Litwa wzywa do rezygnacji ze źródeł energii z Rosji

Gitanas Nausėda, Litwa

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda / © European Union 2021 - Source : EUCO [EUCO Newsroom]

Litewscy minister energii Dainius Kreivys i prezydent Gitanas Nausėda uważają, że inne kraje powinny pójść za przykładem Litwy i „skończyć z importem rosyjskiej energii”.

 

WEBINARIUM: Stabilność gospodarcza w niestabilnych czasach. Jaka przyszłość czeka Polskę i Europę?


Opinię tę Kreivys po raz pierwszy wyraził w przemówieniu na ubiegłotygodniowym spotkaniu ministerialnym Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w Paryżu.

„Nie możemy nadal finansować rosyjskich działań wojskowych na Ukrainie. To jedyny sposób, w jaki możemy pomóc Ukrainie wygrać wojnę o wartości i bezpieczeństwo nas wszystkich”, ocenił litewski minister, zauważając, że wojna w Ukrainie przypomniała całemu światu o znaczeniu bezpieczeństwa energetycznego.

Wkrótce w podobnym tonie wypowiedział się także Nausėda. Stwierdził on, że kraj przygotowuje się „na dzień X”, zmniejszając zależność energetyczną od Rosji, a także wzywając inne kraje, by rozpoczęły analogiczny proces.

„Dziś jest dobra okazja, aby porozmawiać o wycofywaniu się z rosyjskiej energii”, powiedział tuż przed rozpoczęciem ostatniego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

„Terminal LNG zbudowaliśmy 10 lat temu, stworzyliśmy infrastrukturę, rurociągi, połączenie przez Morze Bałtyckie, a to wszystko z jednego powodu – nigdy nie mieliśmy złudzeń co do Rosji”, podkreślił.

Litwa planuje zakup ropy z Arabii Saudyjskiej i zastąpienie gazu ziemnego gazem płynnym z terminalu w Kłajpedzie.


Które kraje UE najbardziej polegają na surowcach z Rosji? [INFOGRAFIKA]

UE chce uniezależnić się od surowców z Rosji. Jakie ma alternatywy?