Macron proponuje powołanie specjalnego wysłannika ONZ ds. klimatu

Emmanuel Macron, ILO, flickr.com

Emmanuel Macron, ILO, flickr.com

Francuski prezydent podczas wirtualnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ zaproponował, aby Narody Zjednoczone powołały specjalnego wysłannika ds. klimatu, na wzór wysłanników powołanych do tej pory do monitorowania konfliktów zbrojnych.

 

Specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa poświęcone było kwestiom klimatycznym, a jego gospodarzem był premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. To w Glasgow w Szkocji odbędzie się jesienią kolejny oenzetowski szczyt klimatyczny.

Gościem specjalnym posiedzenia był słynny biolog, pisarz i autor filmów dokumentalnych poświęconych przyrodzie David Attenborough, który stwierdził, że „nie zazdrości politykom odpowiedzialności, jaką biorą na siebie decydując do działaniach dotyczących klimatu”.

„Jeżeli pójdziemy nadal drogą niszczenia środowiska naturalnego, to grozi nam załamanie wszystkiego, co daje nam bezpieczeństwo: produkcji żywności, dostępu do czystej wody, temperatury, w której jesteśmy w stanie żyć, i łańcucha pokarmowego oceanów. A jeśli świat natury nie będzie w stanie spełnić swych najbardziej podstawowych potrzeb, to szybko załamie się duża część naszej cywilizacji” – stwierdził Attenborough.

Francja: Państwo winne zaniedbań ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych. "Rewolucyjny wyrok"

W marcu 2019 r. cztery organizacje pozwały państwo, inicjując tym samym „pierwszy wielki sądowy proces klimatyczny we Francji”.

Guterres: Zobowiązania klimatyczne muszą być ambitne

Również sekretarz generalny ONZ António Guterres wzywał państwa, korporacje, miasta i instytucje finansowe, do podjęcia ambitnych zobowiązań dotyczących emisji gazów cieplarnianych przed tegoroczną konferencją COP26 w Glasgow.

Konferencja ta będzie największym spotkaniem światowych przywódców ws. klimatu od czasu Konferencji Klimatycznej w Paryżu w 2015 r., a także wielkim powrotem do tego porozumienia USA pod wodzą nowego prezydenta Joe Bidena, po tym jak decyzję o wyjściu z tego porozumienia podjął jego poprzednik w Białym Domu Donald Trump.

Nie tylko jednak działacze organizacji ekologicznych, ale także naukowcy (m.in. w ramach oenzetowskiego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu – IPCC) apelują o ambitniejszą redukcję emisji gazów cieplarnianych niż ta deklarowana po paryskiej konferencji.

Nie uda się bowiem ich zdaniem zmniejszyć wzrostu średniej temperatury na Ziemi do poziomu poniżej 2 stopni Celsjusza bez osiągania neutralności klimatycznej do połowy XXI wieku. A na razie taki cel zadeklarowało niewielu globalnych graczy, m.in. Japonia czy Unia Europejska.

Ponad 50 ton śmieci. Armia Nepalu zapowiada wielkie sprzątanie sześciu szczytów w Himalajach

Szturmujący najwyższe himalajskie szczyty wspinacze nierzadko pozostawiają po sobie mnóstwo śmieci – opakowań po żywności czy niepotrzebnego już lub uszkodzonego sprzętu. Nepalskie wojsko chce przeprowadzić w Himalajach wielkie sprzątanie.

 

Do posprzątania wyznaczono sześć szczytów – cztery ośmiotysięczniki i dwie niższe, ale …

Johnson: To nie są bzdury zjadaczy tofu

„Wiem, że wielu ludzi na całym świecie powie o naszej debacie, że są to zielone bzdury, wygłaszane przez tłumy wielbicieli drzew i zjadaczy tofu, które nie są godne międzynarodowej dyplomacji i międzynarodowej polityki. Nie mógłbym jednak bardziej nie zgadzać się z takim stanowiskiem” – mówił z kolei Boris Johnson. Wielka Brytania to jeden z krajów, które deklarują najambitniejsze redukcje.

Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował utworzenie stanowiska specjalnego wysłannika ONZ ds. klimatu, na wzór działających już specjalnych wysłanników ds. konfliktów zbrojnych na danym obszarze.

Wysłannik ds. klimatu miały natomiast koordynować działania na rzecz ochrony klimatu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. „Walka ze zmianami klimatu i walka o ochronę środowiska to sprawa pokoju i bezpieczeństwa. Wzywam Radę Bezpieczeństwa, aby zajęła się tymi kwestiami w ramach swego mandatu” – powiedział Macron.