PGNiG nie akceptuje ugody Komisji Europejskiej z Gazpromem. Zaskarży decyzję Brukseli do sądu

W listopadzie Gazprom wyeksportował na Zachód 15,8 mld m sześc. gazu, aż o 11 proc. mniej niż przed rokiem

Gazprom naruszył unijne zasady ochrony konkurencji, realizując strategię podziału rynków gazu wzdłuż granic ośmiu państw członkowskich. [Shutterstock]

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wystąpiło na drogę prawną przeciw Komisji Europejskiej, zaskarżając do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu jej decyzję dotyczącą ugody z Gazpromem. „Wydała ją w rażącej sprzeczności z zebranymi dowodami oraz złamała szereg przepisów proceduralnych prawa UE” – czytamy w oświadczeniu.

 

Teraz sędziowie unijnego Trybunału Sprawiedliwości będą analizować skargę PGNiG-u i podejmować decyzję w sprawie jej przyjęcia. Jeśli tak się stanie, do stron sporu w tej sprawie będą mogły dołączyć rządy krajów członkowskich oraz zainteresowane podmioty (np. Gazprom).

„Komisja nie dołożyła należytych starań”

W komunikacie podkreślono, że w ocenie spółki Komisja Europejska nie dołożyła należytych starań, a przygotowując swoją decyzję, „wydała ją w rażącej sprzeczności z zebranymi dowodami oraz złamała szereg przepisów proceduralnych prawa UE.”

Rosja i Unia Europejska walczą o gaz z Turkmenistanu

Delegacja Turkmenistanu na czele z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych Rashidem Meredowem, spotkała się w zeszłym tygodniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosem Sefcovicem. Podczas spotkania omawiano kwestie zwiększenia współpracy Turkmenistanu z UE w sektorze energetycznym.
 

Z kolei Prezydent Turkmenistanu …

Komisja Europejska ogłosiła w maju decyzję, która ostatecznie zatwierdziła porozumienie z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez rosyjski koncern pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Rosyjski gigant gazowy uniknie dzięki temu kar za monopolistyczne praktyki.

Decyzja była efektem wystosowanych w 2015 r. przez Komisję Europejską zastrzeżeń wobec działań monopolisty. Bruksela przedstawiła w nich wstępną ocenę, zgodnie z którą Gazprom naruszył unijne zasady ochrony konkurencji, realizując strategię podziału rynków gazu wzdłuż granic ośmiu państw członkowskich.

Chodziło o Bułgarię, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.KE nie zdecydowała się na nałożenie kar za to postępowanie, jednak majowa decyzja oznacza koniec takich praktyk ze strony Gazpromu. Zasady, które ma wdrożyć firma z Rosji, to m.in. usunięcie wszelkich ograniczeń nałożonych na odbiorców, dotyczących transgranicznej odsprzedaży gazu.

Rosja wstrzymuje dostawy paliw na Białoruś

Do końca przyszłego roku wstrzymane zostaną dostawy między innymi benzyny i oleju napędowego na Białoruś – poinformował minister energii Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną TASS.
 

Jak wynika z oświadczenia przedstawiciela rosyjskiego rządu wstrzymanie dostaw do zachodniego sąsiada …

Polska i inne państwa dotknięte monopolistycznymi praktykami Gazpromu już wcześniej wyrażały niezadowolenie, że rosyjska spółka nie będzie objęta karami. Grzywna mogła sięgać do 10 proc. globalnego obrotu koncernu.