Każdego roku co najmniej 100 mld dolarów przeznacza się na wsparcie produkcji i zużycia ropy, gazu i węgla według nowego badania opublikowanego w poniedziałek (4 czerwca). Dzieje się to pomimo obietnicy ze strony wszystkich członków G7 i G20, że zaprzestaną subsydiowania paliw kopalnych do 2025 roku.
Według badań, przeprowadzonych przez naukowców z Overseas Development Institute (ODI), Oil Change International (OCI), International Institute for Sustainable Development (IISD) oraz Natural Resources Defense Council (NRDC), Stany Zjednoczone zajęły najniższe miejsce w rankingu, ponieważ kontynuowały wsparcie w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i węgla. Pod przywództwem prezydenta Donalda Trumpa USA wycofały się również z wcześniejszych obietnic dotyczących zakończenia wsparcia dla paliw kopalnych – stwierdzili naukowcy, wyjaśniając słabe wyniki Stanów w rankingu.
Tymczasem Francja zajęła najwyższe miejsce ze względu na swoje zobowiązanie do zaprzestania wydobycia węgla i zakończenia wsparcia dla poszukiwań paliw kopalnych.
Przywódcy G7 spotkają się w Charlevoix, w Kanadzie, w dniach 8-9 czerwca, w obliczu rosnącej presji, by wywiązać się z obietnicy przeciwdziałania zmianom klimatycznym i wycofania dotacji dla paliw kopalnych do 2025 r. – obietnicy, którą po raz pierwszy złożyli w 2009 r. W grudniu zeszłego roku Bank Światowy zobowiązał się do zakończenia finansowania wydobycia ropy i gazu. Jednak z raportu wynika, że pomimo tych obietnic rządy państw G7 zapewniły co najmniej 82,62 mld dolarów wsparcia fiskalnego i 19,54 mld dolarów w publicznych środkachfinansowych na paliwa kopalne w 2015 i 2016 r. 64 proc. wsparcia zostało wykorzystane w transporcie, gospodarstwach domowych, przemyśle i innych sektorach.
„Kraje G7 kontynuują subsydiowanie ropy, gazu i węgla, podsycając niebezpieczne zmiany klimatyczne za pomocą pieniędzy podatników” – powiedziała Shelagh Whitley, szefowa programu klimatyczno-energetycznego ODI. „Ta tabela statystyczna odnosi się do obecnej luki w zakresie odpowiedzialności i po raz pierwszy śledzi postępy każdego z krajów G7 w wycofywaniu subsydiów dla paliw kopalnych. Chociaż w ostatnich latach dokonano pewnych postępów, ogólnie rzecz biorąc, jest to ponury obraz, w którym żaden kraj nie osiągnął dobrych wyników” – dodała Whitley.
Kampania na rzecz zakończenia dotacji do paliw kopalnych nabrała tempa, gdy grupa G20 utworzyła grupę zadaniową ds. ujawnień finansowych związanych z klimatem (TCFD) w grudniu 2015 r. Pod przewodnictwem Michaela Bloomberga, byłego burmistrza Nowego Jorku. Grupa zadaniowa wydała ostateczne zalecenia w czerwcu zeszłego roku, wzywając inwestorów do lepszego zrozumienia ich finansowego narażenia na ryzyko klimatyczne i pomagając firmom ujawnić te informacje w jasny i spójny sposób. Gdyby zalecenia grupy zadaniowej zostały spełnione, wycofałyby one biliony dolarów z paliw kopalnych, ponieważ inwestorzy zabierają swoje pieniądze z branż zanieczyszczających środowisko i podążają w kierunku długoterminowego bezpieczeństwa czystych zasobów technologicznych, takich jak energia odnawialna.
Ale podczas gdy kraje europejskie poprawiają wyniki w zakresie wycofywania się ze wsparcia dla paliw kopalnych, rządy G7 zapewniły nowe publiczne fundusze na poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu od 2016 r., po tym jak weszło w życie porozumienie paryskie, według badań ODI i innych organizacji pozarządowych. „Najbardziej konsekwentnym krajem jest Francja, która plasuje się w pierwszej czwórce we wszystkich kategoriach” – powiedział jeden z działaczy organizacji pozarządowych. „Podczas gdy Niemcy dobrze sobie radzą z deklaracjami i zobowiązaniami, zajmują dopiero szóste miejsce w zakresie zakończenia wsparcia dla energii pochodzącej z paliw kopalnych i użytkowania paliw kopalnych. Włochy mają jeszcze gorsze wyniki w tych dwóch kategoriach” – dodał.
Poniżej znajdują się najciekawsze informacje z raportu dotyczące krajów europejskich:
„Francja zobowiązała się do zmniejszenia luki podatkowej między dieslem a benzyną do 2021 r. Pomimo stopniowego wycofywania krajowych eksploracji francuskie instytucje finansów publicznych zobowiązały się ostatnio do sfinansowania nowych poszukiwań paliw kopalnych za granicą (np. w 2017 r. w Mozambiku).
Niemcy nadal zapewniają znaczne publiczne finansowanie energii opartej na paliwach kopalnych (w kraju i za granicą). Zapewniają także ciągłe wsparcie fiskalne na korzystanie z diesla w transporcie.
Włochy zapewniają znaczny poziom wsparcia fiskalnego dla sektora transportu, z którego zdecydowana większość przeznaczona jest na wykorzystywanie oleju napędowego.
Wielka Brytania jest postrzegana w raporcie organizacji pozarządowych jako posiadająca „wyjątkowo słabą przejrzystość”, bo nie publikuje szczegółowych raportów na temat wsparcia fiskalnego dla paliw kopalnych, ani nie uczestniczy w procesie wzajemnej oceny w ramach G20. Ponadto, pomimo silnych zobowiązań na wysokim szczeblu i wezwań do zniesienia dotacji, rząd zaprzecza, że zapewnia jakiekolwiek dotacje dla paliw kopalnych.
W Brukseli grupa ekspertów finansowych powołana przez Komisję Europejską wezwała UE do zaprzestania przeznaczania publicznych funduszy na rzecz przemysłu paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz, twierdząc, że publiczne pieniądze powinny być ukierunkowane na wspieranie wyłącznie energii odnawialnej oraz efektywności energetycznej”.