Dzień Różnorodności Biologicznej: Podczas pandemii wycinka lasów tropikalnych wzrosła ponad dwukrotnie

Wycinka lasów tropikalnych Przyroda naturalna szczepionka.

Lecznicze działanie lasów . Zdjęcie: Hector Ramon Perez @argentinanatural via Unsplash

Według raportu niemieckiego WWF tylko w marcu wycięto ponad dwa razy więcej tropikalnych lasów deszczowych niż w analogicznym okresie w poprzednich latach.

 

Tylko w marcu ubyło 6 500 km kwadratowych lasów tropikalnych

Według opublikowanych wczoraj (21 maja) badań niemieckiego oddziału WWF (World Wildlife Fund) w marcu wylesianie było o 150 proc. wyższe w porównaniu ze średnimi z tego samego miesiąca z lat 2017-2019. Tylko w tym jednym miesiącu wycięto ok. 6500 km kwadratowych tropikalnych lasów (czyli obszar 12-krotnie większy niż Warszawa).

W badaniu przeanalizowano dane satelitarne z 18 krajów w Afryce, Azji i Ameryce Południowej otrzymane dzięki Uniwersytetowi Maryland. Na podstawie zdjęć określono cotygodniowe „baldachimy” drzew.

W przeliczeniu na kilometry kwadratowe najwięcej straciła Indonezja – 1300 km kwadratowych. Demokratycznej Republice Konga ubyło ok. 1000 km kwadratowych, a Brazylii  950 km kwadratowych.

Koronawirus zdziesiątkuje rdzenną ludność Amazonii?

Rdzenni mieszańcy Amazonii są bezbronni wobec koronawirusa.

Największy wzrost wycinki w Amazonii

Najwyższe procentowe straty obserwuje się w Ameryce Południowej, gdzie wylesianie wzrosło o 167 proc. Szczególnie duża zmiana nastąpiła w Argentynie, gdzie w ciągu roku (od marca 2019 do marca 2020 roku) nastąpił wzrost wycinki o aż 322 proc.

O marcowym wzroście wycinki przekonywał też na antenie hiszpańskiej telewizji publicznej Rômulo Batista z brazylijskiego Greenpeace.

Z kolei niezależny brazylijski instytut badawczy Imazon ustalił, że proces ten postępował także w kwietniu. W Amazonii wycięto w tym czasie 529 km kwadratowych lasów tropikalnych – 171 proc. więcej niż w  kwietniu 2019 roku.

Kwestia wylesiania Amazonii (i działań prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro) wzbudzała zresztą niepokoje międzynarodowych organizacji ekologicznych jeszcze przed pandemią. Teraz, zdaniem WWF, sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej.

Koronawirus: Coraz trudniejsza sytuacja w Ameryce Południowej

W których krajach południowoamerykańskich stwierdzanych jest najwięcej przypadków infekcji koronawirusem SARS-CoV-2?

Zwiększona wycinka efektem pandemii

Christoph Heinrich, szef ochrony przyrody w niemieckim WWF, jasno wiąże ten gwałtowny przyrost tempa wylesiania z koronawirusową pandemią.

Ameryka Łacińska staje się w ostatnich dniach jej nowym epicentrum. W Brazylii stwierdzono już ponad 312 tys. zachorowań i ponad 20 tys. zgonów. Codziennie ok. 15 tys. nowych przypadków. Z kolei w Peru zachorowało ponad 108 tys. osób, a umarło ponad 3 tys.

Mimo pandemii prace firm eksplorujących amazońskie zasoby są nie tylko kontynuowane, a wręcz intensyfikowane, na co niejednokrotnie zresztą zwracali uwagę – władzom lokalnym i organizacjom międzynarodowym – przedstawiciele lokalnej społeczności.

W związku z nakazami przebywania w domu i innymi ścisłymi obostrzeniami epidemia ograniczyła kontrolę państwa nad ochroną lasów: policja, straż leśna i inni kontrolerzy nie są w stanie patrolować terenów leśnych tak często jak wcześniej. Także wielu działaczy ekologicznych pracuje teraz przede wszystkim zdalnie. Taka sytuacja sprzyja nielegalnym wycinkom lasów.

Konsekwencją koronawirusa jest również masowa utrata miejsc pracy, co zwiększa ryzyko ubóstwa. Wiele osób zatem coraz bardziej desperacko poszukuje alternatywnych źródeł dochodów – a takim może być ścinanie drzew: czy to na opał dla siebie, czy jako źródło zarobkowania.

Bank Światowy: Koronakryzys wpycha miliony ludzi w skrajne ubóstwo. Jaka jest sytuacja w Polsce?

Ubóstwo w świecie po pandemii zagraża milionom osób na całym świecie. Także w Polsce i Europie.

Różnorodność biologiczna naturalną „szczepionką”

Czy w czasie obecnej tuż obok nas śmiertelnej pandemii warto przejmować się wycinkami znajdujących się setki kilometrów od nas tropikalnych lasów?

Według ubiegłorocznego raportu ONZ powierzchnia lasów na świecie (zwłaszcza w tropikach) systematycznie maleje: tylko w pierwszych 13 latach tego wieku powierzchnia nienaruszonego lasu spadła aż o 7 proc. Poza podwyższaniem się temperatury na Ziemi, dochodzi w ten sposób także do utraty ogromnych obszarów, które dzięki swojej biologicznej różnorodności, zdecydowanie lepiej wiążą dwutlenek węgla niż jakiekolwiek monokultury. Zajmująca około 6,7 mln km kwadratowych Puszcza Amazońska to wyjątkowa skarbnica tej bioróżnorodności. Na jednym jej hektarze znaleźć możemy bowiem np. 310 gatunków drzew, 99 gatunków rosnących na tych drzewach roślin, 160 gatunków ptaków i ponad miliard bezkręgowców.

WHO: Nie ma dowodów, że chlorochina pomaga zwalczyć koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed stosowaniem chlorochiny oraz jej pochodnych (np. hydroksychlorochiny) u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dotąd nie udowodniono bowiem skuteczności tej substancji w walce z chorobą COVID-19.

 

Substancja taka została kilkanaście tygodni temu ochrzczona mianem leku na koronawirusa. …

Badania zaś dowodzą, że różnorodność biologiczna stanowi naturalną szczepionkę zabezpieczającą przed szkodliwymi patogenami. Zachowanie tej różnorodności, przy jednoczesnym ograniczeniu kontaktu ludzi z dzikimi zwierzętami, może ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów. Jednocześnie utrata bioróżnorodności zwiększa możliwość przenoszenia chorób.

Jak stwierdza dyrektor WWF ds. wsparcia i kampanii Kate Norgrove „Kiedy niszczymy naturalne siedliska, takie jak Amazonia, zbliżamy dziką przyrodę i ludzi do siebie, zwiększając nasze ryzyko infekcji”.

Większa różnorodność biologiczna to także większe szanse na kolejne skuteczne leki na wiele chorób. Około połowa leków syntetycznych jest bowiem pochodzenia naturalnego (opiera się na naturalnych substancjach chemicznych zawartych w roślinach leczniczych).

Nowe strategie UE: Odbudowa bioróżnorodności, więcej rolnictwa ekologicznego

Co zakładają nowe strategie rolne Unii Europejskiej?