Irlandia będzie jeszcze bardziej „zielona”. Rząd przyjął cel redukcji emisji gazów cieplarnianych

Irlandia, klimat, ekologia, smog, węgiel, CO2,

Irlandzka ustawa jest zgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. / Zdjęcie pixabay.com

Irlandzki rząd przyjął wiążący cel dotyczący zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. W początkowej fazie redukcje będą przeprowadzane przy pomocy pięcioletnich budżetów „węglowych”. Irlandzka ustawa jest zgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.

 

 

Rząd zatwierdził wczoraj (23 marca) ustawę w sprawie działań na rzecz klimatu, mającą na celu skierowanie Irlandii na ścieżkę osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 51 proc. w ciągu 10 lat.

Wyliczenia bazować mają na roku 2018 jako punkcie odniesienia. W początkowej fazie redukcje będą przeprowadzane przy pomocy pięcioletnich budżetów „węglowych” i zawierać będą konkretne limity emisji dla każdego sektora gospodarki. Ustawa musi jeszcze zyskać poparcie obu izb parlamentu.

Ustawa uczyni Irlandię „lepszym krajem”, ogłosił minister klimatu i lider Partii Zielonych Eamon Ryan na wtorkowej konferencji prasowej. „Żaden kraj nie wyznaczył nigdy tak ambitnego celu i osiągnięcia neutralności węglowej w ciągu trzech dekad. To wyzwanie nie do porównania”, podkreślił minister.

Z kolei premier Micheal Martin zwrócił uwagę, że „następna dekada jest krytyczna dla wysiłków na rzecz starań o zminimalizowanie negatywnego wpływu zmian klimatycznych. Irlandzka ustawa jest zgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.

 

 

Więcej informacji: 

Climate Action and Low Carbon Development (Amendment) Bill 2021