Ponad połowa energii w Finlandii pochodzi z OZE

OZE-Finalndia-wiatraki-klimat-ekologia-energia

Wiatraki. Fot. Matt Artz on Unsplash

Jak wynika z nowego, opublikowanego we wtorek raportu Fińskiego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii Finlandii ponad połowa produkcji energii w kraju (52 proc.) pochodziła ze źródeł odnawialnych.

 

 

Według wstępnego raportu opublikowanego we wtorek (2 listopada) wyższy odsetek źródeł odnawialnych to głównie skutek zwiększenia produkcji energii z wiatru i wody. 23 proc. energii z OZE w Finlandii stanowi energia wiatrowa, 45 proc. energia wodna, a reszta biopaliwa o pochodzeniu leśnym.

Udział energii jądrowej w fińskiej strukturze energetycznej wyniósł w ubiegłym roku 34 proc., a łączny udział paliw kopalnych i torfu – 14 proc. Zarówno odsetek paliw kopalnych, jak i torfu był znacznie niższy, niż w 2019 r. Ilość energii elektrycznej pochodzącej z paliw kopalnych zmniejszyła się o 20 proc., a z torfu o 29 proc. Najbardziej spadło wykorzystanie węgla kamiennego. Jego udział w produkcji energii zmniejszył się o 44 proc. Nieznacznie (o 3,6 proc.) więcej energii w stosunku do poprzedniego roku wyprodukowano natomiast z gazu ziemnego.

Całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej w Finlandii w ubiegłym roku była podobna, jak rok wcześniej. Krajowa produkcja energii elektrycznej pokrywa około 82 proc. całkowitego zapotrzebowania, podczas gdy 18 proc. jest importowane z Rosji i Estonii.