Kolejna przegrana ekologów z Nord Streamem 2

Budowa Nord Stream 2 na wodach Niemiec, źródło nord-stream2

Budowa Nord Stream 2 na wodach Niemiec, źródło nord-stream2

Fundacja ekologiczna ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wystąpiła przeciw Szwecji. Szwecja nie uznała praw tej fundacji do skarżenia zgody na ułożenie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 na szwedzkich wodach.

 

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, polskie przedstawicielstwo wpływowej międzynarodowej organizacji ekologicznej Client Earth, powiadomiła o złożeniu zawiadomienia przeciw Szwecji do komitetu ds. przestrzegania konwencji z Aarhus.

Konwencja ta dotyczy dostępu do informacji, udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości jednostek i organizacji w sprawach dotyczących środowiska.

ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wystąpiła przeciw Szwecji, gdyż w grudniu zeszłego roku naczelny sąd administracyjny Szwecji odmówił tej fundacji prawa do zaskarżenia zezwolenia na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 na wodach szwedzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku.

Bliżej sankcji USA za budowę Nord Stream 2

Komisja spraw zagranicznych Senatu USA przyjęła projekt ustawy o sankcjach za budowę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 do Niemiec. Projekt poparła już komisja Izby Reprezentantów.
 

Kongres USA jest coraz bliżej uchwalenia ustawy, która mogłaby zatrzymać budowę nowego bałtyckiego gazociągu Nord …

Szwedzkie bariery

Naczelny sąd administracyjny Szwecji uznał, że polska fundacja ekologiczna nie ma prawa do skarżenia zgody na ułożenie Nord Streamu 2, bo nie spełnia wszystkich kryteriów przewidzianych w szwedzkim prawie.

Jednym z tych kryteriów jest wymóg prowadzenia działalności w Szwecji od co najmniej trzech lat, czego nie spełniała polska fundacja.

Ponadto naczelny sąd administracyjny Szwecji uznał, że choć pod petycją fundacji przeciw budowie Nord Streamu 2 podpisało się ponad dwa tysiące osób, to fundacja nie zdołała wykazać, że popiera ją społeczeństwo – jak wymaga szwedzkie prawo.

„ClientEarth uznaje oba wnioski za dyskryminujące, a przez to cały wyrok za sprzeczny z przewidzianym w konwencji z Aarhus prawem do dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach środowiskowych” – stwierdziła fundacja.

Jej zdaniem Szwecja nie respektuje prawa międzynarodowego, a szwedzkie prawo ma wady strukturalne, które utrudniają zagranicznym organizacjom pozarządowym dostęp do procedury odwoławczej przed sądem w celu zakwestionowania decyzji, działań lub zaniechań mających wpływ na środowisko naturalne.

Konsorcjum Nord Stream 2 pozywa UE

Spółka budująca drugą nitkę Gazociągu Północnego (Nord Stream 2) zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dyrektywę gazową. Założone przez rosyjski Gazprom konsorcjum uważa, że znowelizowane w kwietniu przepisy przyjęto „w celu szykanowania Nord Stream 2.”
 

Dyrektywa w nowej wersji, dzięki …

Decyzja za parę lat

Komitet ds. przestrzegania konwencji z Aarhus może odmówić rozpatrzenia powiadomienia, „ale nie sądzimy, by to było prawdopodobne” – poinformowała „Gazetę Wyborczą” Katarzyna Piasecka z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Dodała, że jeśli komitet zajmie się powiadomieniem fundacji, to może uznać, że Szwecja nie naruszyła konwencji, lub stwierdzić naruszenie konwencji, formułując przy tym zalecenia zmierzające do usunięcia tego naruszenia.

Kiedy można oczekiwać decyzji komitetu? „Za rok, dwa” – stwierdziła Piasecka.

To znaczy, że ta decyzja nie będzie miała wpływu na budowę Nord Streamu 2, którego układanie na szwedzkich wodach jest już niemal zakończone.

Nord Stream 2: Co zrobi Ursula von der Leyen?

Jednym z pierwszych wyzwań dla przyszłej szefowej KE Ursuli von der Leyen będzie nałożenie unijnych przepisów antymonopolowych na gazociąg Nord Stream z Rosji.
 
W czasie czwartkowej wizyty w Warszawie Ursuli von der Leyen, która została wybrana na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, …

Po fińskim wyroku

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wystąpiła przeciw Szwecji miesiąc po wyroku najwyższego sądu administracyjnego w Finlandii, który uznał prawo do skarżenia przez tę fundację zezwoleń na ułożenie Nord Streamu 2 na wodach fińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku. We wcześniejszych instancjach odmawiano ClientEarth prawa do skarżenia tych zezwoleń.

Jednocześnie jednak fiński najwyższy sąd administracyjny oddalił skargę polskiej fundacji. Uznał, że zezwolenia dla Nord Streamu 2 wydano po rozpatrzeniu wpływu tej inwestycji na środowisko zgodnie z umowami międzynarodowymi i prawem Finlandii.

To znaczy, że fiński sąd nie rozpatrywał merytorycznie skargi ClientEarth i oddalił ją ze względów formalnych.

Nazajutrz po ogłoszeniu tego wyroku prezydent Rosji Władimir Putin podczas wizyty w Helsinkach ogłosił, że zakończono układanie Nord Streamu 2 na fińskich wodach. Putin podziękował też władzom Finlandii za „pragmatyczne podejście” do tej rosyjskiej inwestycji.