Coraz więcej emisji gazów cieplarnianych. Lockdowny bez pozytywnego wpływu na atmosferę

klimat, ONZ, Światowa Organizacja Meteorologiczna

Tempo zmian klimatycznych nie zostało spowolnione przez globalną pandemię COVID-19, a świat pozostaje w tyle w walce o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, podała Organizacja Narodów Zjednoczonych. / fot. via unsplash [Markus Spiske]

Tempo zmian klimatycznych nie zostało spowolnione przez globalną pandemię COVID-19, a świat pozostaje w tyle w walce o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, podała w czwartek (16 września) Organizacja Narodów Zjednoczonych.

 

 

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) stwierdziła, że spowolnienie gospodarcze związane z koronawirusem spowodowało jedynie przejściowy spadek emisji CO2 w zeszłym roku, co nie wystarczyło, aby odwrócić rosnący poziom gazów cieplarnianych w atmosferze.

„Istniało pewne przekonanie, że lockdowny związane z COVID-19 miały pozytywny wpływ na (…) atmosferę, co nie jest prawdą”, powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas podczas briefingu informacyjnego.

SOTEU: Ursula von der Leyen o zmianach klimatycznych: „Jeśli ktoś nie wierzy własnym oczom, powinien posłuchać naukowców”

„Zmiana klimatu jest spowodowana przez człowieka. Ale skoro jesteśmy winni my, to i my możemy coś z tym zrobić”, powiedziała Ursula von der Leyen,

Świat nie osiągnie celów porozumienia paryskiego

Istnieje rosnące prawdopodobieństwo, że świat nie osiągnie celu porozumienia paryskiego, jakim jest zmniejszenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C, podała WMO w raporcie United in Science 2021.

„To krytyczny rok dla działań na rzecz klimatu”, stwierdził w oświadczeniu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

„W tym roku byliśmy świadkami ponownego wzrostu emisji z paliw kopalnych, dalszego wzrostu stężenia gazów cieplarnianych oraz poważnych zjawisk pogodowych spowodowanych działalnością człowieka, które miały wpływ na zdrowie, życie i środki do życia na wszystkich kontynentach”, powiedział.

Jak podaje ONZ, stężenia w atmosferze głównych gazów cieplarnianych – CO2, metanu i podtlenku azotu – nadal rosły w 2020 r. i pierwszej połowie 2021 r.

Światowa Organizacja Meteorologiczna: Codziennie przez zmiany klimatu umiera 115 osób

W ostatnich 50 latach znacząco wzrosła liczba katastrof spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, ale z powodu zmian klimatu tego typu zjawisk będzie więcej. 

Potrzebna jest zmiana

Średnia temperatura na świecie w ciągu ostatnich pięciu lat była jedną z najwyższych w historii, szacowaną na 1,06-1,26°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Twórcy raportu stwierdzili, że obecnie istnieje 40 proc. szans, że globalna temperatura w ciągu najbliższych pięciu lat będzie o co najmniej 1,5°C wyższa od poziomu sprzed epoki przemysłowej.

„Jeśli nie nastąpi natychmiastowa, szybka i zakrojona na szeroką skalę redukcja emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie ocieplenia do 1,5°C będzie niemożliwe, co będzie miało katastrofalne skutki dla ludzi i planety, od której jesteśmy zależni” – powiedział Guterres.

„Jeśli nie uda nam się złagodzić klimatu, będziemy mieć stały problem przez co najmniej setki, a nawet tysiące lat” – powiedział Petteri Taalas. „Skutki ekonomiczne (…) będą znacznie bardziej dramatyczne niż te spowodowane pandemią COVID”.