Niemcy: Koalicja planuje zwiększyć ambicje klimatyczne. Koniec węgla już w 2030 r.

niemcy-wegiel-gaz-klimat-ekologia-spd-fdp-zieloni--scholz-merkel

Wicekanclerz Niemiec Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza / Zdjęcie: © European Union [EUCO Newsroom]

Im bliżej zakończenia negocjacji tym partia Zielonych uzyskuje coraz więcej zapisów w umowie koalicyjnej zgodnych z programem ugrupowania. Koalicja SPD, Zielonych i FDP planuje zrezygnować z węgla w energetyce już w 2030 r. Z gazu w 2040 r.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Negocjujące stworzenie rządu Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), Zieloni oraz liberałowie z FDP miały uzgodnić termin zakończenia korzystania w energetyce z węgla i gazu w Niemczech, dowiedziały się Reuters i ARD od anonimowych osób zbliżonych do rozmów, pisze EURACTIV.de.

Według informatorów, partie ustaliły datę zakończenia korzystania w Niemczech z węgla na 2030 r. Produkcja energii z wykorzystaniem jako paliwa gazu ziemnego ma zostać zakończona do 2040 r.

Zgodnie z ustaleniami systemy grzewcze korzystające z gazu ziemnego będą zakazane w nowych budynkach. Tam gdzie już funkcjonują mają zostać zastąpione przez systemy oparte na innych źródłach energii.

Jak dotąd w Niemczech obowiązuje późniejsza data odejścia od węgla – 2038 r. Według powołanej przez rząd Angeli Mekrel tzw. komisji węglowej, najpóźniej do tego roku Niemcy powinny zaprzestać wytwarzania prądu w elektrowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym.

Jednak Zieloni w ramach rozmów koalicyjnych w planowanej tzw. koalicji świateł drogowych w rządzie federalnym, wzywali do wcześniejszego odejścia od węgla.

Wczoraj informowaliśmy, że umowa koalicyjna w sprawie budowy nowego niemieckiego rządu może zostać przedstawiona jeszcze w tym tygodniu. Wciąż jednak trwają spory wobec obsady ministerstw oraz niektórych punktów programowych. Poza rezygnacją z węgla, ugrupowania mają dyskutować m.in. nad prawem weta dla superministerstwa klimatu wobec projektów innych resortów.

Po wynegocjowaniu umowy koalicyjnej, pozostaną trzy kroki do jej zatwierdzenia. Na dokument określający działanie przyszłego rządu Olafa Scholza z SPD wyrazić zgodę muszą członkowie trzech ugrupowań. W przypadku SPD i FDP stanie się to prawdopodobnie za pośrednictwem delegatów partyjnych. W przypadku Zielonych, wypowiedzieć mają się wszyscy członkowie ugrupowania.

Niemcy: Coraz bliżej nowego rządu. Zieloni bez prawa weta dla swojego superministerstwa?

Umowa koalicyjna w sprawie budowy nowego niemieckiego rządu może zostać przedstawiona jeszcze w tym tygodniu.