Niezależność energetyczna: Rynek zainteresowany pływającym terminalem LNG w Gdańsku

FSRU Crystal Ocean w porcie w Melbourne / Foto via Wikipedia [Marcus Wong Wongm]

Operator przesyłowy gazu Gaz-System będzie kontynuował projekt (FSRU) pływającego terminala LNG w porcie Gdańsk.

 

Rynek jest zainteresowany usługami regazyfikacji w stopniu, który pozwala przejść do następnej fazy inwestycji. Aktualny plan przewiduje, że terminal ruszy z początkiem 2028 r.

Rosja odcina Polsce dostawy gazu. Gazprom przestaje tłoczyć surowiec

Gazprom zapowiedział odcięcie dostaw gazu ziemnego do Polski od środy (27 kwietnia). Rosyjski koncern przesłał już w tej sprawie oficjalne pismo do spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

 

PGNiG potwierdził wcześniejsze informacje medialne (pierwszy napisał o tym portal Onet), że rosyjski …

Sukces 1. Fazy procedury Open Season

Gaz-System ogłosił, że pierwsza faza wiążącej procedury Open Season dla FSRU potwierdziła zainteresowanie uczestników rynku mocami regazyfikacyjnymi projektowanego terminala.

Celem tej fazy było uzyskanie wiążących zamówień. Pozwalają one ocenić, czy inwestycja ma sens ekonomiczny, odpowiednią konkurencyjność, i jaka miałaby być jej wielkość, aby pasowała do oczekiwań. Ponieważ odpowiedź rynku została oceniona pozytywnie, operator gazowy może przejść do kolejnych kroków inwestycji.

Wiadomo na pewno, że zamówienie na regazyfikację złożyło PGNiG – władze spółki potwierdzały ten fakt.

W ramach zamówień składający mieli się też zobowiązać że w 2. Fazie złożą wiążące rezerwacje usług regazyfikacji na poziomie, uzasadniającym budowę całego projektu. Zgodnie z obecnymi założeniami FSRU ma mieć roczną zdolność regazyfikacji rzędu 6,1 mld m sześc. rocznie i rozpocząć działanie z początkiem 2028 roku.

Nie tylko Polska. Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Bułgarii

Podobnie jak w przypadku Polski powodem ma być odmowa płatności za import rosyjskiego surowca w rublach.

Następne etapy

Skoro uzyskane zobowiązania są wystarczające, Gaz-System może przejść do pierwszego etapu projektu, czyli rozpoczęcie projektowania.

Warunkiem jest podjęcie wstępnej decyzji inwestycyjnej. Procedura jest taka, że Gaz-System podpisze wkrótce umowy OtP (Order to Proceed) ze składającymi zamówienia, a następnie operator w ciągu roku będzie zobowiązany do podjęcia tej decyzji w ciągu roku od podpisania OtP.

Należy więc szacować, że wstępna decyzja inwestycyjna zostanie podjęta do końca kwietnia przyszłego roku.

Wtedy też – zgodnie z planami Gaz-Systemu, rozpocznie się 2. Faza Open Season, w czasie której zainteresowani złożą wiążące rezerwacje. Mając „twarde” zobowiązania do tego, że terminal będzie wykorzystywany, a klienci będą uiszczać odpowiednie opłaty za przeprowadzenie metanu ze stanu ciekłego do gazowego, operator może planować budowę.

 

Co jest potrzebne do uruchomienia terminala? Kiedy możemy spodziewać się otwarcia? Kto za to zapłaci? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl