Morawiecki: Brak wody jednym z największych wyzwań przyszłości

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu GovTech ws. wody, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu GovTech ws. wody, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przyznał wczoraj, że zasoby wody w Polsce maleją. Zaapelował przy tym o poszukiwanie skutecznych rozwiązań zapobiegających kryzysom wodnym i zapewniających obywatelom dostęp do wody pitnej.

 

Szef rządu spotkał się we wtorek (13 sierpnia) z uczestnikami pierwszej Obywatelskiej Burzy Mózgów zorganizowanej w ramach programu GovTech Polska. Wczorajsze spotkanie poświęcone było problemowi malejących zasobów wody.

Raport ONZ: Aby ratować klimat, ludzkość musi zmienić styl życia

Najnowszy raport Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych (IPCC) stwierdza, że jeśli ludzkość dalej będzie w takim stopniu niszczyć ziemię i wycinać lasy, aby zwiększać produkcję m.in. mięsa, to pogrzebane zostaną wszelkie wysiłki na rzecz klimatu, poczynione w …

Coraz mniej wody również w Polsce

Premier podkreślił, że mimo działań podejmowanych przez rząd, problem malejących zasobów wodnych dotyczy m.in. Polski. Dodał, że brak wody jest jednym z największych wyzwań przyszłości, dlatego należy szukać skutecznych rozwiązań, które umożliwią zapobieganie kryzysom wodnym i zapewnią obywatelom dostęp do wody pitnej.

“W najbliższych latach musimy przebudować naszą infrastrukturę w zakresie irygacji, melioracji, małej i dużej retencji” – oświadczył premier podczas wczorajszego spotkania. Wyraził przy tym nadzieję, że z przygotowanych dziś pomysłów będą mogły korzystać także następne pokolenia.

Eksperci ostrzegają: Jesteśmy o krok od katastrofy klimatycznej

Opublikowany właśnie raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) stwierdza, że jeśli ludzkość nie zahamuje ocieplania się klimatu, grożą nam nieodwracalne konsekwencje. Można im jeszcze zapobiec, ale tylko poprzez natychmiastowe działanie.
 
Najnowszy raport przygotowany przez naukowców z niemal całego …

GovTech Polska

W trakcie spotkania ze zwycięzcami ostatniej edycji konkursów GovTech Polska – innej inicjatywy tego programu, adresowanej do startupów i przedsiębiorców branży technologicznej – szef rządu określił program GovTech Polska jako nowy sposób otwarcia państwa na pomysły utalentowanych osób.

Podkreślił również wagę wspólnego z obywatelami rozwiązywania istotnych społecznie problemów, a także działania na rzecz poprawy warunków życia czy efektywności działania sfery publicznej. Dzięki niej bowiem – argumentował Morawiecki – obywatele i państwo mogą razem budować rozwiązania, z których korzystać będzie całe społeczeństwo.

KPRM zachęca do udziału w burzy mózgów

Jak informuje KPRM do udziału w Ogólnopolskiej Burzy Mózgów może zgłosić się każdy wypełniając krótką ankietę dostępną na https://govtech.gov.pl/obywatel/.

“Zapraszamy innowatorów, ekologów, programistów, inżynierów, architektów – wszystkich, którzy chcą tworzyć wartościowe rozwiązania istotnych społecznie problemów. Każdy będzie mile widziany, niezależnie od ścieżki kariery, poglądów, czy wiedzy branżowej” – apelują służby prasowe premiera. Informują także, że spośród nadesłanych aplikacji organizatorzy wybiorą kilkuset kandydatów, którzy otrzymają zaproszenie na warsztaty oraz – że zgłoszenia przyjmowane są do dnia 30.08.2019 r.

Debata odbędzie się 14-15 września podczas największego w Europie hackathonu HackYeah, na którym swoją obecność zapowiedział również premier Morawiecki.

Polska zagrożona niedoborem wody

Zainicjowany w zeszłym roku przez premiera Morawieckiego program GovTech Polska jest – jak tłumaczą w komunikacie służby prasowe premiera – “nowym sposobem otwarcia państwa na pomysły utalentowanych osób i zaproszenie ich do wspólnego rozwiązywania istotnych społecznie problemów”. Problem malejących zasobów wody w Polsce z pewnością jest jednym z takich problemów, gdyż nasz kraj należy do najbardziej “suchych” państw w UE.

Od dziś Unia Europejska żyje na ekologiczny kredyt

Europa zbyt szybko zużywa zasoby naturalne. Zdaniem autorów raportu „European Union Overshoot Day”, od dziś wszyscy obywatele UE żyją na ekologiczny kredyt. Oznacza to, że UE wyczerpała zasoby, które planeta może zaoferować w ciągu roku.
 

Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody …

Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego Polaka przypada średnio 1600 m³ wody rocznie, podczas gdy średnia w UE to niemal 2,5 razy więcej (4560 m³). Wg danych z zeszłego roku na jednego mieszkańca naszego kraju przypada rocznie średnio 1,5 mln litrów wody. Tymczasem średnia w Unii Europejskiej jest trzy razy wyższa.

Ponadto pod względem ilości gromadzonej wody Polska zajmuje dopiero 22. miejsce wśród państw członkowskich UE. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że zlewnie polskich rzek gromadzą wodę tylko z terytorium Polski (jedynie trzy procent stanowi dopływ spoza granic kraju), podczas gdy np. Dunaj gromadzi wodę pochodzącą z połowy Europy.

Dług ekologiczny – ludzkość nie daje Ziemi szans  

Dług ekologiczny ludzkości wciąż rośnie: w tym roku już wczoraj zostały wyczerpane zasoby naturalne Ziemi, z których bez szkody dla planety mogliśmy korzystać – poinformowała organizacja Global Footprint Network ogłaszając tegoroczny dzień długu ekologicznego.