Negocjacje z Rosją ws. Nord Stream II

Flaga UE. Źródło: vsaid via Flickr.com

Komisja Europejska zaoferowała krajom członkowskim, że poprowadzi negocjacje z Rosją ws. Nord Stream 2. Biegnący dnem Morza Bałtyckiego rurociąg ma transportować gaz z Rosji do Niemiec, omijając kraje Europy Wschodniej i Środkowej.

 

W liście Komisji Europejskiej do duńskiego rządu, ujawniony przez dziennik „Politiken”, Komisja oferuje Danii i pozostałym krajom członkowskim poprowadzenie negocjacji z Rosją ws. Nord Stream 2. KE wzywa państwa członkowskie do przedstawienia swoich opinii nt. tego projektu i wyjaśnia, że nie może on być stworzony w „próżni prawnej”.

KE poprosi kraje członkowskie UE o pozwolenie na rozpoczęcia rozmów ze stroną rosyjską, by zastosować kluczowe zasady prawne UE w projektach takich jak Nord Stream 2 – potwierdziła „Politiken” rzeczniczka KE ds. energii, klimatu i transportu Anna-Kaisa Itkonen.

Wypracowanie wspólnego stanowiska między krajami Europy Wschodniej i Zachodniej stanowi obecnie priorytet instytucji unijnych. Państwa wschodnie określają inwestycję w podmorski rurociąg zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa energetycznego z uwagi na zwiększenie rosyjskich wpływów w regionie. Zachód Europy z kolei postrzega korzyści ekonomiczne rozbudowy rosyjskiego gazociągu.

>> Czytaj więcej o Nord Stream II

Gdyby KE faktycznie reprezentowała mniejsze państwa, powinno to umożliwić słabszym ekonomicznie państwom wschodnioeuropejskim przedstawić swoje propozycje na forum UE oraz liczyć na uwzględnienie części swoich postulatów, jako że współtworzyłyby mandat negocjacyjny dla Komisji.