Parlament Europejski wzywa do zablokowania Nord Streamu 2

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, źródło: MSZ Rosji,

Parlament Europejski w środę wieczorem przyjął rezolucję wymierzoną w budowany przez Gazprom bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

 

Za rezolucją głosowało 433 eurodeputowanych, 105 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosowania.

Polityczne zagrożenie dla Europy

W rezolucji Parlament Europejski potępił budowę Nord Streamu 2 jako projekt „polityczny, niosący zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i dla starań o dywersyfikację źródeł dostaw energii”.

Orbán zacieśnia więzi z Macronem. Umowy nuklearne i na śmigłowce dla wojska

Węgry kupią od francuskich firm śmigłowce bojowe oraz wyposażenie do elektrowni atomowej budowanej przez Rosję – zapowiedział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.
 
Węgierski rząd premiera Viktora Orbána i francuski prezydenta Emmanuela Macrona zdecydowały się zacieśnić relacje gospodarcze.
Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó …

Parlament Europejski wezwał też do zablokowania inwestycji Gazpromu.

Rosyjski MSZ drwi z Europarlamentu

Rezolucja wywołała furię w Moskwie. „W niektórych państwach zamykają elektrownie atomowe, a przy tym wzywają, by z rosyjskiego gazu też zrezygnować. Przejdą na drewno?” – ironizowała na konferencji prasowej rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa.

Jak stwierdziła: – Występować przeciw współpracy energetycznej, jej dywersyfikacji, nadaniu współpracy nowoczesnego charakteru – to po prostu szaleństwo dla Europy, która potrzebuje nośników energii.

Putin wabi Ateny rosyjskim gazem

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył na spotkaniu z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, że Moskwa gotowa jest wziąć pod uwagę współpracę z greckimi firmami przy dostawach rosyjskiego gazu do krajów południowej Europy.
 

Putin wyraził nadzieję, że Rosji i Grecji nie dzieli już …

– Jeśli europarlamentarzyści liczą na globalne ocieplenie, to jest to historia, która ma dobre perspektywy, ale nie wiadomo, w jakim terminie – dodała rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji, cytowana przez państwową agencję prasową TASS.

Kto za tym stoi?

Zacharowa skarżyła się, że Rosja często spotyka się z blokowaniem „ze strony europejskich polityków pokojowych, korzystnych i perspektywicznych projektów energetycznych”. Oskarżyła ich też o działanie pod wpływem lobbystów i „specstruktur”.

– Czyje interesy wyrażają ci ludzie? Jeśli mówią, że bronią interesów obywateli, to kłamią – insynuowała Zacharowa. I jak poinstruowała: – Obywatele potrzebują ciepła, dostarczonego za optymalne pieniądze.

Także przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w czwartek mówił rosyjskim dziennikarzom, że rezolucja Parlamentu Europejskiego została rzekomo przyjęta pod naciskiem presją lobbystów.

Izba Reprezentantów USA popiera sankcje za udział w Nord Stream 2

Izba niższa amerykańskiego parlamentu przyjęła wczoraj (11 grudnia) rezolucję, w której wezwała rządy europejskich państw do zablokowania projektu gazociągu Nord Stream 2. Amerykańscy kongresmeni apelują do prezydenta USA o nałożenie sankcji na podmioty związane z tą inwestycją.
 
Uchwała Izby Reprezentantów USA …

Zdaniem rosyjskiego ministra energii Aleksandra Nowaka rezolucja Parlamentu Europejskiego ma wywrzeć polityczną presję na zaangażowanych w Nord Stream 2. – Projekt jest realizowany – podkreślił przy tym Nowak.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa EURACTIV.pl z Gazetą Wyborczą.