Biden: USA nie pozwolą Rosji zastraszać Europy dostawami surowców energetycznych 

joe-biden-blinken-putin-rosja-gaz-surowce-energetycze-polska-bulgaria

Prezydent USA Joe Biden, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Prezydent USA Joe Biden oświadczył wczoraj, że Stany Zjednoczone nie pozwolą Rosji zastraszać państw europejskich za pomocą swoich surowców energetycznych. Zapewnił, że Polska i Bułgaria, którym Rosja odcięła dostawy gazu, nie będą skazane na wyczerpanie jego rezerw.

 

Prezydent USA Joe Biden przypomniał w czasie czwartkowej (28 kwietnia) konferencji prasowej poświęconej amerykańskiej pomocy Ukrainie, że Rosja odcięła dostawy gazu do Polski i Bułgarii i oświadczył, że USA we współpracy z zagranicznymi partnerami, wspierają europejskich sojuszników i starają się dostarczyć gaz dla Warszawy i Sofii.

Jednak mimo braku dostaw gazociągiem jamalskim Polska wciąż kupuje rosyjski gaz. Płynie on do Polski z Niemiec, które otrzymują gaz przez Nord Stream. Według zapowiedzi polskiego rządu Polska ma uniezależnić się od rosyjskiego gazu pod koniec roku, kiedy to ma zostać uruchomiony nowy gazociąg Baltic Pipe (system gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę o przepustowości surowca ze złóż norweskich w wysokości 10 mld metrów sześciennych rocznie).

Bułgaria: Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu podzieliło rządzących

Nie zgadzają się oni także co do dostaw broni na Ukrainę.

Gaz dla Japonii trafi do Polski?

Tymczasem w odpowiedzi na pytanie o bezpieczeństwo energetyczne Polski i Bułgarii odciętych od rosyjskiego gazu amerykański prezydent poinformował, że prowadzone są rozmowy z Japonią na temat ewentualnego przekierowania dostaw amerykańskiego gazu do tego kraju do Polski i Bułgarii. Joe Biden uspokajał jednak pokazując informacje z Warszawy o zabezpieczeniu się na wypadek odcięcia rosyjskiego gazu i niemal pełnych magazynach tego surowca.

Blinken: Rosja nierzetelnym dostawcą energii

Kwestię odcięcia Polski i Bułgarii od gazu z Rosji poruszył także sekretarz stanu Antony Blinken. „Jednostronne zerwanie przez Gazprom kontraktów gazowych z Bułgarią i Polską to kolejny przykład wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni, co obrazuje nierzetelność tego kraju jako dostawcy energii”, napisał w czwartek na Twitterze. „USA mocno wspierają swoich sojuszników i pracują nad dywersyfikacją ich źródeł energii”, dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Polska i Bułgaria bez gazu z Rosji. W jaki sposób UE może zastąpić rosyjski gaz?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przekonuje, że dzięki wdrożeniu jej propozycji zależność od Rosji mogłaby spaść nawet o jedną trzecią.

Niemcy i Grecja też pomogą Polsce

Według „Financial Times” Niemcy i Grecja mogą wysłać więcej gazu do Polski i Bułgarii w związku z odcięciem ich od dostaw z Rosji. Gazeta powołuje się na dane o zamówieniach na gaz płynący rurociągiem w Sidirokastro, na przejściu granicznym między Grecją a Bułgarią. Takie dane opublikował grecki operator systemu przesyłowego. Chociaż między tymi krajami nie płynie teraz żaden gaz, to zamówienia wskazują na to, że grecka spółka gazowa DEPA przygotowuje się do sprzedaży surowca do Bułgarii.

Natomiast do Polski gaz ma popłynąć z Niemiec. Świadczyć ma o tym zwiększony wczoraj,   przepływ gazu w stacji Mallnow, kluczowym przejściu dla gazociągu Jamał-Europa. Zwiększony przepływ odnotował niemiecki operator przesyłu gazu Gascade.

W Świnoujściu druga już w tym tygodniu dostawa gazu

Tymczasem właśnie wczoraj do gazoportu w Świnoujściu przypłynął amerykański gaz na pokładzie pływającego pod grecką banderą metanowca “Isabella”, przekazało iswinoujscie.pl. Według PGNiG dostarczył on ok. 90 mln metrów sześciennych gazu ziemnego.

To już druga dostawa w tym tygodniu, a czwarta w tym miesiącu. W poniedziałek (25 kwietnia) do gazoportu przypłynął bowiem metanowiec “Methane Lydon Volney”, który dostarczył z USA około 80 mln metrów sześciennych gazu. W sumie w tym roku gazowce wpływały do Świnoujścia już 14 razy. Polska może przyjmować amerykański gaz transportowany statkami-gazowcami przez świnoujski gazoport , bo w 2018 r. podpisała 24-letnią umowę na dostawy gazu z USA.