Przywódcy religijni wzywają światowych liderów do działań na rzecz klimatu

papież Franciszek, Watykan

Papież Franciszek / Zdjęcie: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0 [Jeffrey Bruno]

W związku ze zbliżającym się szczytem COP26 chrześcijańscy przywódcy – papież, patriarcha Konstantynopola i zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej – zaapelowali do państw ONZ o większą determinację w działaniach na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. „Stawką jest przetrwanie”, podkreślili.

 

W swoim pierwszym wspólnym oświadczeniu papież Franciszek, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I oraz zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury i prymas całej Anglii Justin Welby wezwali światowych przywódców do większego otwarcia się na poświęcenia w celu ochrony planety. Zaapelowali o reformy w światowej gospodarce, by była ona bardziej zrównoważona i wrażliwa na potrzeby najuboższych.

Komunia Bidena tematem tabu w relacjach między USA i Watykanem? Strony deklarują chęć współpracy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedził Watykan, gdzie jako najwyższy jak dotąd przedstawiciel administracji Joego Bidena spotkał się z papieżem Franciszkiem.

„Kryzys klimatyczny to nie wyzwanie przyszłości”

„Musimy zadecydować, jaki świat chcemy zostawić następnym pokoleniom”, stwierdzili. Podkreślili również, że kryzys klimatyczny nie jest odległą wizją, a rzeczywistością. „Ekstremalne warunki pogodowe i katastrofy naturalne powracają z ogromną siłą i przynoszą śmierć wielu ludzi, pokazując nam, że zmiana klimatu nie jest wyzwaniem przyszłości, ale kwestią niezwykle pilną. Stawką jest przetrwanie”, zaznaczyli.

Apel Franciszka, Bartłomieja I i Justina Welby związany jest z zaplanowanym na listopad szczytem klimatycznym COP26, który odbędzie się w szkockim Glasgow.

Jest to pierwszy tego typu wspólny apel. „To pierwszy raz, gdy wszyscy trzej czujemy się w obowiązku odnieść się do niecierpiącej zwłoki kwestii równowagi środowiskowej i jej wpływu na utrzymujące się ubóstwo, a także do roli globalnej współpracy”, oznajmili chrześcijańscy przywódcy.

Climate Ambition Summit: Kolejne kraje zobowiązują się do osiągnięcia zerowej emisji do 2050 r. Wśród nich jest Watykan

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał wszystkie kraje do ogłoszenia stanu zagrożenia klimatycznego i zaprzestania wspierania węgla, ropy i gazu.

Kościoły apelują o sprawiedliwą transformację gospodarczą

Według nich w walce ze zmianami klimatycznymi każdy ma do odegrania swoją rolę, ale największa odpowiedzialność spoczywa na liderach, którzy muszą podejmować odważne decyzje w polityce gospodarczej.

„Apelujemy o wybór tego, co jest dobre dla człowieka, o niewielkie poświęcenia, które pozwolą zabezpieczyć naszą wspólną przyszłość, o sprawiedliwą i zrównoważoną transformację gospodarczą”, wezwali.

Oświadczenie datowane jest na 1 września, kiedy to kościoły już po raz siódmy obchodziły Światowy dzień modlitw o ochronę stworzenia. Jak wskazuje agencja Associated Press, nie pojawiło się oficjalne wyjaśnienie, dlaczego zostało ono upublicznione dopiero tydzień później. Zdaniem AP powodem może być jednak sezon urlopowy – administracja Stolicy Apostolskiej działa w sierpniu w ograniczonym trybie.

Światowa Organizacja Meteorologiczna: Codziennie przez zmiany klimatu umiera 115 osób

W ostatnich 50 latach znacząco wzrosła liczba katastrof spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, ale z powodu zmian klimatu tego typu zjawisk będzie więcej. 

Chrześcijańscy przywódcy a temat zmian klimatycznych

Franciszek w przeszłości wielokrotnie cytował nauki Bartłomieja I o klimacie, w tym w swojej przełomowej encyklice z 2015 r. „Laudato si’” (Pochwalony bądź), poświęconej kwestiom ochrony środowiska, a wręcz nazywanej „zieloną encykliką”. Welby, który w przeszłości przez 11 lat pracował w przemyśle naftowym, również już jako zwierzchnik Kościoła anglikańskiego nieraz wypowiadał się na temat potrzeby przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.