Kraje G7 wydają rocznie 100 mld dolarów na finansowanie ropy, gazu i węgla

Kraje G7 kontynuują subsydiowanie ropy, gazu i węgla. Źródło: flickr.com

Każdego roku co najmniej 100 mld dolarów przeznacza się na wsparcie produkcji i zużycia ropy, gazu i węgla według nowego badania opublikowanego w poniedziałek (4 czerwca). Dzieje się to pomimo obietnicy ze strony wszystkich członków G7 i G20, że zaprzestaną subsydiowania paliw kopalnych do 2025 roku.

 

Według badań, przeprowadzonych przez naukowców z Overseas Development Institute (ODI), Oil Change International (OCI), International Institute for Sustainable Development (IISD) oraz Natural Resources Defense Council (NRDC), Stany Zjednoczone zajęły najniższe miejsce w rankingu, ponieważ kontynuowały wsparcie w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i węgla. Pod przywództwem prezydenta Donalda Trumpa USA wycofały się również z wcześniejszych obietnic dotyczących zakończenia wsparcia dla paliw kopalnych – stwierdzili naukowcy, wyjaśniając słabe wyniki Stanów w rankingu.

Tymczasem Francja zajęła najwyższe miejsce ze względu na swoje zobowiązanie do zaprzestania wydobycia węgla i zakończenia wsparcia dla poszukiwań paliw kopalnych.

KE pozwała sześć państw w związku z zanieczyszczonym powietrzem

Komisja Europejska skierowała wczoraj (17 maja) pozwy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wobec Niemiec, Francji, Rumunii, Węgier, Włoch oraz Wielkiej Brytanii. Chodzi o podjęcie niewystarczających działań w kierunku poprawy jakość powietrza.
 
Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że z powodu wywołanych …

Przywódcy G7 spotkają się w Charlevoix, w Kanadzie, w dniach 8-9 czerwca, w obliczu rosnącej presji, by wywiązać się z obietnicy przeciwdziałania zmianom klimatycznym i wycofania dotacji dla paliw kopalnych do 2025 r. – obietnicy, którą po raz pierwszy złożyli w 2009 r. W grudniu zeszłego roku Bank Światowy zobowiązał się do zakończenia finansowania wydobycia ropy i gazu. Jednak z raportu wynika, że pomimo tych obietnic rządy państw G7 zapewniły co najmniej 82,62 mld dolarów wsparcia fiskalnego i 19,54 mld dolarów w publicznych środkachfinansowych na paliwa kopalne w 2015 i 2016 r. 64 proc. wsparcia zostało wykorzystane w transporcie, gospodarstwach domowych, przemyśle i innych sektorach.

„Kraje G7 kontynuują subsydiowanie ropy, gazu i węgla, podsycając niebezpieczne zmiany klimatyczne za pomocą pieniędzy podatników” – powiedziała Shelagh Whitley, szefowa programu klimatyczno-energetycznego ODI. „Ta tabela statystyczna odnosi się do obecnej luki w zakresie odpowiedzialności i po raz pierwszy śledzi postępy każdego z krajów G7 w wycofywaniu subsydiów dla paliw kopalnych. Chociaż w ostatnich latach dokonano pewnych postępów, ogólnie rzecz biorąc, jest to ponury obraz, w którym żaden kraj nie osiągnął dobrych wyników” – dodała Whitley.

Kampania na rzecz zakończenia dotacji do paliw kopalnych nabrała tempa, gdy grupa G20 utworzyła grupę zadaniową ds. ujawnień finansowych związanych z klimatem (TCFD) w grudniu 2015 r. Pod przewodnictwem Michaela Bloomberga, byłego burmistrza Nowego Jorku. Grupa zadaniowa wydała ostateczne zalecenia w czerwcu zeszłego roku, wzywając inwestorów do lepszego zrozumienia ich finansowego narażenia na ryzyko klimatyczne i pomagając firmom ujawnić te informacje w jasny i spójny sposób. Gdyby zalecenia grupy zadaniowej zostały spełnione, wycofałyby one biliony dolarów z paliw kopalnych, ponieważ inwestorzy zabierają swoje pieniądze z branż zanieczyszczających środowisko i podążają w kierunku długoterminowego bezpieczeństwa czystych zasobów technologicznych, takich jak energia odnawialna.

