Komisja przemysłu PE poparła dyrektywę ws. Nord Stream 2

Budowa Nord Stream 2 na wodach Niemiec, źródło nord-stream2

Budowa Nord Stream 2 na wodach Niemiec, źródło nord-stream2

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego poparła wczoraj nowelizację dyrektywy gazowej, która dotyczy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, łączącego Niemcy i Rosję.

 

Tego samego dnia ministrowie Polski i Niemiec: Jadwiga Emilewicz i Peter Altmaier przyznali, że budowa gazociągu z Rosji do Niemiec prowadzona po dnie Bałtyku jest projektem politycznym.

Dalsza procedura

W poniedziałkowym  głosowaniu 33 europosłów opowiedziało się za, a ośmiu – przeciw przyjęciu nowelizacji. Teraz projekt będzie  głosowany 4 kwietnia, na najbliższej sesji plenarnej PE. Potem nowe regulacje będą jeszcze musiały uzyskać oficjalne poparcie ministrów ds. energii państw członkowskich UE. Dopiero te dwie zgody – PE i Rady UE – pozwolą na wejście znowelizowanej dyrektywy do unijnego prawa.

Jest porozumienie ws. dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2

Podczas dziewięciogodzinnych negocjacji Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej oraz Komisja Europejska osiągnęły porozumienie co do kształtu nowelizacji dyrektywy gazowej, która dotyczy budowy gazociągu Nord Stream 2.
 

Zakończona w nocy z wtorku na środę (13 lutego) w Strasbourgu runda negocjacyjna przełamała wielomiesięczny …

Następnym krokiem legislacyjnej procedury będzie oficjalne tłumaczenie tekstu nowych przepisów na wszystkie języki UE i wreszcie – publikacja w dzienniku urzędowym UE. Znowelizowana dyrektywa gazowa wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w tym dzienniku. Później państwa członkowskie UE będą miały dziewięć miesięcy na wdrożenie nowych regulacji do swojego prawa. Jednak będą one obejmowały gazociągi od momentu wejścia w życie nowego prawa, a w ocenie unijnych dyplomatów może się to stać już w połowie tego roku.

Długa historia dochodzenia do kompromisu

Prace nad nowelizacją dyrektywy w Radzie UE toczyły się bezskutecznie przez wiele miesięcy. Wszystkie propozycje blokowały bowiem kraje niechętne projektowanym zmianom, zwłaszcza zaangażowane w budowę Nord Stream 2 Niemcy. Przełom i kompromis udało się osiągnąć dopiero na początku lutego. 20 lutego ambasadorowie państw członkowskich przy UE poparli projekt nowelizacji dyrektywy gazowej, który przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego unijnego trzeciego pakietu energetycznego.

Nord Stream 2 będzie gotowy w tym roku?

Szef największej w PE grupy politycznej – Europejskiej Partii Ludowej – niemiecki europoseł Manfred Weber, który dziś rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce, oświadczył, że jest przeciwny budowie gazociągu Nord Stream 2.
 

Natomiast polski minister energii Krzysztof Tchórzewski choć przyznał, że uzgodnione …

Emilewicz i Altmaier o Nord Stream 2: To projekt polityczny

Tymczasem tego samego dnia ministrowie Polski i Niemiec ocenili  w Berlinie, gdzie trwa pierwsze polsko-niemieckie forum gospodarcze, że Nord Stream 2 jest “poważnym projektem politycznym”. “Utrzymujemy, że naszym zdaniem nie jest to projekt gospodarczy stricte, ale jest to poważny projekt polityczny” – powiedziała wczoraj polska minister przedsiębiorczości i transportu Jadwiga Emilewicz.

Również niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier przyznał, że „jest to nie tylko projekt gospodarczy, ale w Europie zdecydowaliśmy się przed wielu laty sprywatyzować infrastrukturę gazową, i o tym, które gazociągi są budowane, decyduje nie państwo, a prywatni inwestorzy”. “Mamy też interes polityczny i ten interes polityczny musi zostać powiązany z tym prywatnym projektem Nord Stream 2 i polega to na tym, że dywersyfikujemy (dostawy) – powiedział Altmaier.

