Wielki meteor nad Norwegią. Poszukiwania szczątków skały mogą zająć nawet 10 lat

Oslo, Norwegia

Wieczorne niebo nad Oslo, fot. Daniel Charles Hextall [Pixabay] [@dchextall]

Mieszkańcy południowej części Norwegii w nocy z soboty na niedzielę (24/25 lipca) byli świadkami nietypowego zjawiska. Niebo rozświetlił błysk, podobny do kuli ognia. Zdaniem ekspertów był to wyjątkowo duży meteor. Na razie nie ma doniesień o rannych czy uszkodzeniach.

 

Zjawisko pojawiło się na niebie około 1:00 w nocy i było dostrzegalne nie tylko w okolicach Oslo, ale też dużo bardziej na północ, niedaleko Trondheim. Kamera umieszczona w leżącym na południe od stolicy mieście Holmestrand zarejestrowała coś w rodzaju ognistej kuli, która rozświetliła tamtejszą przystań.

Norweska sieć ds. badania meteorów analizują zebrany materiał w celu ustalenia pochodzenia meteoru oraz miejsca, w którym zderzył się on z ziemią. Wstępne wnioski mówią o tym, że mógł on spaść w okolicach rezerwatu Finnemarka, ok. 60 km na zachód od Oslo.

Szukanie szczątków meteoru może trwać lata

Do niedzielnego (25 lipca) popołudnia nie udało się odnaleźć szczątków meteorytu. Morten Bilet ze wspomnianej sieci, który był świadkiem pojawienia się meteoru na niebie, powiedział agencji Reutera, że – biorąc pod uwagę mało charakterystyczną lokalizację – szukanie pozostałości może zająć nawet dziesięć lat.

Bilet opisuje, że meteor poruszał się z prędkością mniej więcej 15-20 km/s i rozświetlił nocne niebo na 5-6 sekund. Noc nie należała do zbyt jasnych, co spotęgowało zjawisko pod względem wizualnym. Niektórzy świadkowie mówili też, że w czasie pojawienia się na niebie meteoru poczuli silny powiew.

„To, co widzieliśmy na niebie, to była wielka kosmiczna skała, poruszająca się najprawdopodobniej w pasie planetoid między Marsem a Jowiszem. Gdy taka skała przelatuje, powoduje głośny szum i rozświetla niebo”, wyjaśnił Morten Bilet. „U nas, ekspertów, takie zjawiska wywołują ekscytację, podczas gdy u niektórych zapewne strach”, dodał.

Jak powiedział, na razie nie ma informacji o poszkodowanych osobach lub szkodach w mieniu, choć przyznał, że dla osób znajdujących się najbliżej miejsca uderzenia skały o ziemię musiało to być „przerażające” widowisko.

10 lat od od tragedii, która wstrząsnęła Europą, Norwegia wciąż nie radzi sobie z ekstremizmem

Dekadę po narodowej tragedii w Norwegii ożywia się dyskusja na temat walki z prawicowym radykalizmem.

Meteor czelabiński

Meteor, który spadł w okolicach rosyjskiego Czelabińska w 2013 r., spowodował zjawisko w rodzaju deszczu ognistych odłamków i wywołał falę uderzeniową, która wybijała szyby i uszkadzała budynki. Obrażenia odniosło wówczas ok. 1200 osób, przypomina Reuters.