Litwa wzywa do całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji

Rosja, Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin / Zdjęcie: kremlin.ru, CC BY 4.0 [Администрация Президента России]

Litewska minister finansów Gintarė Skaistė zaapelowała na wczorajszym posiedzeniu Rady UE ds. gospodarczych i finansowych (ECOFIN) o nałożenie bardziej stanowczych sankcji finansowych na Rosję.

 

 

Minister wezwała do całkowitego odłączenia Rosji od systemu SWIFT, a także do całkowitego embarga na surowce energetyczne, przede wszystkim na gaz i ropę.

Jej zdaniem konieczne jest odcięcie Rosji od ogromnego źródła dochodów, jakie stanowi sektor energetyczny. „Litwa zaprzestała już importu rosyjskiego gazu, dając tym samym przykład całej Europie”, stwierdziła Skaistė.

„Musimy niezwłocznie podjąć decyzje na szczeblu UE odnośnie embarga na rosyjskie gaz i ropę. Unia Europejska nie może dłużej finansować rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie”, dodała.

Przypomnijmy, że Litwa jako pierwszy kraj UE zrezygnowała od początku kwietnia z importowania gazu z Rosji.

Litwa zrezygnowała z dostaw gazu z Rosji. Jako pierwsza w UE

Pozwala na to pełne wykorzystanie terminala do odbioru gazu skroplonego, jaki działa w Kłajpedzie.

Będą kolejne sankcje?

Z kolei Komisja Europejska zaproponowała we wtorek (5 kwietnia) kolejne sankcje na Rosję. Chodzi m.in. o zakaz importu rosyjskiego węgla, przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen.

„Wprowadzimy m.in. zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie”, powiedziała von der Leyen.

Wcześniej agencja Bloomberg przekazała, że „Unia Europejska planuje zaproponować obowiązkowe wycofywanie przez kraje Wspólnoty importu węgla z Rosji w bezpośredniej reakcji na doniesienia, że siły rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne w Ukrainie”.

Media informowały, że podczas trwających do jutra rozmów przedstawicieli państw UE – ministrów finansów i ambasadorów – ws. nałożenia kolejnego pakietu sankcji na Rosję na stole znajduje się kwestia embarga na rosyjski węgiel i ropę, ale z pominięciem gazu.

KE proponuje kolejne sankcje na Rosję. Zapowiada embargo na rosyjski węgiel

Media informują o projekcie nowych sankcji na Rosję w związku ze zbrodniami w ukraińskiej Buczy.