Emilewicz: Dyskusja ws. Nord Stream nie jest zamknięta

Minister Emilewicz podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że w Polsce dyskusja na temat Nord Streamu „nie jest dyskusją zamkniętą”. W jej ocenie  kompromis dotyczący dyrektywy gazowej przyjęty w ostatnich tygodniach, „w pewnym stopniu” otwiera bowiem drogę do dalszej dyskusji. “Wiemy, że ten projekt także biznesowo nie jest w pełni domknięty, dlatego, że przebieg gazociągu pod Bałtykiem nie jest ostatecznie zatwierdzony przez państwa, przez których teren ma przebiegać” – wyjaśniła polska minister.

Jerzy Buzek: Porozumienie ws. Nord Stream 2 dobre dla Polski

W nocy z 12 na 13 lutego przedstawiciele najważniejszych unijnych instytucji doszli do porozumienia w sprawie dyrektywy gazowej, która określi zasady budowy gazociągu Nord Stream 2. W rozmowie z EURACTIV.pl wynik nocnych rozmów ocenia przewodniczący Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Przemysłu, Badań …

Altmaier: Projekt od początku „kontrowersyjny”

Altmaier przyznał, że projekt od początku był „kontrowersyjny”, ale podkreślił, że mimo to zezwolenia na jego budowę udzieliła nie tylko Rosja i Niemcy, ale również Finlandia czy Szwecja. “Nie ma jeszcze zgody Danii i pokazuje to, że gospodarka rynkowa funkcjonuje” – tłumaczył niemiecki minister.

Wyjaśniał także powody budowy Nord Stream 2. Zwrócił uwagę, że w następnych dziesięcioleciach Niemcy będą potrzebowały o „wiele więcej gazu niż dotychczas”, zwłaszcza dlatego, że odchodzą od produkcji prądu elektrycznego w elektrowniach węglowych i zamykają elektrownie atomowe. Ponadto – dodał  – wyczerpują się się złoża gazu w Holandii i Wielkiej Brytanii, co pociąga za sobą zwiększenie dostaw gazu spoza UE.

W sprawie Ukrainy jak stare, dobre małżeństwo

Minister Emilewicz zwróciła także uwagę, że Polska dba “nie tylko o nasz własny interes narodowy w tym obszarze, ale także o bezpieczeństwo Ukrainy”. “Tutaj różnimy się zdaniami, ale jesteśmy jak stare, dobre małżeństwo w stosunkach polsko-niemieckich; czasami ma pewne obszary, w których musimy się różnić i będziemy te różnice akcentować i podkreślać” – podsumowała szefowa resortu przedsiębiorczości i transportu.

Niemiecki minister przyznał ze swej strony, że “istnieją uzasadnione interesy bezpieczeństwa Ukrainy, a także Polski wobec Rosji”, jednak te interesy nie polegają na tym, by żaden gaz nie pochodził z Rosji, ale na tym, by tranzyt rosyjskiego gazu w dalszym ciągu odbywał się przez Ukrainę.

Gazprom chce utrzymać monopol w Europie Środkowej

Rząd Serbii dał zielone światło spółce Gazpromu do budowy tranzytowego gazociągu, który ma utrwalić zależność państw Europy Środkowej od gazu z Rosji.
 

W tym tygodniu serbski regulator rynku energetycznego wydał ostateczne zezwolenie na budowę nowego gazociągu tranzytowego do transportu rosyjskiego gazu …

Altmaier przypomniał, że Ukraina ma umowę z Rosją, która wygasa z końcem roku, a Niemcy “zdecydowanie popierają” Ukrainę w kwestii jej odnowienia i przedłużenia. “Będzie to oznaczać konieczność modernizacji ukraińskiej sieci gazowej, trzeba rozmawiać o tym, ile gazu można będzie przesyłać tą rurą tranzytem w przyszłości i w tej sprawie doprowadziłem do bezpośrednich rozmów między Rosją a Ukrainą” – przypomniał niemiecki minister gospodarki.

Zapewnił przy tym, że celem rozmów, rozpoczętych w tej sprawie latem zeszłego roku, jest doprowadzenie po ukraińskich wyborach prezydenckich do zawarcia takiej umowy między Ukrainą a Rosją, która uwzględni także interesy Polski.

PE: Nie możemy traktować Rosji jako strategicznego partnera

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wykluczył możliwość strategicznego partnerstwa UE z Rosją. Jako powód PE wymienia bezprawne postępowanie Kremla wobec Ukrainy, a także prowokacyjne działania w stosunku do innych państw. Wniosek został przegłosowany większością 240 głosów.
 

Pojawiają się również propozycje …