Unia zwiększa emisję CO2. Na nasz kraj przypada jedna piąta tego wzrostu

Mimo coraz bardziej ambitnych planów redukcji emisji dwutlenku węgla – gazu posądzanego o powodowanie efektu ocieplania – w roku 2017 wzrosła jego emisja w Unii Europejskiej o 1,8 proc.

Chodzi o emisję związaną z energetyką. To skutek ożywienia gospodarczego, które było widoczne …

Ale podczas gdy kraje europejskie poprawiają wyniki w zakresie wycofywania się ze wsparcia dla paliw kopalnych, rządy G7 zapewniły nowe publiczne fundusze na poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu od 2016 r., po tym jak weszło w życie porozumienie paryskie, według badań ODI i innych organizacji pozarządowych. „Najbardziej konsekwentnym krajem jest Francja, która plasuje się w pierwszej czwórce we wszystkich kategoriach” – powiedział jeden z działaczy organizacji pozarządowych. „Podczas gdy Niemcy dobrze sobie radzą z deklaracjami i zobowiązaniami, zajmują dopiero szóste miejsce w zakresie zakończenia wsparcia dla energii pochodzącej z paliw kopalnych i użytkowania paliw kopalnych. Włochy mają jeszcze gorsze wyniki w tych dwóch kategoriach” – dodał.

Poniżej znajdują się najciekawsze informacje z raportu dotyczące krajów europejskich:

„Francja zobowiązała się do zmniejszenia luki podatkowej między dieslem a benzyną do 2021 r. Pomimo stopniowego wycofywania krajowych eksploracji francuskie instytucje finansów publicznych zobowiązały się ostatnio do sfinansowania nowych poszukiwań paliw kopalnych za granicą (np. w 2017 r. w Mozambiku).

Niemcy nadal zapewniają znaczne publiczne finansowanie energii opartej na paliwach kopalnych (w kraju i za granicą). Zapewniają także ciągłe wsparcie fiskalne na korzystanie z diesla w transporcie.

Włochy zapewniają znaczny poziom wsparcia fiskalnego dla sektora transportu, z którego zdecydowana większość przeznaczona jest na wykorzystywanie oleju napędowego.

Wielka Brytania jest postrzegana w raporcie organizacji pozarządowych jako posiadająca „wyjątkowo słabą przejrzystość”, bo nie publikuje szczegółowych raportów na temat wsparcia fiskalnego dla paliw kopalnych, ani nie uczestniczy w procesie wzajemnej oceny w ramach G20. Ponadto, pomimo silnych zobowiązań na wysokim szczeblu i wezwań do zniesienia dotacji, rząd zaprzecza, że ​​zapewnia jakiekolwiek dotacje dla paliw kopalnych.

W Brukseli grupa ekspertów finansowych powołana przez Komisję Europejską wezwała UE do zaprzestania przeznaczania publicznych funduszy na rzecz przemysłu paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz, twierdząc, że publiczne pieniądze powinny być ukierunkowane na  wspieranie wyłącznie energii odnawialnej oraz efektywności energetycznej”.

Możliwy boom w sektorze energii słonecznej – jeżeli UE zdejmie cła z Chin

Europejski sektor energii słonecznej chce wywrzeć wpływ na Unię Europejską, aby zdjęła cło antydumpingowe z chińskiej fotowoltaiki, bo jak mówi, ogranicza to rozwój na rynku pracy w tym sektorze. 
 

Likwidacja cła antydumpingowego i antysubsydyjnego może zaskutkować utworzeniem dodatkowych 40 tys. miejsc …