Pakistan: Miliony ludzi zagrożonych powodzią. Globalne ocieplenie topi lokalne lodowce  

lodowiec w Pakistanie

źródło: flickr/@Teseum

Ponad 7 milionom Pakistańczyków zagrażają powodzie na skutek topnienia lodowców.

Liczba lodowców w Pakistanie wynosi ponad 7 tysięcy – to więcej niż gdziekolwiek indziej poza strefami polarnymi. Z badania opublikowanego w zeszłym roku na łamach czasopisma Science Advances wynika, że same zmiany klimatu powodują „nadgryzanie lodowców w dramatycznym tempie”.

Pakistan: Globalne ocieplenie topi lodowce

Wraz z topnieniem lodu wzrasta ryzyko powodzi spowodowanej przekroczeniem przez wodę stanu brzegowego w olbrzymich jeziorach polodowcowych. Pod koniec zeszłego miesiąca mieszkańcy małej wioski Hassanabad, położonej w pakistańskiej, górskiej dolinie Hunza zauważyli gwałtowne wezbranie wód w potoku płynącym koło ich domów. Płynąca woda pochodziła z lodowca Shisper tworzącego jezioro poglacjalne, które teraz zagraża mieszkańcom wioski ogromną powodzią.

Według danych UNDP w 2018 roku powstało w Pakistanie ponad 3 tysiące takich jezior, z czego 33 uznano za niebezpieczne. Ponad 7 milionom osób zagrażają powodzie.

Jemen: ONZ wstrzymuje część działań humanitarnych. Sytuacja jest "katastrofalna"

W Jemenie 75 proc. kluczowych operacji ONZ zostało ograniczonych lub zredukowanych z uwagi na brak wystarczających środków

Pakistan: Lodowce i powódź

Przypływy były tak gwałtowne, że zniszczyły ziemię i sięgały 10 stóp (ponad 3 metry) od mojego rodzinnego domu. Musieliśmy się ewakuować” – komentuje mieszkaniec wioski Ghulam Qadir

Powstała w efekcie powódź spowodowała duże straty dla miejscowej ludności. Niosąc ogromne głazy z topniejącego lodowca zniszczyła sady wiśniowe, morelowe i orzechowe, które stanowią główne źródło utrzymania dla wielu tamtejszych rodzin. Oprócz tego pozbawiła wielu mieszkańców dachu nad głową, burząc domy i lokalne systemu kanalizacyjne i nawadniające. W następstwie katastrofy 16 rodzin zmuszonych było zamieszkać w namiotach.

„Wody powodziowe złamały wszystkie mury oporowe, które zostały zbudowane w zeszłym roku, aby chronić wioskę” – skarży się Qadir. „Żyjemy w strachu przed kolejną powodzią” – dodaje.

Obszar ten jest jedną z 24 dolin w północnym Pakistanie, które mają otrzymać planowane na lata 2018-2022 systemy alarmujące na wypadek powodzi. Z czego 37 milionów dolarów amerykańskich na ten cel ma pochodzić z Zielonego Funduszu Klimatycznego, którego celem jest wspieranie krajów rozwijających się w praktykach służących przeciwdziałania zmianom klimatu.

Prace jednak uległy opóźnieniu z powodu różnić między dwoma partnerami – Programem NZ ds. Rozwoju Pakistanu (UNDP-Pakistan) oraz krajowym organem-Federalnym Ministerstwem Zmian Klimatu. Dodatkowo na przesunięcie się w czasie prac w znacznym stopniu wpłynęła pandemia COVID-19. Pierwsze systemy ostrzegania mają zostać zainstalowane na lodowcach od września.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Pomoc dla ofiar powodzi

Aby zminimalizować ryzyko powodzi, w latach 2011-2016 Fundusz Adaptacyjny ONZ wypłacił w ramach pilotażowego programu środki na budowę systemów alarmowych, wałów przeciwpowodziowych i na inne środki mające przeciwdziałać szkodliwym skutkom powodzi.

Nowy projekt ma na celu zainstalowanie podobnych systemów w 15 dystryktach w północnym Pakistanie oraz budowę innej infrastruktury w celu zmniejszenia ryzyka, w tym wałów przeciwpowodziowych w takich wioskach jak Hassanabad.

Grenlandia będzie sprzedawać wodę z topniejących lodowców?

Władze Grenlandii chcą rozwiązać za jednym zamachem kilka problemów: pozbyć się nadmiaru słodkiej wody z topniejących lodowców; sprzedać ją do krajów, które borykają się z suszą i wesprzeć swój budżet.

 

O rządowych planach opowiedział w wywiadzie dla …

Topniejące lodowce

Shehzad Baig, wicedyrektor organizacji zajmującej się klęskami żywiołowymi spowodowanymi przez człowieka (Gilgit Baltistan Disaster Management Authority) w Hunza, powiedział, że ostatnia powódź w Hassanabadzie została wywołana nie w wyniku przekroczenia przez wodę stanu brzegowego w jeziorach polodowcowych, ale przez szybkie topnienie lodowca.

Te topnienia prawdopodobnie nasilą się w czasie letniej pory deszczowej powiedział, zauważając, że „od czerwca do września będą szczególnie niebezpieczne”.

Baig skarży się, że nadal brakuje systemu wczesnego ostrzegania przed powodzią, choć już w czerwcu pakistański departament meteorologiczny zainstalował automatyczną stację pogodową.

„Zespół UNDP-Pakistan przybył w zeszłym roku, aby zbadać lodowiec i mówiono o [automatycznym] systemie wczesnego ostrzegania, który miał być zainstalowany, ale nie podjęto żadnych działań”, powiedział.

Pod koniec maja przewodniczący pakistańskiego Krajowego Urzędu Zarządzania Kryzysowego ostrzegł, że w regionie Gilgit-Baltista (na terytorium którego znajduje się część łańcucha górskiego Karakorum z drugim co do wysokości szczytem na Ziemi – K2), zimą spadło o jedną trzecią więcej śniegu niż zwykle, co może zwiększyć ryzyko powodzi. Mieszkańcy Hassanabadu powiedzieli, że planowane prace nad systemem ostrzegania są niezwykle pilne, ponieważ w czasie letniej pory deszczowej poziom zagrożenia wzrasta.

„Nie obchodzi nas ta cała biurokracja. Chcemy tylko lepszych murów ochronnych dla naszej wioski i odpowiedniego systemu wczesnego ostrzegania”, powiedział Qadir. „Tego lata będzie więcej powodzi, a ludzie będą cierpieć”- dodaje.