Ile będzie kosztować transformacja energetyczna w Polsce?

Węgiel. Źródło: https://time.com/4757802/trump-100-days-coal/

Węgiel. Źródło: http://time.com/4757802/trump-100-days-coal/ [time.com/4757802/trump-100-days-…]

Polska potrzebuje na transformację energetyczną 700-900 mld euro – szacował na początku października minister energii Krzysztof Tchórzewski. Tymczasem – wbrew unijnym dążeniom i coraz większym kosztem – budowany jest nowy węglowy blok elektrowni w Ostrołęce, a prezydent podkreśla, że węgiel zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

 

Walka ze zmianami klimatycznymi staje się bowiem najważniejszym celem UE. Aż jedną piątą przyszłorocznego budżetu przeznaczono na ten cel, a do 2050 r. Unia chciałaby osiągnąć neutralność klimatyczną. W połowie grudnia ma się odbyć unijny szczyt, którego jednym z tematów ma być właśnie wizja neutralności klimatycznej Wspólnoty.

Polska zobowiązała się do do realizacji porozumienia paryskiego, jednak ograniczanie skutków zmian klimatycznych jest – wobec dużego uzależnienia gospodarki kraju od węgla – trudne i kosztowne.

Jerzy Buzek: Polska musi w końcu opracować strategię energetyczną

„Musimy w końcu opracować strategię energetyczną dla naszego kraju. Czekamy na nią już cztery lata. Rząd zobowiązuje się, że ją stworzy, ale cały czas to odwleka” – w rozmowie z EURACTIV.pl mówi Jerzy Buzek*.
 

Zapraszamy również do odsłuchania rozmowy:

https://soundcloud.com/user-235833575/jerzy-buzek-wywiad-euractivpl

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: …

Prezydent: Węgiel zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne

“Wydobycie węgla to wielkie zadanie i służba, którą państwo realizujecie dla Polski, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział w sobotę (30 listopada) prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu z okazji Barbórki podkreślił, że transformacja energetyczna w celu ochrony klimatu musi odbywać się z poszanowaniem ludzi.

Podczas uroczystości w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni przypomniał, że 72 lata temu ruszyła w tym miejscu kopalnia, która „budowała potencjał energetyczny Polski, która przez ostatnie 30 w ogromnym stopniu buduje potencjał energetyczny wolnej suwerennej Rzeczypospolitej”. „To jest wielkie zadanie i wielka służba, którą państwo realizujecie dla Polski” – mówił do górników z okazji ich święta.

Jednak jeszcze rok temu – również z okazji Barbórki – Andrzej Duda zapewniał, że dopóki to on  pełni w Polsce urząd prezydenta, nie pozwoli, żeby “ktokolwiek zamordował polskie górnictwo”. Odnosząc się natomiast do trwającego wtedy w Katowicach szczytu klimatycznego COP24, stwierdził: „Jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej, dyktowanej bardzo często przez obce – nie nasze, nie polskie – interesy”.

Premier domaga się rekompensat za transformację energetyczną

W czasie tegorocznej konferencji klimatycznej w Madrycie premier Mateusz Morawiecki domagał się sprawiedliwie rozłożonych kosztów transformacji energetycznej. Podkreślał także, że do osiągnięcia neutralności klimatycznej niektóre państwa członkowskie UE będą potrzebowały więcej czasu i odpowiednich inwestycji.

“Mamy swój, bardzo trudny, charakterystyczny tylko dla Polski ze względu na naszą zależność od węgla, punkt startu i ten punkt startu musi być uwzględniony” – argumentował wczoraj szef rządu. Przekonywał także, że Polska musi otrzymać odpowiednią rekompensatę za zmianę systemu energetycznego. Premier zwrócił też uwagę, że polskie władze realizują programy służące wypełnieniu porozumienia paryskiego o wartości ponad 20 miliardów euro.

Parlament Europejski ogłasza kryzys klimatyczny

„Podczas konferencji ONZ, Unia Europejska powinna zobowiązać się do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r.” – rezolucję o takiej treści przyjął w czwartek (28 listopada) Parlament Europejski.

