Komisja Parlamentu Europejskiego za przedłużeniem dopłat do paliw kopalnych do 2027 r.

gaz, paliwa kopalne, ITRE

Europosłowie komisji ITRE osiągnęli wspólne stanowisko w sprawie rewizji kontrowersyjnego rozporządzenia TEN-E, które reguluje finansowanie infrastruktury energetycznej. / fot. via unsplash [Chris LeBoutillier]

Europosłowie z Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) osiągnęli we wtorek (28 września) wspólne stanowisko w sprawie rewizji kontrowersyjnego rozporządzenia TEN-E, które reguluje finansowanie infrastruktury energetycznej.

 

Eurodeputowani głosowali nad zezwoleniem UE na dalsze dotowanie gazociągów do końca 2027 r., o ile energia będzie zmieszana z nieokreśloną ilością wodoru.

Konferencja Youth4Climate: Greta Thunberg zakpiła ze słów światowych przywódców

„Zielona ekonomia, bla, bla, bla. Zero emisji dwutlenku węgla do 2050 r., bla, bla, bla. A emisje wciąż rosną, naukowcy nie kłamią” – powiedziała słynna Szwedka.

Czym jest TEN-E?

Zasady TEN-E określają, które projekty transgranicznej infrastruktury energetycznej w UE kwalifikują się do uzyskania środków publicznych i zezwoleń przyspieszonych w ramach tzw. Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI). Szacuje się, że finansowanie może uzyskać od 50 do 70 projektów związanych z gazem ziemnym.

Posłowie poparli finansowanie rozwoju infrastruktury wodorowej i takich rozwiązań, jak elektrolizery, ale także sposobów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). „Projekty wykorzystujące gaz ziemny nie będą dłużej mogły aplikować o finansowanie unijne, ale tymczasowa derogacja pozwoli na określonych, ostrych warunkach, aby projekty z czwartej i piątej listy PCI otrzymały zgodę na szybką procedurę zatwierdzania”, czytamy w unijnym komunikacie.

Zgodnie z kompromisem parlamentu, firmy energetyczne mieszające nieokreśloną mieszankę gazu kopalnego i wodoru kwalifikują się do dotacji unijnych do 2027 r., o ile mają plan wycofania gazu do końca dekady.

„Celem tej rewizji jest dostosowanie regulacji TEN-E do celów Europejskiego Zielonego Ładu. Pamiętajmy jednak, że priorytety Unii energetycznej pozostają aktualne i nadal powinny znaleźć odzwierciedlenie w zasadach regulujących wsparcie dla ważnych projektów infrastruktury energetycznej”, powiedział Zdzisław Krasnodębski (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Dodał, że oprócz zrównoważonego rozwoju projekty będą oceniane na podstawie ich wkładu w bezpieczeństwo energetyczne, integrację rynku i przystępność cenową dla konsumentów.

WHO ogłasza nowe normy jakości powietrza

To pierwsza taka aktualizacja od 15 lat.

Głosowanie „katastrofą dla klimatu”

Grupa Global Witness szacuje, że około 70 projektów gazowych może odpowiadać za emisję 213 mln ton CO2 rocznie, co jest równoznaczne ze spalaniem węgla w Niemczech w 2018 r.

Kompromis poparła większość eurodeputowanych z najważniejszych ugrupowań politycznych, w tym centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, centrolewicowych Socjalistów i Demokratów oraz liberalnej grupy Odnowić Europę. Zieloni wstrzymali się od głosu. Parlament rozpocznie teraz negocjacje z ministrami energetyki UE.

„Dzisiejsze głosowanie miałoby katastrofalne konsekwencje dla klimatu, gdyby znalazło odzwierciedlenie w ostatecznie przyjętym prawie”, powiedziała Tara Connolly, działaczka kampanii Global Witness. „Nauka mówi jasno: musimy pilnie wycofywać gaz kopalny, aby zapobiec fatalnym skutkom dla środowiska”, dodała.