Holenderski rząd przegrywa w sądzie spór o politykę klimatyczną

Holenderski rząd przyznał, że uszanuje orzeczenie

Holenderski rząd przyznał, że uszanuje orzeczenie [Gabriel Petrescu / Shutterstock]

Holenderski sąd apelacyjny we wtorek (9 października) nakazał rządowi obniżenie poziomu emisji gazów cieplarnianych w tempie szybszym niż planowano, co oznacza, że pod koniec obecnej dekady Holendrzy będą musieli obniżyć poziom emisji o 25 proc. w stosunku do 1990 r.

 

W ubiegłym roku emisje gazów cieplarnianych Holandii wyniosły o 13 proc.mniej od poziomu z 1990 r. Kraj ten jest jednym z najbardziej zanieczyszczających atmosferę państw w Unii Europejskiej.Obecne strategie oznaczają jednak, że Holandia jest na dobrej drodze do osiągnięcia 17 proc. do 2020 r., czyli poniżej 25-40 proc. emisji dla krajów rozwiniętych.

Zbyt mało

„Rząd robi zbyt mało, aby zapobiec niebezpieczeństwom związanym ze zmianą klimatu i robi zbyt mało, by nadrobić zaległości” – podkreślił sąd apelacyjny, utrzymując w mocy orzeczenie sądu okręgowego z 2015 r.

Eksperci ostrzegają: Jesteśmy o krok od katastrofy klimatycznej

Opublikowany właśnie raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) stwierdza, że jeśli ludzkość nie zahamuje ocieplania się klimatu, grożą nam nieodwracalne konsekwencje. Można im jeszcze zapobiec, ale tylko poprzez natychmiastowe działanie.
 
Najnowszy raport przygotowany przez naukowców z niemal całego …

Oczekuje się, że rząd przyjmie politykę przeciwdziałania zmianom klimatu w 2020 r. i są nadzieje, że do końca 2030 r. emisja zmniejszy się o połowę.

„Ale niepewność wokół celu na 2020 r. jest bardzo duża. Istnieje wyraźne zagrożenie, że ​​obniżka spadnie znacznie poniżej celu 25 proc, co jest nie do przyjęcia” – oświadczył sąd. Sąd zaprzeczył przy tym, że swoim orzeczeniem ​​angażuje się w bieżącą politykę.

Rząd Holandii uszanuje orzeczenie sądu

Holenderski rząd przyznał, że uszanuje orzeczenie i zapowiedział, że cel na 2020 r.znajduje się „w zasięgu ręki”. Rozważane jest jednak ponowne złożenie apelacji, które zakwestionuje sposób, w jaki sąd podszedł do swoich decyzji.

Turkmenistan-UE: Będzie współpraca w sektorze energetycznym?

Całkowite zasoby gazu w Turkmenistanie szacowane są na 50 bln m3 – poinformował niedawno prezes państwowej spółki Turkmengas Myrat Archayev. Rezerwy tego paliwa w Turkmenistanie stanowią 10 proc. światowych zasobów.
 
Aszchabad sprzedaje obecnie gaz chociażby do Iranu, Pakistanu i Afganistanu. Jest także największym dostawcą …

Sąd w swoim orzeczeniu odrzucił argumenty rządu, przyznając racje organizacji ekologicznej Urgenda Foundation, która złożyła skargę w imieniu prawie 900 obywateli Holandii.

Tessa Khan, współprzewodnicząca Climate Action Network, powiedziała, że ​​„ten wyrok stawia rządy na całym świecie przed wyzwaniem do wdrożenia zmian w polityce wobec klimatu”.

„Zwyczajni ludzie w Irlandii, Belgii, Szwajcarii, Norwegii i USA już zwracają się do sądów, aby chronić swoje prawa w obliczu niszczących otocznie zmian klimatycznych. Rządy nie mogą usprawiedliwiać swojej bezczynności” – dodała Khan.