Pożary w Amazonii: Irlandia grozi zablokowaniem umowy z Mercosurem

Konwent obywatelski ws. klimatu we Francji wypracował 150 rekomendacji dla rządu, w tym m.in przeprowadzenie referendum ws. uznania ekobójstwa za przestępstwo.

Konwent obywatelski ws. klimatu we Francji wypracował 150 rekomendacji dla rządu, w tym m.in przeprowadzenie referendum ws. uznania ekobójstwa za przestępstwo. / Na zdjęciu pożar Amazonii / Zdjęcie via twitter @EmmanuelMacron

Premier Irlandii Leo Varadkar ostrzegł w piątek, że jeśli Brazylia nie zaangażuje się w ochronę Amazonii, Irlandia spróbuje zablokować umowę między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur).

 

 

Podczas gdy Irlandia grozi zablokowaniem umowy z Mercosurem, Argentyna i Chile oferują pomoc w gaszeniu pożaru. Leo Varadkar skrytykował brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro za insynuacje skierowane wobec grup zajmujących się ochroną środowiska, jakoby były one odpowiedzialne za ostatnie pożary w Amazonii. Irlandzkie media informują, że rząd w Dublinie znajduje się pod presją grup sprzedawców wołowiny, którzy obawiają się poniesienia strat z powodu tańszych produktów z Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju.

Europa z obawą patrzy na umowę z Mercosurem

Radość polityków z zakończenia wieloletnich negocjacji ze Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) odnośnie umowy o wolnym handlu mącą obawy i protesty rolników oraz ekologów. Do ratyfikowania porozumienia jeszcze daleka droga, a państwa Unii Europejskiej zapowiadają baczną analizę zapisów umowy.
 

 

Sprzeciw wobec porozumienia …

Stanowisko Dublina

Do tej pory Irlandia deklarowała gotowość do przejrzenia umowy punkt po punkcie przed podjęciem ostatecznej decyzji o ratyfikacji. Jednak odkąd pojawiły się informacje o znaczącym wzroście pożarów w Amazonii – o ponad 80 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – stanowisko Dublina utwardziło się.

Varadkar stwierdził, że „nie ma możliwości, by Irlandia poparła umowę o wolnym handlu, jeśli Brazylia nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w zakresie ochrony środowiska. To już drugi raz w przeciągu kilku ostatnich tygodni, gdy z Dublina dochodzą negatywne wieści wobec możliwości ratyfikacji umowy między UE a Mercosurem.

W pierwszej połowie lipca Irlandzcy parlamentarzyści zagłosowali za odrzuceniem umowy. Powodem były szkody dla rolnictwa oraz negatywny wpływ na środowisko. Głosowanie nie było jednak wiążące dla rządu. Co więcej, jego przedstawiciele bronili wówczas umowy, argumentując że „zyski przeważają nad ewentualnymi stratami”.

Irlandia: Parlament odrzuca umowę UE-Mercosur

Irlandzcy parlamentarzyści zagłosowali za odrzuceniem zawartej pod koniec czerwca umowy o stworzeniu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) strefy wolnego handlu. Stwierdzili, że porozumienie zaszkodzi rolnictwu w Irlandii oraz negatywnie wpłynie na środowisko. Jednak głosowanie w parlamencie nie …

Międzynarodowe wsparcie

Komisja Europejska dołączyła dziś do grona podmiotów międzynarodowych gotowych udzielić wsparcia władzom Brazylii i Boliwii w walce z pożarami. Według rzeczniczki KE Miny Andreejevej, Unia jest gotowa wysłać pomoc lub aktywując system satelitarny Copernicus. Do walki z żywiołem włączyły się wczoraj dwa kolejne państwa. Na terytoria Paragwaju i Boliwii również dotarły pożary. W boliwijskiej prowincji Santa Cruz płonie ponad 650 tys. hektarów lasu.

Poza KE, pomoc zaoferowały już kraje sąsiedzkie. Rządy Chile i Argentyny są w stałym kontakcie z Brazylią. Płonącej Amazonii zostaną także poświęcone rozmowy podczas rozpoczynającego się szczytu państw grupy G7 w Biarritz. Zarówno prezydent Emmanuel Macron, jak i rzecznik prasowy kanclerz Angela Merkel wyrazili przekonanie o konieczności poruszenia pożarów w „płucach Ziemi”.

Deklaracja francuskiego prezydenta rozgniewała Jaira Bolsonaro, który oskarżył Macrona o zapędy neokolonialne: „Sugestia (…), aby omawiać kwestie Amazonii podczas G7 bez udziału krajów regionu kojarzy się z działalnością kolonialną, na którą nie ma już miejsca w XXI w.”.

Jutro początek szczytu G7

Nadmorski kurort Biarritz we Francji zamieni się w ciągu kilku najbliższych dni w centrum światowej polityki. To będzie jedno z najtrudniejszych spotkań w historii, które odbędzie się w trakcie kolejnych akordów wojny handlowej, kryzysu irańskiego oraz widma recesji nad gospodarkami …