Polska chce przyspieszenia prac nad dyrektywą gazową

Rury gazociągu Nord Stream

Rury gazociągu Nord Stream, Źródło: Gazprom

Stanowisko Polski, która domaga się przyspieszenia prac nad nowelizacją dyrektywy gazowej skierowanej przeciwko budowie gazociągu Nord Stream 2, poparło wczoraj (11 czerwca) dziesięć państw członkowskich UE. O przyspieszenie prac nad nowelizacją dyrektywy Polska zaapelowała na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów ds. energii.

 

Za stanowiskiem Polski opowiada się nie tylko 10 państw UE, ale również Parlament Europejski i Komisja Europejska. Jednak jak przyznał wiceminister energii Michał Kurtyka „wyodrębniła się mniejszość krajów, które uważają inaczej niż my”. Sprzeciw wyraziły m.in. Niemcy, które już wydały zgodę na budowę tej magistrali na terytorium swojego kraju.
Tymczasem Bułgaria przewodniczy pracom UE tylko do końca miesiąca, a Austria, która 1 lipca przejmuje od niej unijną prezydencję, popiera budowę Nord Stream 2. Część ekspertów ostrzega, że spowolnienie prac może doprowadzić do tego, że gazociąg powstanie, zanim nowe prawo wejdzie w życie.

Kurtyka: Nowelizacja dyrektywy gazowej “jak najszybciej”

“Jesteśmy głęboko przekonani, że jeśli chodzi o nowelizację dyrektywy gazowej, musimy iść do przodu jak najszybciej” – oświadczył wiceminister energii.

Polski urząd przeciw Nord Stream 2

Firmy budujące Nord Stream 2 mają czas do 25 maja, by złożyć wyjaśnienia w związku z zarzutami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Polski urząd antymonopolowy oskarża Gazprom i spółki finansujące Nord Stream 2 o budowę gazociągu mimo jego sprzeciwu.

Zwrócił przy tym uwagę, że jest to „ważny sygnał dla bułgarskiej prezydencji, która w tym momencie dzierży w swoich dłoniach przyszłość tego dokumentu”. “Zobaczmy, w jaki sposób prezydencja bułgarska weźmie pod uwagę to, że 11 krajów UE, Komisja Europejska, ale również PE oczekują, aby prace nad dyrektywą gazową przyspieszyły” – powiedział Kurtyka.

Parlament Europejski przedstawił już swoje stanowisko ws. nowych przepisów, ale w Radzie UE prace wciąż toczą się wolno. Za ich tempo odpowiada prezydencja bułgarska, która ma prawne wątpliwości co do kształtu nowych przepisów, a to z kolei wpływa na różnice zdań wśród państw UE.

Nord Stream 2. Broń chemiczna poważnym zagrożeniem

Informacja prasowa

Problematyka broni konwencjonalnej i chemicznej zatopionej na dnie Morza Bałtyckiego po zakończeniu II wojny światowej była głównym tematem czwartego posiedzenia grupy międzyregionalnej ds. Nord Stream 2 w Europejskim Komitecie Regionów. Posiedzenie poprowadził marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz – przewodniczący …

Szybkie procedowanie

Przeciwko przyspieszeniu prac nad dyrektywą gazową opowiedziały się Niemcy, Austria, Belgia i Holandia – przekazały media, powołując się na unijnego dyplomatę. Na poniedziałkowym spotkaniu Kurtyka przypomniał, że wkrótce mają rozpocząć się rozmowy między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską ws. tranzytu gazu przez Ukrainę po wygaśnięciu umowy na przesył.

Wiceszef resortu energii uważa, że kwestii dyrektywy gazowej i tranzytu tego surowca przez Ukrainę nie powinno się łączyć, gdyż osłabi to możliwości negocjacyjne. Przyznał, że Niemcy uważają jednak odwrotnie i dlatego koncentrują się na zagwarantowaniu tranzytu przez Ukrainę. „Naszym zdaniem w kontekście faktu, iż społeczność międzynarodowa nie jest w stanie zagwarantować nienaruszalności granic na Ukrainie, trudno oczekiwać jasnych i przejrzystych, a przede wszystkim wiarygodnych deklaracji co do tego, że zostanie utrzymany przez Ukrainę tranzyt” – powiedział Michał Kurtyka.

Europejski rynek gazu

Projekt nowelizacji dyrektywy ma kluczowe znaczenie dla europejskiego rynku gazu, bo  zmiany mają jednoznacznie wskazać, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE podlegają przepisom trzeciego pakietu energetycznego. Gdyby takie przepisy zostały przyjęte, to opłacalność projektu Nord Stream 2 mogłaby stanąć pod znakiem zapytania. Jednak budowa gazociągu już się rozpoczęła, a tempo prac nad nowymi przepisami pozostawia wiele do życzenia.

Jerzy Buzek: Nord Stream 2 nie odpowiada duchowi Unii Energetycznej

Przewodniczący komisji przemysłu, badań i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przekonywał na konferencji prasowej w Warszawie, że trwające właśnie prace nad rewizją dyrektywy gazowej mogą wpłynąć na wywołujący w UE spór gazociąg Nord Stream 2. „Uważamy, że nie odpowiada on …

Przeciąganie sprawy niekorzystne dla Polski

Propozycje nowelizacji dyrektywy gazowej Komisja Europejska przedstawiła w listopadzie zeszłego roku. Zanim trafi do Parlamentu Europejskiego muszą ją zaakceptować państwa członkowskie (PE nowe przepisy już poparł). Przeciąganie sprawy do czasu przejęcia unijnego przewodnictwa przez Austrię (czyli do pierwszego lipca), byłoby wbrew krajom opowiadającym się za zaostrzeniem przepisów. Obserwatorzy są bowiem zdania, że Wiedeń – w którego interesie leży, by Nord Stream 2 powstał (w projekt zaangażowana jest austriacka spółka OMV) – nie będzie chciał przyspieszać pracy nad nowymi przepisami dyrektywy gazowej.