Holandia: Nowy rząd zainwestuje 500 mln euro w energię jądrową

Mark Rutte, Holandia

Premier Holandii Mark Rutte / Zdjęcie: © European Union - Source : EP [Michel Christen]

Nowy holenderski gabinet planuje wydać 500 mln euro na cel, jakim jest dywersyfikacja źródeł energii. Taką decyzję zawarto w umowie koalicyjnej. Przyszły rząd będzie miał taki sam skład partyjny, jaki miał poprzedni gabinet Marka Rutte.

 

 

Z 50-stronicowego dokumentu, który ujrzał światło dzienne w środę, wynika, że rząd planuje zamknąć elektrownię atomową w Borssele na południu kraju później, niż pierwotnie planowano, a to ze względów bezpieczeństwa.

W porozumieniu wspomniano także o „podjęciu niezbędnych kroków w kierunku budowy dwóch nowych elektrowni jądrowych”. Zdaniem koalicjantów energetyka jądrowa pozwoli „zmniejszyć zależność kraju od importu gazu”. Umowa mówi też o innych celach klimatycznych, związanych z unijnym pakietem Fit for 55, zwłaszcza o planowanych działaniach na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla.

Porozumienie koalicyjne przedstawiono dwa dni po tym, jak centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte, centrowi Demokraci 66 (D66) i dwie partie chadeckie – Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i Unia Chrześcijańska (CU) – ogłosiły, że będą współtworzyć kolejny rząd. Rozmowy koalicyjne trwały najdłużej w historii kraju.