Holandia otrzymuje rosyjski gaz mimo że odmawia płacenia w rublach

Ukraina wciąż pozostaje głównym szlakiem tranzytowym rosyjskiego gazu do Europy. / Foto via unsplash [the blowup]

Rosja nadal zaopatruje Holandię w gaz mimo że holenderskie firmy odmawiają płacenia za niego w rublach. Państwowe spółki tego kraju mają bezpośrednie kontrakty z Rosją, informuje EURACTIV.com.

 

 

Gazprom poinformował w wtorek o wstrzymaniu od dziś (27 kwietnia) dostaw gazu do Polski. Kolejnym krajem pozbawionym dostaw błękitnego surowca z Rosji jest Bułgaria. Powodem ma być odmowa płatności za import rosyjskiego surowca w rublach.

Nie tylko Polska. Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Bułgarii

Podobnie jak w przypadku Polski powodem ma być odmowa płatności za import rosyjskiego surowca w rublach.

Holandia zainwestuje w LNG

Przypomnijmy, że Władimir Putin, poprzez podpisanie specjalnego dekretu, zażądał, by kraje, które określił jako „nieprzyjazne”, zgodziły się na otwarcie rachunków w Gazprombanku i dokonywanie płatności za import gazu w rosyjskiej walucie.

Niemcy, Austria i Holandia również odmawiają płacenia w tej walucie. Holandia jednak nadal otrzymuje rosyjski gaz. Jej państwowe spółki mają bezpośrednie kontrakty z Rosją.

„Ostatecznie to firmy przekazują pieniądze”, powiedziała Lucia van Geuns, ekspertka ds. energii z haskiego Centrum Studiów Strategicznych. „To, czy zrobią to za pomocą mechanizmu zaproponowanego przez Gazprom czy nie, zależy od decyzji strony komercyjnej”, informuje portal NOS.

Holandia przygotowuje się na odcięcie od rosyjskiego gazu. Obecnie rosyjski gaz stanowi 15 proc. dostaw do tego kraju, pisze NL Times.

Holenderskie władze pracują nad nową strategią, polegającą m.in. na oszczędzaniu energii oraz koncentrują się na imporcie skroplonego gazu ziemnego (LNG).

„Dziś z roboczą wizytą w Eemshaven w Groningen. Od sierpnia będzie tu stał pływający terminal LNG. Oznacza to, że LNG może być przechowywany i przetwarzany na gaz ziemny dla holenderskiej sieci gazowej. Dzięki temu będziemy mogli importować dodatkowy gaz z krajów innych niż Rosja”, napisał w poniedziałek (25 kwietnia) na Twitterze minister klimatu i energii Rob Jetten.

Jak informowaliśmy kilka dni temu na EURACTIV.pl, Holandia planuje do końca tego roku całkowicie odstąpić od importu rosyjskiego gazu, rezygnując z niego na rzecz źródeł energii z innych krajów.

Do końca roku Holandia porzuci rosyjski gaz

Holandia planuje do końca tego roku całkowicie odstąpić od importu rosyjskiego gazu do końca 2022 r.