Niemcy chcą wprowadzenia opłat za autostrady w całej Unii Europejskiej?

Niemcy chcą wprowadzenia opłat za autostrady w całej Unii Europejskiej. Pieniądze uzyskane z tego tytułu miałyby zostać przeznaczone na walkę z katastrofą klimatyczną.

Niemcy chcą wprowadzenia opłat za autostrady w całej Unii Europejskiej. Pieniądze uzyskane z tego tytułu miałyby zostać przeznaczone na walkę z katastrofą klimatyczną./Foto via unsplash

Niemcy chcą wprowadzenia opłat za autostrady w całej Unii Europejskiej. Działania w tym kierunku ma podjąć niemiecki minister transportu Andreas Scheuer. Pieniądze uzyskane z tego tytułu miałyby zostać przeznaczone na walkę z katastrofą klimatyczną.

 

 

 

Niemcy sprawują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej do grudnia 2020 r. Według informacji agencji Reuters kraj ten chciałby wprowadzenia opłat za autostrady w całej UE. Zwolennikiem rozwiązania jest niemiecki minister transportu Andreas Scheuer wywodzący się z bawarskiej CSU.

Projekt może być jednak blokowany przez ministerstwa związane z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD), która jest w koalicji rządzącej krajem z chadekami z CDU/CSU. Pieniądze uzyskane z tego tytułu miałyby zostać przeznaczone na walkę z katastrofą klimatyczną.

Coraz trudniejsza sytuacja migracyjna na Lampedusie. Mieszkańcy wyspy protestują / Europa i świat w skrócie

Przybywa imigrantów na Sycylii. Sekretarz generalna Rady Europy i KE krytykują plany wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej. – Europa i świat w skrócie.

Niemcy: Opłaty na autostradach z nielicznymi wyjątkami

Andreas Scheuer chce, aby opłata dotyczyła samochodów ciężarowych, furgonetek, jak też aut osobowych, ale z wyłączeniem autokarów oraz autobusów. Opłaty za przejazd w całej Unii Europejskiej miałby zacząć obowiązywać w ciągu ośmiu lat, a zebrane środki zostałyby przeznaczone na walkę ze zmianami klimatu.

„Opłaty za przejazd lub opłaty za korzystanie z infrastruktury będą pobierane od wszystkich pojazdów z wyjątkiem autokarów i autobusów”, stwierdził Scheuer, który chce aby ministerstwa zatwierdziły niemiecką propozycję na czas ich przewodnictwa w UE.

Pomysł budzi dość duże kontrowersje. Niemcy to w rzeczywistości jedyny kraj, gdzie autostrady utrzymywane są z podatków obywateli, a nie dodatkowych opłat za korzystanie z nich. Niektórzy urzędnicy państwowi powiedzieli w rozmowie z agencją Reuters, że ministerstwa, w szczególności te związane z SPD chcą zamrożenia projektu.

Niemcy w przeszłości próbowali wprowadzić wymóg uiszczenia opłat za przejazd krajowymi autostradami, dla gości z zagranicy. Próba ta została podważona w 2019 r. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem sędziów byłby on dyskryminujący wobec obywateli innych krajów Wspólnoty.

Projekt ustawy przygotowywany przez bawarską partię CSU zakładał, że Kierowcy mieli kupować winiety uprawniające do korzystania z autostrad. Winiety mieli kupować także Niemcy. Ustawa jednak przewidywała jednoczesne obniżenie im podatku drogowego, co niwelowało finansowe obciążenia.