KE chce się pilnie spotkać z polskimi władzami ws. Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, tablica informacyjna, źródło MGMIŻŚ

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, tablica informacyjna, źródło MGMIŻŚ

Komisja Europejska przesłała do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prośbę o pilne spotkanie ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Ma bowiem wątpliwości co do wpływu budowy kanału żeglugowego na środowisko naturalne obszaru Natura 2000. Polskie władze twierdzą, że przekop będzie miał na nie jedynie „nieznaczący wpływ”.

 

Rozmowy z KE będzie prowadziła wiceminister Moskwa

Te informacje potwierdził w TVN24 dyrektor biura prasowego MiGMiŻŚ Michał Kania wyjaśniając, że chodzi o roboczo-eksperckie spotkanie i “wyjaśnienie kilku kwestii środowiskowych”. Natomiast szef tego resortu Marek Gróbarczyk powiedział, że e-mail z komisji został przekazany wiceminister w MiGMiŻŚ Annie Moskwie,  która będzie prowadziła rozmowy z KE.

“Z maila wynika, że dotyczy on budowy kanału żeglugowego, rzeki Elbląg oraz zabezpieczenia fauny i flory na tym obszarze. Są też pytania dotyczące lagun, które ewentualnie miałyby ucierpieć” – przekazał minister zapewniając, że na te pytania resort odpowiedział już “w ramach poprzedniego dialogu z Komisją Europejską”.

WWF: W związku z działalnością człowieka populacja kręgowców zmniejszyła się o 60%

Według opublikowanego dziś (30 października) raportu organizacji ekologicznej WWF, sposoby, którymi ludzie żywią, napędzają i finansują nowoczesne społeczeństwa prowadzą system przyrodniczy na skraj przepaści, zagrażając podstawom, na których zbudowano światową gospodarkę.   
 

Globalna populacja ryb, ptaków, ssaków, płazów i gadów, w …

Mimo to Gróbarczyk zadeklarował „chęć daleko idącej współpracy”. “Myślę, że w najbliższym czasie odbędą się spotkania z Komisją Europejską, aby doprecyzować, wyjaśnić i uszczegółowić wszelkie pytania padające ze strony Komisji” – powiedział.

Las na terenie przeznaczonym na budowę już wycięto

Przez pięć dni (do wczoraj rano) trwała wycinka drzew związana z budową przyszłego kanału żeglugowego. “Musieliśmy zacząć wycinkę drzew ponieważ wkrótce rozpoczyna się okres lęgowy ptaków. Komisja Europejska śledzi też pewnie doniesienia medialne na ten temat, stąd prośba o takie pilne spotkanie. Wiem, że ono odbędzie się lada dzień” – tłumaczył rzecznik resortu. Kania przypomniał również, że KE analizuje wysłany w styczniu z Warszawy raport ws. inwestycji i dotychczas nie zgłaszała żadnych uwag. “Dopiero teraz zwróciła się z taką prośbą ze względu na prace przygotowawcze” – dodał.

Przekop Mierzei Wiślanej kolejnym punktem spornym w stosunkach z UE?

Od piątku przez 24 godziny na dobę trwa wycinka drzew na terenie przyszłego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, która umożliwi wpływanie do portu w Elblągu bez przekraczania granicy z Rosją. Skargę do KE w tej sprawie złożyło stowarzyszenie ekologiczne EKO-UNIA.

Rzecznik zapewnił też, polska strona ma przygotowane „mocne argumenty”, m.in. „doskonale i precyzyjnie przygotowany – także z ekologami – raport środowiskowy”. “Jego przygotowanie trwało półtora roku. Nie ma tam żadnej samowolki oraz żadnej kwestii, która budziłaby wątpliwość” – podkreślił Kania.

Bruksela analizuje ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko

Rzecznik KE Enrico Brivio powiedział w środę, że Komisja utrzymuje regularne kontakty z polskimi władzami ws. projektu przekopu Mierzei Wiślanej i obecnie planowane jest spotkanie techniczne w celu rozwiązania kwestii technicznych związanych z projektem.

Przypomniał, że 20 grudnia Komisja wysłała do polskich władz pismo dotyczące budowy kanału żeglugowego od Zatoki Gdańskiej do portu w Elblągu przez Mierzeję Wiślaną i Zalew Wiślany. “Aby zapewnić zgodność z prawodawstwem UE w dziedzinie ochrony przyrody, służby Komisji poprosiły w tym piśmie o wyjaśnienia, a także o wstrzymanie prac do czasu rozwiania wszelkich obaw dotyczących właściwej oceny oddziaływania na środowisko” – powiedział Brivio.

Potwierdził też, że – w ramach prowadzonej od tego czasu regularnej wymiany korespondencji z polskimi władzami – KE otrzymała z Warszawy “obszerną dokumentację dotyczącą projektu”, który obecnie jest analizowania “w świetle obowiązujących przepisów UE w zakresie ochrony środowiska”.

Przełowienie: czy za 20 lat będzie co łowić w Bałtyku?

Przełowienie, czyli łowienie ryb ponad poziom umożliwiający uzupełnienie stanu stad, jest powszechnym problemem w Europie. Państwa członkowskie nie przestrzegają norm połowowych wyznaczanych przez naukowców i pozwalają rybakom na wyższe połowy.Uszczuplona populacja ryb niesie negatywne skutki dla całego morskiego ekosystemu. Niestabilny …