Niemcy: Od 2022 r. bez plastikowych toreb w supermarketach

Zakaz oferowania plastikowych toreb w niemieckich supermarketach i hipermarketach zacznie obowiązywać od 2022 r. (Photo by Karina Tess on Unsplash)

Zakaz oferowania plastikowych toreb w niemieckich supermarketach i hipermarketach zacznie obowiązywać od 2022 r. (Photo by Karina Tess on Unsplash)

Bundestag przyjął przepisy zakazujące niemieckim supermarketom i hipermarketom oferowania klientom plastikowych toreb na zakupy jednorazowego użytku. Ma to pomóc w ograniczeniu odpadów z tworzyw sztucznych. Ale nowe regulacje nie podobają się ani Lewicy i Zielonym, ani liberałom, ani skrajnej prawicy.

 

Nowe przepisy wejdą w życie wraz z początkiem 2022 r. Początkowo okres przejściowy miał trwać tylko sześć miesięcy, ale branża handlowa wywalczyła sobie jego przedłużenie do 12 miesięcy.

Zakaz będzie dotyczył toreb na zakupy o grubości ścianki od 15 do 50 mikronów, a więc wszystkich standardowych typów toreb, jakie zwykle można dostać lub kupić przy kasie.

Ile plastiku w dorszu bałtyckim?

Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź żyjące w Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym maleńkie kawałki plastiku. Naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne z plastiku dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa ryb.

 
– Kubki, butelki, reklamówki – Daniel Kohnke, rybak …

CDU i SPD zadowolone z przepisów

Z zakazu wyłączone zostały tylko najcieńsze torebki do pakowania pieczywa, owoców czy warzyw, czyli tzw. zrywki, a także najgrubsze torby wielokrotnego użytku. Autorzy przepisów  – z rządzący partii CDU i SPD – chcą dzięki nim przekonać mieszkańców Niemiec do korzystania z innych metod noszenia zakupów.

„Plastikowa torba jest uosobieniem marnotrawstwa zasobów. Dobrymi alternatywami są kosze na zakupy, płócienne torby na owoce i warzywa oraz pudełka wielokrotnego użytku na świeżą żywność” – powiedziała minister środowiska Svenja Schulze (SPD), która zainicjowała zakaz sprzedaży.

Chiny rezygnują z plastikowych jednorazówek

Jeden z największych producentów i jednocześnie konsumentów plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, czyli Chiny – ogłosił wielki plan odejścia od takich produktów. Podobny plan realizuje od pewnego czasu m.in. Unia Europejska.

 

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku są bardzo szkodliwe dla środowiska, zanieczyszczają przede …

Dla ekologów i lewicy przepisy są za łagodne

Ale poza rządzącą w Niemczech chadecko-socjaldemokratyczną koalicją mało kto jest z tych przepisów zadowolony. Organizacje ekologiczne uznały je za mało znaczącą zmianę, ponieważ dziś wielu Niemców i tak coraz częściej unika jednorazowych foliówek. Stanowią one tylko ok. 1 proc. wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych w tym kraju.

Według niemieckiego oddziału organizacji WWF większym problemem są inne jednorazowe plastikowe opakowania, a w przyjętej przez Bundestag ustawie o nich akurat nie ma. Również politycy Zielonych oraz partii Lewica krytykowali przepisy za to, że jedynie lekko dotykają kwestii rugowania jednorazowego plastiku z użycia. „Niestety, to mini-prawo nie zatrzyma tendencji do używania opakowań jednorazowych” – oceniła rzecznika Zielonych ds. środowiska Bettina Hoffmann.

Watykan chce być wolny od jednorazowych produktów z plastiku

Tylko do końca roku będzie można na terenie Państwa Kościelnego sprzedawać lub udostępniać jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, takie jak plastikowe słomki, kubeczki, talerzyki lub sztućce. Już teraz są wprowadzane w tej kwestii ograniczenia. Od 2020 r. Watykan chce być …

…a dla liberałów i skrajnej prawicy zbyt rygorystyczne

Z kolei skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) oraz liberalna FDP krytykują zakaz używania jednorazowych plastikowych toreb jako „przesadną ingerencję w rynek”. Zdaniem polityków tych ugrupowań „korzyści dla środowiska z takiego zakazu są trudne do udowodnienia”.

„Już teraz, zupełnie dobrowolnie i dzięki akcjom edukacyjnym zużycie plastikowych toreb zmalało w Niemczech o 2/3. I to zaledwie w ciągu kilku lat. To lepszy kierunek działania niż zakazywanie czegoś lub zmuszanie ludzi” – przekonywał europoseł AfD Andreas Bleck.

Dyrektywa ws. plastikowych śmieci przyjęta

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli wczoraj dyrektywę, która ustanawia surowsze regulacje dotyczące produktów i opakowań, które należą do 10 najczęstszych kategorii śmieci na europejskich plażach. Wprowadza także obowiązek recyklingu plastikowych butelek.

Wałbrzych „strefą wolną od jednorazowego plastiku”

W Polsce sklepy nie mogą już oferować foliowych torebek (z wyjątkiem najcieńszych zrywek) za darmo, ale nie ma całkowitego zakazu ich stosowania. Zdarzają się już jednak pierwsze tego typu przepisy lokalne.

W styczniu radni Wałbrzycha na Dolnym Śląsku podjęli uchwałę zakazującą oferowania i sprzedawania jednorazowych produktów plastikowych (nie tylko toreb, ale także plastikowych kubków, sztućców czy talerzyków) na terenach należących do gminy, ale przepisy te zablokował wojewoda.

Ostatecznie przyjęto więc drugą uchwałę ustanawiającą „strefy wolne od jednorazowego plastiku” w obiektach sportowych, szkołach, przedszkolach, placach zabaw, obiektach kulturalnych czy urzędach.

Nie wolno tam nie tylko plastikowych torebek czy kubeczków sprzedawać lub oferować, ale nawet używać czy posiadać „w widoczny sposób”. Uchwała ma jednak głównie wymiar symboliczny, bo kar za jej złamanie nie przewidziano.

Ale nawet druga uchwała wzbudziła u niektórych protesty. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski tym razem uchwały nie zablokował, ale skierował ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z prośbą o interpretację. „Mamy pewne wątpliwości, ale to są takie wątpliwości, które nie pozwalają nam już unieważnić tej uchwały” – powiedział wojewoda Radiu Wrocław.