IPSOS: Walka ze zmianami klimatu ważna dla wyborców w całej Europie

Energia wiatrowa, źródło: Pixabay

Energia wiatrowa, źródło: Pixabay [Felix Broennimann]

Aż 77 proc. potencjalnych wyborców uważa walkę z globalnym ociepleniem za ważne kryterium przy podejmowaniu decyzji o tym, na kogo głosować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS Mori.

 

W ciągu ostatnich miesięcy miliony młodych ludzi przemaszerowały przez europejskie miasta, domagając się od polityków odważniejszych działań na rzecz zmian klimatu. Protesty te są częścią ruchu, który do wychodzenia na ulice i manifestowania swojego sprzeciwu wobec zbyt mało postępowej polityki klimatycznej mobilizuje miliony ludzi na całym świecie.

„Wielu młodych ludzi po raz pierwszy zagłosuje w wyborach i z dużą dozą prawdopodobieństwa wybierą posłów do PE, którzy popierają bardziej zdecydowane działania na rzecz klimatu”, powiedział Wendel Trio, dyrektor Climate Action Network Europe. „Taki działanie mogłoby doprowadzić do prawdziwych zmian w instytucjach europejskich”.

Nowe auta w UE wypuszczają coraz więcej CO2

W 2017 r. pierwszy raz od początku dekady w UE wzrosły emisje CO2 z nowych aut. To skutek spadku sprzedaży pojazdów z silnikami Diesla – wskazują koncerny motoryzacyjne.
 

W 2017 r. przeciętne nowe auto sprzedawane w UE emitowało 118,5 g CO2/km, …

„Działania na rzecz klimatu nie mają wiele wspólnego z polityką partyjną i jest oczywiste, że  wyborcy ponad podziałami partyjnymi dostrzegają wspólne problemy” – uważa Laurence Tubiana, dyrektor generalny European Climate Foundation, na którego zlecenie powstało badanie.

Badanie przeprowadzono w styczniu 2019 r. za pomocą internetowej próby 2000 potencjalnych wyborców w wieku 18-65 lat w 11 krajach europejskich: Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Słowacji i Hiszpanii.

Badanie ujawniło pewne wspólne trendy w poszczególnych krajach. Na przykład kwestia wysokich cen energii elektrycznej i gazu została uznana za najwyższy priorytet ekologiczny w Polsce (86 proc.), Hiszpanii (88 proc.) i Belgii (82 proc.).

Jeszcze w tym stuleciu w Alpach może nie być lodowców

Jeśli nie przyhamujemy globalnego ocieplenia, to do końca XXI w. Alpy, najbardziej majestatyczne góry Europy, stracą przeszło 90 proc. objętości swoich lodowców. A jeśli zatrzymamy emisję gazów, mamy szansę uratować trochę ponad jedną trzecią alpejskiego lodu.
 

Przed najczarniejszą przyszłością alpejskich lodowców …

Jednak najważniejszą kwestią środowiskową dla wyborców jest produkcja żywności w zdrowy, zrównoważony sposób. Zostało to ocenione jako najważniejsza kwestia na Słowacji (87 proc.), w Austrii (86 proc.), we Włoszech (85 proc.) i we Francji (81 proc.) – ze średnią oceną 82 proc. w 11 badanych krajach.

Istnieją również rozbieżności narodowe. Na przykład w Hiszpanii wyborcy uważają, że więcej powinno się mówić o energii słonecznej, podczas gdy Słowacy za ważny temat uważają także kwestię energii wiatrowej. Francuscy respondenci zaś wśród najwazniejszych problemów wymieniają rolnictwo ekologiczne i stosowanie pestycydów.

„Ta ankieta potwierdza, że dla obywateli europejskich ​​zmiany klimatyczne stanowią obecnie poważny problem polityczny . Europejscy politycy muszą teraz zdać sobie sprawę, że nie będą już mogli zostać wybrani, jeśli nie będą starać się walczyć ze zmianami klimatu – uważa Thomas Pellerin-Carlin, szef sekcji energetyki w Jacques-Delors Institute.

Shell nie zbuduje z Gazpromem bałtyckiego terminalu LNG

Brytyjsko-holenderski koncern nagle zrezygnował ze współpracy z Gazpromem przy budowie terminalu do eksportu skroplonego gazu Baltic LNG w pobliżu Sankt Petersburga.
 

„Zdecydowaliśmy się zrezygnować z udziału w tym projekcie [Baltic LNG]” – poinformował w środę Cederick Cremers, przedstawiciel koncernu Shell w …