 

 

W związku z konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych, która odbędzie się …

Nowy blok elektrowni węglowej droższy niż zakładano

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że projekt budowy nowego bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce „może wymagać korekty w związku z unijną polityką klimatyczną”, a koszt jego realizacji może być wyższy nawet o trzy miliardy złotych niż wcześniej zakładano. „Eksperci wskazują, że na sześciu miliardach złotych (pierwotnie zakładana kwota realizacji tego projektu) się zapewne nie skończy. Trzeba to szacować dziś na 8-9 mld zł” – sprecyzowała w opublikowanej wczoraj rozmowie z gazeta.pl.

W ocenie minister duży blok energetyczny jest jednak w tamtej części Polski potrzebny, a decyzja o jego budowie – „racjonalna”. Emilewicz dodała jednak, że nie wiadomo wciąż, w jakim kształcie elektrownia Ostrołęka C ostatecznie powstanie. “Dyskusja na temat Ostrołęki i innej bardziej przyjaznej dla środowiska technologii, czyli turbiny gazowej, dzisiaj staje pod poważnym znakiem zapytania” – przyznała.

“Plan inwestycyjny, który już się rozpoczął w zakresie turbiny i generatora na węgiel, rozpoczął się na początku tego roku. Czy my dokończymy ten projekt w takim kształcie, czy to nie będzie wymagało korekty z racji polityki klimatycznej Unii Europejskiej, to jest decyzja, która jest do podjęcia w ciągu najbliższego pół roku” – zastrzegła szefowa resortu rozwoju.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że polska energetyka znalazła się w trudnym położeniu po tym, jak Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował, że nie będzie już finansował inwestycji opartych na paliwach kopalnych, w tym również na gazie (z węgla bank wycofał się kilka lat wcześniej).

Inwestorzy szukają pieniędzy

Nowy blok budowany w elektrowni Ostrołęka, miałby być ostatnim nowo budowanym blokiem węglowym w Polsce. Realizacją projektu ma zająć się konsorcjum GE Power z Alstomem, bo wcześniej z budowy bloku zrezygnowała Polska Grupa Energetyczna. Pozostałe firmy: Enea i Energa od dłuższego czasu  chętnych do sfinansowania budowy tego bloku. Prezes Enei Mirosław Kowalik poinformował w zeszłym miesiącu, że spółka bierze pod uwagę pozyskanie finansowania na ten cel spoza Europy. Zapewnił jednak, że prace toczą się zgodnie z harmonogramem.

Były wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił w listopadzie, że nowy blok węglowy w Ostrołęce w ogóle nie zostanie zbudowany. Natomiast minister klimatu Michał Kurtyka deklarował w niedawnym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, że ten blok powstanie, o ile zdecydują tak inwestorzy. Podkreślił przy tym, że Polska przekształca się w kierunku zielonej energii pochodzącej z OZE.

Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku ma nastąpić w ciągu 56 miesięcy od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac. Nowy blok energetyczny ma mieć 1000 MW i być opalany węglem kamiennym.

COP25: Polska domaga się rekompensaty za transformację energetyczną 

Premier Morawiecki oświadczył wczoraj w Madrycie, że Polska musi otrzymać odpowiednią rekompensatę za zmianę systemu energetycznego. Podkreślił, że podstawą polskiej polityki energetycznej i klimatycznej jest zdrowy rozsądek, zakładający łączenie procesu odchodzenia od węgla z zapewnieniem bezpieczeństwa i niskich cen energii.

Nawet 400 mld zł na samą energetykę

Na transformację w kierunku gospodarki zeroemisyjnej Polska potrzebuje według byłego ministra Krzysztofa Tchórzewskiego około 700-900 mld euro, bo sam sektor energetyczny wymaga na przekształcenia od 300 do 400 mld zł.

„To jest oczywiście rozłożone na lata. Ale jeśli ktoś mówi, że jesteśmy w stanie iść w kierunku gospodarki zeroemisyjnej do 2050 roku, to ja to traktuję jako marzenia” – dodał w rozmowie z dziennikarzami. Przypomniał też, że z końcem grudnia mija czas na uzgodnienie z KE warunków paktu dla klimatu. Polska zakłada w nim wzrost do 21 proc. udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym do 2030 r.

Tchórzewski przyznał, że Polska chciałaby otrzymywać z Brukseli wyższe dotacje  na wsparcie projektów związanych z transformacją energetyczną. Podkreślił jednak, że wymagałoby to zgody państw członkowskich UE na wnoszenie do wspólnego budżetu wyższych składek. “To się wiąże z wyższymi obciążeniami, a nie każdy chce się dzielić” – powiedział były minister.