Niemcy: Rząd wdraża program odejścia od węgla

Niemieckie elektrownie węglowe są największym emitentem dwutlenku węgla w Europie.

Organ wykonawczy UE wyjaśnił, że niemiecka klauzula ochronna była „błędem", który wkrótce zostanie naprawiony. [EPA-EFE/SASCHA STEINBACH]

Niemiecki rząd przystąpi w najbliższym czasie do wykonania zaleceń rządowej komisji, która postuluje odejście od węgla najpóźniej do 2038 roku – potwierdził w niedzielę niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier.

 

W budżecie niemieckiego rządu na 2019 rok zarezerwowano środki na rozpoczęcie działań w tym kierunku. „Potrzebujemy całego szeregu nowych przepisów, w tym takich, które zapewnią nowe miejsca pracy w miejsce stanowisk w wygaszanych elektrowniach węglowych” – powiedział minister Altmaier.

Z entuzjazmem do decyzji podchodzi również SPD, która pozostaje w koalicji z CDU ministra Altmaiera. Minister ds. środowiska naturalnego Svenja Schulze stwierdziła, że „odejście od korzystania z energii opartej na węglu będzie pozytywnym sygnałem dla świata. Dodała również, że badania wykonane przez podległe jej ministerstwo „w żadnym razie nie wskazują, że doprowadziłoby to do podwyższenia cen energii”.

Belgia: Protesty na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi

Już nie tylko „żółte kamizelki” maszerują, aby zamanifestować swoje postulaty. W ostatnią niedzielę w stolicy Francji naprzeciwko nich stanęły „czerwone szaliki”, ale w europejskich stolicach mobilizują się także zwolennicy wzmożonej walki z globalnym ociepleniem.
 

Protestujący na rzecz zwiększonych wysiłków w walce ze …

Schulze podkreśla jednak, że niemieckie landy które wciąż wydobywają węgiel, pozostaną ważnymi graczami na krajowym rynku energetycznym. Powołana przez rząd komisja węglowa po miesiącach negocjacji wydała zalecenie, by w ramach walki ze zmianami klimatu Niemcy najpóźniej do 2038 r. zakończyły wytwarzać energię z węgla.

Plan komisji przewiduje stopniowe wygaszanie elektrowni węglowych oraz stworzenie do 5 tysięcy miejsc pracy w regionach wydobycia węgla w ciągu 10 lat. Landy, które w największym stopniu będą dotknięte zmianami, w ciągu najbliższych 10 lat otrzymają także 40 miliardów euro w ramach dotacji państwowych.

Niemieckie elektrownie węglowe są największym emitentem dwutlenku węgla w Europie. Obecnie ze spalania węgla pochodzi 30 proc. prądu w Niemczech. W najbliższej przyszłości Berlin zamierza również zrezygnować z energii atomowej.

Zastrzyk unijnych funduszy dla gazociągu Baltic Pipe

Blisko 215 milionów euro z unijnego budżetu zostanie przeznaczone na budowę gazociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę i Danię. Zdaniem Komisji Europejskiej „rurociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku gazowego w regionie”.

 

Komisja przedstawiała listę 14 …