Litwa: Ćwiczenia na wypadek awarii nuklearnej na Białorusi

Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, źródło: Wikipedia, fot. Стэльмах Аляксандр Мікалаевіч (CC BY-SA 3.0)

Na Litwie – między innymi w Wilnie – rozpoczęły się kilkudniowe ćwiczenia na wypadek potencjalnej awarii nuklearnej na Białorusi. Elektrownia atomowa w białoruskim Ostrowcu znajduje się zaledwie ok. 50 km od granicy z Litwą. Litewskie władze od dawna protestują przeciw budowanej od 2013 r. siłowni.

 

Ćwiczenia będą się toczyć w samym Wilnie, ale także w całym rejonie wileńskim oraz dwóch graniczących z Białorusią rejonach – solecznickim i święciańskim. Dodatkowe działania prowadzone zaś w będą w rejonach jezioroskim (północny-wschód kraju) oraz kalwaryjskim (niedaleko granicy z Polską). Do obu tych regionów miałyby trafić osoby ewakuowane z okolic Wilna, Solecznik i Święcian.

Testowe alarmowe sms-y i testowe badanie wody

Głównym celem kilkudniowych ćwiczeń jest sprawdzenie tego, jak działa system współpracy różnych instytucji, które muszą reagować na tego typu zagrożenia. Chodzi o lepsze informowanie ludności o zagrożeniach oraz instruowanie jej o tym jak należy zachować się w przypadku awarii nuklearnej. Dlatego wśród ćwiczonych elementów będzie koordynowanie sygnałów alarmowych oraz syren, wysyłanie ostrzegawczych sms-ów czy informacyjne działania radia i telewizji. Udział w ćwiczeniach weźmie m.in. Służba Ochrony Granic Państwowych.

„Naszym zadaniem jest przetestowanie sprawności centrów ds. sytuacji nadzwyczajnych w instytucjach państwowych i samorządowych. Sprawdzimy także jak służby medyczne poradzą sobie w sytuacji, gdy brakować będzie preparatów jodowych, które zwyczajowo podaje się profilaktycznie ludziom w przypadku awarii nuklearnych. Naszym celem nie jest straszenie, lecz pobudzenie czujności mieszkańców i zapoznanie ich z działaniami przewidzianymi na wypadek awarii” – wyjaśniła litewska minister spraw wewnętrznych Rita Tamaszuniene.

Dodatkowo ćwiczyć będą służby, które odpowiadają za sprawdzanie stanu wody i gruntu czy jakości produktów żywnościowych. Udział w ćwiczeniach wezmą nie tylko samorządowcy, urzędnicy i eksperci litewscy, ale także grupa ekspertów z kilku sąsiednich krajów członkowskich UE, w tym z Polski, Łotwy, Estonii, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Ćwiczenia potrwają do piątku (4 października).

Francuzi zamkną najstarszą elektrownię atomową

Francja potwierdza zamknięcie jednej z najstarszych elektrowni atomowych w kraju. To konsekwencja zmian ogłoszonych w ubiegłym roku. Francuzi zapowiadają trzykrotny wzrost udziału energii odnawialnej do 2030 r.
 

 

Elektrownia w Fessenheim, położona przy granicy z Niemcami w departamencie Górny Ren przestanie działać …

Litwa nie ufa Białorusi ws. elektrowni

Główny scenariusz „manewrów” zakłada, że Białoruś nie poinformowała oficjalnie Litwy o wystąpieniu awarii oraz jej potencjalnej skali, ale litewscy naukowcy wykryli podwyższoną obecność substancji promieniotwórczych wskazującą na awarię. Wilno od dawna bowiem alarmuje, że obawia się właśnie takiego scenariusza, w którym o ewentualnym wystąpieniu awarii nuklearnej w Ostrowcu władze Białorusi poinformują z opóźnieniem lub nie poinformują w ogóle. Tymczasem litewska stolica znajduje się zaledwie ok. 50 kilometrów od elektrowni atomowej, a regiony solecznicki i święciański jeszcze bliżej – ok. 20 kilometrów.

Białoruś buduje swoją elektrownie atomową w Ostrowcu o łącznej mocy 2400 MW od 2013 r. Na elektrownie składają się 2 bloki (każdy o mocy 1200 MW). Pierwszy z nich ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku, drugi w przyszłym. Zdaniem władz w Wilnie powstają one zbyt blisko litewskiego granicy, czym sprowadzają na Litwinów zagrożenie o charakterze m.in. środowiskowym i zdrowotnym, ponieważ budowana siłownia nie spełnia unijnych wymogów bezpieczeństwa. Strona białoruska zapewnia, że elektrownia będzie bezpieczna, ale Wilna to nie przekonuje.

Rząd Litwy przeznaczył niedawno 900 tys. euro na zakup tabletek jodowych, aby zrobić zapasy na wypadek awarii w elektrowni w Ostrowcu. Stało się tak po tym jak media zaczęły informować o wykryciu nieprawidłowości przy budowie białoruskich bloków nuklearnych.

Litwa obawia się białoruskiej elektrowni atomowej

Rząd Litwy podejmuje działania na wypadek wycieku radioaktywnego w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu. Wkrótce do mieszkańców trafi 4 mln tabletek z jodem. Litwa od dawna kontestuje budowę elektrowni, znajdującej się zaledwie 50 km od Wilna.
 

 

W ostatnich miesiącach atom przylgnął …