Nowy projekt polityki energetycznej państwa wieszczy przyspieszony koniec węgla

Węgiel, fot. Bence Balla-Schottner [Unsplash]

Węgiel, fot. Bence Balla-Schottner [Unsplash]

Z obecnych 19,5 GW elektrowni węglowych w 2040 r. ma zostać tylko 6 GW. Od 2030 r. Polacy przestaną palić węglem w miastach, a 10 lat później także na wsi.

 

Polityka Energetyczna Państwa to teoretycznie najważniejszy dokument rządowy, określający cele w zakresie energetyki  i metody ich osiągnięcia. Jest tak istotny, że konieczność jego sporządzenia wynika z prawa energetycznego. Dokumenty są starannie przygotowywane, towarzyszy im długa i ciekawa dyskusja. Potem są przyjmowane i w tym momencie przeważnie przestają być obiektem zainteresowania. Kolejne rządy od końca lat 90. niezbyt się przejmowały tym, co jest zapisane, bo trzeba było rozwiązywać bieżące problemy.

W poniedziałek (7 września) minister klimatu Michał Kurtyka przedstawił dziennikarzom prezentację opisującą projekt Polityki Energetycznej Państwa. – Tworzymy drugi, równoległy system energetyczny – mówił wczoraj minister Kurtyka.

Cały dokument zostanie przedstawiony po wpisaniu go do programu prac rządu. Z prezentacji możemy się dowiedzieć kilku istotnych rzeczy, ale niestety wiele rządowych prognoz i założeń poznamy dopiero po opublikowaniu całego dokumentu. Nie znamy np. prognoz zapotrzebowania na energię, ani scenariuszy wzrostu cen CO2.

Cele dla zielonej energii  na 2030 r.

  • 23 proc. prądu
  • 14 proc. ciepła (pompy ciepła, geotermia, biomasa i biogaz)
  • 14 proc. transportu

Obecny projekt PEP 40 powstał po bardzo długiej dyskusji. Pierwszy projekt przedstawił jeszcze minister energii Krzysztof Tchórzewski. Projekt był dość zachowawczy. Po odejściu ministra, prace przejął resort klimatu, a jego szef Michał Kurtyka jest oczywiście znacznie bardziej gorącym zwolennikiem niskoemisyjnej transformacji i odejścia od węgla. Stąd projekt PEP 40 przeszedł ostry face-lifting. Na szczegółowy opis przyjdzie czas po opublikowaniu całego dokumentu. A co już wiemy?

 

Czy nowy projekt PEP 40 zakłada znacznie szybszy koniec węgla? Co będzie zamiast węgla? Czy do łask wrócą elektrownie wiatrowe? Co z elektryfikacją transportu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

LINK: https://wysokienapiecie.pl/32078-nowy-projekt-polityki-energetycznej-panstwa-wieszczy-przyspieszony-koniec-wegla/#dalej