Islandia żegna 700-letni lodowiec

Tablica pamiątkowa pozostawiona w miejscu lodowca Okjokull / Zdjęcie via twitter @ColombeCS

Islandczycy pożegnali 700-letni lodowiec, który zniknął w wyniku zmian klimatycznych. Uroczystość, która odbyła się w pobliżu stolicy Islandii, miała na celu zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne.

 

 

Uroczystość miała miejsce przy wulkanie Okjokull, znajdującym się niedaleko Reykjaviku. Według naukowców przez ponad 700 lat pokrywał go lodowiec, który w ostatnich dziesięcioleciach stopniowo znikał z powodu zmian klimatycznych, aż do stanu, który można zaobserwować dziś. W trakcie ceremonii obecna była m.in. premier kraju Katrín Jakobsdóttir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson czy była prezydent Irlandii i była wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka, Mary Robinson. Jakobsdóttir powiedziała, że „znajdujemy się w trudnym położeniu, ponieważ nie tylko jesteśmy świadkami zanikania piękna, ale dodatkowo wiemy, z jakiego powodu”.

Od dziś Unia Europejska żyje na ekologiczny kredyt

Europa zbyt szybko zużywa zasoby naturalne. Zdaniem autorów raportu „European Union Overshoot Day”, od dziś wszyscy obywatele UE żyją na ekologiczny kredyt. Oznacza to, że UE wyczerpała zasoby, które planeta może zaoferować w ciągu roku.
 

Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody …

Sygnał dla świata

Islandzki lodowiec Okjokull w rzeczywistości nie jest pierwszym, który znika, ponieważ proces utraty mas lodowych na planecie trwa nieprzerwanie od II poł. XX w. Jest jednak pierwszym żegnanym w ten sposób. Zamiarem organizatorów było zorganizowanie swoistego memento dla ludzkości.

Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę ostrzegającą społeczność międzynarodową przed utratą kolejnych lodowców. Premier Jakobsdóttir zwróciła się z apelem o podjęcie zdecydowanych i pilnych działań, ponieważ „nie ma już czasu do stracenia”. 

Nawet milion gatunków zagrożonych wyginięciem

Rekordowa liczba gatunków zwierząt i roślin jest obecnie zagrożona całkowitym zniknięciem z powierzchni Ziemi. Powodem jest zanieczyszczenie środowiska. Takie wnioski płyną z największą przeprowadzonego dotąd w historii badania dotyczącego bioróżnorodności na naszej planecie.
 

Opublikowany w Paryżu wstępny …

Zagrożone Alpy, Andy…

Szacuje się, że poza regionami polarnymi, w których znajduje się 98 proc. ziemskiego lodu, istnieje ponadto 215 tys. lodowców. Najbardziej narażone na zniknięcie są małe lodowce górskie, podobne do Okjokull. W ostatnich latach naukowcy zanotowali znaczne ubytki masy lodowej zarówno w Alpach, Himalajach czy Andach.

Naukowcy alarmują, że w pojedynczych przypadkach, jak np. Kilimandżaro, prognozy wskazują, że do 2050 r. prawdopodobnie nie zostanie pozostanie żaden lodowiec. Utrata pokrywy lodowej rozpoczęła się pod koniec XIX w. wraz z końcem etapu niskich temperatur, a przyspieszyła w latach 60 XX stulecia, od czasu gdy zaczęto notować znaczny wzrost średnich rocznych temperatur.

Światowe agencje kolportują informację, że Islandia traci około 11 mln ton lodu rocznie. Szacunki mówią o 400 lodowcach, które znikną z wyspy w przeciągu najbliższych dwustu lat. W 1890 r. oblicza się, że lód pokrywał 16 km kwadratowych wyspy, podczas gdy wedle raportu z 2017 r., w 2012 r. powierzchnia ta nie przekraczała 1  km kwadratowego.

Trump chce kupić Grenlandię? Dania mówi: „Nie”

Amerykańskie media poinformowały, że prezydent USA sondował możliwość zakupienia od Danii Grenlandii. Leżąca już w obszarze Arktyki największa wyspa świata podlega władzom w Kopenhadze, choć cieszy się bardzo dużą autonomią. Budzi też coraz większe zainteresowanie, ponieważ znajdują się tam cenne …