Niemcy: Filmy będą dostawać „zielone certyfikaty”

źródło: pikrepo (CC0 Public Domain)

Już niedługo w Niemczech widzowie będą mogli wybrać w kinie film nie tylko kierując się opiniami krytyków czy nazwiskami ulubionych twórców, ale także tym czy dany obraz powstał w sposób możliwie neutralny dla środowiska. Niemieckie produkcje będą bowiem mogły otrzymać tzw. zielony certyfikat.

 

Plan utworzenia systemu „zielonych certyfikatów” dla produkowanych w Niemczech filmów i seriali ogłoszono podczas trwającego właśnie w Berlinie 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Przedstawił go szef urzędu pełnomocnika rządu Niemiec do spraw kultury i mediów Günter Winands. „Wszyscy – także branża filmowa – odpowiadamy za ślad ekologiczny i zminimalizowanie negatywnych dla środowiska i klimatu skutków naszych działań” – powiedział.

„Green Shooting” chce zmian w całej UE

Projekt wspiera, powołana w celu ograniczenia emisyjności gazów cieplarnianych przy produkcji filmów, grupa robocza pod nazwą „Green Shooting”. Zawiązały ją niemieckie wytwórnie filmowe oraz stowarzyszenia twórców. Inicjatorem jest Krajowy Ośrodek Medialny Badenii-Wirtembergii, który przekonał do współpracy podobne instytucje ze wszystkich pozostałych niemieckich landów.

Grupa zobowiązała się do tego, że w latach 2020-2021 przynajmniej 100 niemieckich filmów kinowych, produkcji telewizyjnych czy seriali zostanie nakręcona w oparciu o nowe branżowe kryteria ekologiczne. Dotyczyć to będzie m.in. popularnych seriali „Telefon 110” („Polizeiruf 110”) oraz „Miejsce zbrodni” („Tatort”), czyli dwóch najpopularniejszych w Niemczech tasiemcowych seriali kryminalnych.

Pierwszy jest na antenie od 1971 r. (i był najpopularniejszym serialem w NRD), a drugi od 1970 i był zachodnioniemieckim odpowiednikiem „Telefonu 110”. Oba są kręcone i bardzo popularne do dzisiaj. Nowe ekologiczne zasady obowiązywać będą także na planie nadawanej od 1992 telenoweli „Dobre czasy, złe czasy” („Gute Zeiten, Schlechte Zeiten”), której powstało dotąd niemal 7 tys. odcinków.

Grenlandia będzie sprzedawać wodę z topniejących lodowców?

Władze Grenlandii chcą rozwiązać za jednym zamachem kilka problemów: pozbyć się nadmiaru słodkiej wody z topniejących lodowców; sprzedać ją do krajów, które borykają się z suszą i wesprzeć swój budżet.

 

O rządowych planach opowiedział w wywiadzie dla …

Na czym polegają nowe zasady?

Chodzi przede wszystkim o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez ograniczenie podróży ekipy filmowej, zarówno lotniczych, jak i samochodowych, a także wykorzystywanie do zasilania sprzętu energii elektrycznej pochodzącej z ekologicznych źródeł. Kolejnym warunkiem jest rezygnacja na planie z jednorazowych produktów plastikowych, a przede wszystkim z kubeczków, talerzyków, sztućców czy słomek.

Jeśli jakiś film lub serial zostanie nakręcony w oparciu o nowe reguły, otrzyma specjalny „zielony certyfikat.” Będzie go można wykorzystać podczas promocji gotowego filmu. Program na narazie charakter pilotażowy, dlatego „zielony certyfikat” jest jeszcze nazwą roboczą. Niebawem powstać ma bardziej chwytliwa nazwa oraz specjalne logo do umieszczania na plakatach i innych materiałach promocyjnych. Grupa „Green Shooting” poinformowała też, że marzy jej się, aby nowe niemieckie reguły kręcenia filmów stały się w przyszłości wytycznymi obowiązującym na poziomie całej Unii Europejskiej.

W sumie powstanie kodeks, który składał się będzie z 17 zasad, a ich przestrzegania będą pilnować na planie specjalni „zieloni konsultanci”, czyli przeszkolenie członkowie zespołu produkcyjnego, którzy doradzaliby także ekipie jak można na bieżąco ograniczać emisję CO2. Opracowany zostanie także „licznik emisji CO2”, czyli model obliczeniowy, który oszacuje ile gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla zostało wyprodukowane podczas prac nad filmem lub serialem. Jednym z warunków otrzymania „zielonego certyfikatu” będzie uzyskanie wyniku punktowego na odpowiednio niskim poziomie.

Jak zapewniał podczas Berlinale Günter Winands, będą istniały także zabezpieczenia przed tzw. greenwashingiem, czyli wykonywaniem działań, które z pozoru są ekologiczne, ale w istocie nie mają żadnego wpływu na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. „Kto będzie chciał uzyskać certyfikat, nie będzie mógł nikomu mydlić oczu” – powiedział szef urzędu pełnomocnika rządu Niemiec do spraw kultury i mediów.

Będzie unijny plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Unia Europejska odsłania kolejne elementy tworzące schemat Europejskiego Zielonego Ładu. Bruksela zapowiedziała utworzenie funduszu na rzecz wsparcia firm, które opracowują rozwiązania na rzecz mórz i oceanów.

Telenowelom będzie najłatwiej o „zielony certyfikat”?

Wiele wskazuje na to, że „zielony certyfikat” najłatwiej będzie uzyskać właśnie serialom telewizyjnym w stylu „oper mydlanych”. Są one bowiem kręcone w stałych dekoracjach, a kostiumy to często prywatne ubrania aktorów, a przemysł tekstylny uważany jest za jeden z najmniej ekologicznych. Praca przy telenowelach nie wymaga też podróży ekipy filmowej, ponieważ zdjęcia plenerowe są kręcone zdecydowanie rzadziej niż te we wnętrzach, a akcja serialu toczy się zwykle w jednym mieście. Łatwiej też zasilić plan filmowy czystą energią elektryczną, jeśli znajduje się on w specjalnej hali produkcyjnej w studio filmowych lub telewizyjnym.

Trudniej będzie nowe warunki spełniać produkcjom kinowym, które realizuje się w wielu różnych lokacjach, często odległych od siebie, a także w wielu naturalnych plenerach. To wymaga nie tylko częstych podróży, ale także korzystania np. z zasilanych ropą lub benzyną generatorów prądu, do których podłączone jest np. sztuczne doświetlenie planu. Branża filmowa wskazuje też, że na ustępstwa będą musieli pójść sami aktorzy, którzy nie będą mogli teraz wracać w przerwach w dniach zdjęciowych do domu samolotem.

Hiszpania chce ograniczyć ruch samochodowy w miastach

Hiszpański rząd zaproponował wprowadzenie przepisów ograniczających ruch samochodowy we wszystkich miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Miałyby w nich powstać strefy, do których mogłyby wjechać jedynie pojazdy spełniające określone normy środowiskowe.

 

Hiszpański rząd ogłosił „klimatyczny stan wyjątkowy” i zapowiedział przedstawienie szeregu działań …