Komisja Europejska popiera tranzyt azerbejdżańskiego gazu do Bułgarii

Ropociąg, źródło: Flickr/Bilfinger SE

Ropociąg, źródło: Flickr/Bilfinger SE [Flickr/Bilfinger SE]

Komisja Europejska popiera plan budowy interkonektora Grecja-Bułgaria (IGB). W celu realizacji IGB przewidziano inwestycję w wysokości 240 milionów euro. Interkonektor zostanie podłączony do gazociągu transadriatyckiego (TAP), który pozwoli Bułgarii uzyskać dostęp do gazu z azerbejdżańskiego złoża Shah Deniz.

 

Wstępna pojemność IGB wynosi 3 miliardy metrów sześciennych gazu rocznie. Rozbudowa tego interkonektora pozwoli na dostarczenie gazu z Azerbejdżanu do Bułgarii, co przyczyni się do zaspokojenia 40 procent zapotrzebowania tego kraju na gaz. Środki zatwierdzone przez Komisję będą wspierać budowę i eksploatację 182-kilometrowego transgranicznego interkonektora gazowego między Grecją (Komotini) a Bułgarią (Stara Zagora).

Komisarz UE ds. konkurencji  Margrethe Vestager zauważyła, że IGB znacznie zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii i zwiększy konkurencję na rynku w regionie.

Polsko-duńskie porozumienie po 40 latach

Szefowie dyplomacji Polski Jacek Czaputowicz i Danii Anders Samuelsen podpisali wczoraj (19 listopada) w Brukseli umowę o przebiegu granicy morskiej na Morzu Bałtyckim. Porozumienie to kończy 40-letni spór o granice wyłącznych stref ekonomicznych.

„Zatwierdziliśmy środki wsparcia, które zostaną przyznane Bułgarii i Grecji, ponieważ są  one niezbędne do realizacji projektu. Są też zgodne z naszymi zasadami pomocy państwom” – powiedziała komisarz Vestager

„To strategiczny projekt, który czyni Grecję energetycznym centrum regionu Europy Południowo-Wschodniej i kluczową bramą energetyczną Starego Kontynentu. Tym samym przyczynia się do zjednoczenia europejskiego rynku energii” – powiedział grecki minister energii i środowiska Giorgis Stathakis.

Po formalnym zatwierdzeniu i uzyskaniu przez Komisję Europejską wniosku w sprawie zgody na pomoc zainteresowanym państwom, kolejnym krokiem jest ratyfikacja porozumienia przez parlamenty w obu krajach.

Czeski rząd popiera budowę Nord Stream 2

Planowany gazociąg Nord Stream 2 może pomóc w szerszym wykorzystaniu czeskiej sieci gazowej – oświadczył w poniedziałek odpowiedzialny za surowce i energetykę czeski wiceminister przemysłu i handlu Rene Nediela.
 

„Opinia ministerstwa o Nord Stream 2 jest jednoznaczna. Kończą się lub będą …

Unia Europejska przywiązuje dużą wagę do tego projektu i przeznaczyła 46 milionów euro na jego finansowanie. Projekt będzie finansowany także z Europejskiego Programu Energetycznego (EPE) na rzecz naprawy gospodarczej. EPE przeznaczy na ten cel 45 milionów euro.

Z kolei Europejski Bank Inwestycyjny dostarczy pożyczkę w wysokości 110 milionów euro. Kolejne 39 milionów euro będzie bezpośrednim wkładem finansowym bułgarskiego budżetu państwa.

Azerbejdżan zwiększa eksport gazu

Przesył gazu przez główne rurociągi Azerbejdżanu w 2018 r. ma wynieść 20,8 mln ton, czyli o 30 proc. więcej niż w zeszłym roku. Zgodnie z planami rządu w Baku, w przyszłości rząd oczekuje stopniowego wzrostu transportu gazu. W 2019 r. wskaźnik ten ma wynieść 23,5 miliona ton, w 2020 r. – 28,3, w 2021 r. – 33,8, w 2022 r. – 36,1.

Przemysł stalowy kształtuje rynek węgla UE na swoją korzyść

Zezwalając przemysłowi stalowemu na spalanie gazów wielkopiecowych do 2026 r., Komisja Europejska wycofała się ze swojego wcześniejszego stanowiska. Raport EURACTIV we Francji.
 

W swoim ostatnim wniosku w sprawie alokacji uprawnień do emisji CO2 po 2020 r. Bruksela zaproponowała przyznanie …

Budowanie systemu eksportu gazu w Azerbejdżanie wiąże się z realizacją przez Republikę projektu „Południowego Korytarza Gazowego”, w ramach którego gaz będzie dostarczany z pola Shah Deniz do Europy. Gaz popłynie stamtąd przez rozbudowany rurociąg Południowo-Kaspijski do granicy z Turcją i dalej do Europy przez gazociągi Transanatolijski (TANAP) i transadriatycki (TAP). Niedawno wznowiono budowę włoskiego odcinka TAP. Zakończenie projektu zaplanowano na 2020 r.