Hiszpański rząd przedstawia nową strategię dla klimatu

Flaga Hiszpanii// Źródło: Ministerstwo Obrony Hiszpanii

W ubiegłym tygodniu hiszpański rząd przedstawił koncepcje ewolucji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego potrzebę ochrony środowiska, minimalizującego skutki transformacji energetycznej oraz sprzyjającej tworzeniu nowych miejsc pracy.

 

Plany, będące efektem kilkumiesięcznej pracy zespołu ekspertów pod przewodnictwem Teresy Ribery minister ds. ekologii, dotyczą reform klimatycznych. Jednak czas na ogłoszenie tego ambitnego dokumentu nie mógł być gorszy. Socjalistyczny rząd Pedro Sáncheza nie zdołał uchwalić budżetu na 2019 rok, wobec czego 28 kwietnia dojdzie w Hiszpanii do nowych wyborów parlamentarnych, które mogą zmniejszyć szanse na jego realizacje.

Madryt wywiązuje się z porozumienia paryskiego

Plan zawiera projekt ustawy w sprawie zmian klimatycznych oraz krajowy plan energetyczno-klimatyczny, który wszystkie kraje Unii Europejskiej są zobowiązane wysłać do Brukseli, jak również strategię towarzyszącą transformacji gospodarki na czystszą energię.

Rzecznik rządu Isabel Celaá zapewniła, że cele na lata 2020-2030 są jasne: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i przyczynienie się do uzyskania przez Hiszpanię większej efektywności energetycznej”.

Ze swej strony minister Ribera zagwarantowała, że założenia ustawy są ambitne, zrównoważone i przede wszystkim wykonalne. Są również zgodne z porozumieniem paryskim z 2015 r. na rzecz zmian klimatycznych.

Belgia: Protesty na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi

Już nie tylko „żółte kamizelki” maszerują, aby zamanifestować swoje postulaty. W ostatnią niedzielę w stolicy Francji naprzeciwko nich stanęły „czerwone szaliki”, ale w europejskich stolicach mobilizują się także zwolennicy wzmożonej walki z globalnym ociepleniem.
 

Protestujący na rzecz zwiększonych wysiłków w walce ze …

Korzyści z czystej energii

Minister ds. ekologii podkreśliła, że rząd w przesłanym do Komisji Europejskiej projekcie na rzecz energii i klimatu proponuje zmniejszenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych względem 1990 r., oraz przewiduje osiągnięcie do 2030 r. 42 proc. zużycia energii odnawialnej w całym bilansie energetycznym. Szacuje ponadto zwiększenie wydajności energetycznej kraju o 39,6 proc.

Plan ma na celu dekarbonizację Hiszpanii do 2050 r., powiedział w ubiegłym tygodniu premier Pedro Sánchez. Wtórująca mu minister Ribera dodała, że Hiszpania może osiągnąć do 2050 r. neutralny system energetyczny, w stu procentach składający się z odnawialnych źródeł energii.

Minister podkreśliła, że nowa strategia przyniesie wiele korzyści dla gospodarki, m. in. przyczyniając się do powstania od 250 do 350 tys. nowych miejsc pracy zwłaszcza w przemyśle i budownictwie czy wygenerowania dodatkowych 230 miliardów euro w ciągu następnej dekady pochodzących z inwestycji prywatnych, publicznych oraz mieszanych. Ponadto pozwoli Hiszpanii zmniejszyć zależność energetyczną o 15 proc. do 59 proc.

Korzyści mają się zdaniem pani minister uwidocznić się także we wzroście Produktu Krajowego Brutto (PKB) zwiększając je o dodatkowe 19,300-25,100 euro między 2021 a 2030 oraz w spadku o 25 proc. liczby przedwczesnych zgonów obywateli spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza oraz mniejszymi o 12 proc. kosztami rachunków za energię.

Europa odchodzi od diesla. Ale będą problemy z ochroną klimatu

Coraz więcej Europejczyków obawia się aut z silnikami Diesla. W zeszłym roku stanowiły już tylko nieco ponad jedną trzecią nowych aut zarejestrowanych w UE. W Polsce kierowcy odchodzą od takich samochodów jeszcze szybciej.
 

W 2018 r. silniki Diesla miało 35,9 proc. …

Socjaliści na rzecz klimatu

Od czasu dojścia do władzy w lecie 2018 r., socjalistyczny rząd jasno określił chęć działania na rzecz klimatu, obiecując m. in. wsparcie da wytwarzania energii odnawialnej oraz zapewnienie środków mających na celu zamrożenie podwyżek cen prądu.

Niestety, projekt ustawy pojawił się w mało sprzyjającym momencie na dwie miesiące przed wcześniejszymi wyborami, które Sánchez zwołał wskutek fiaska tegorocznego projektu budżetu.

Mimo tego minister Ribera przekonywała, że przedstawienie projektu nie jest grą obliczoną na zyskanie poklasku publiczności. Zapewniała ponadto, że „nie ma powodu, dla którego mielibyśmy opóźnić debatę”, argumentując że „ktokolwiek wygra wybory, będzie popierał wskazaną przez nas drogę”.

Hiszpania jest kolejnym europejskim krajem wdrażającym ambitną politykę klimatyczną. Pod koniec stycznia niemiecki rząd zapowiedział program odejścia od węgla do 2038 r. Progresywne propozycje proekologiczne prezydenta Emmanuela Macrona spowodowały bunt zubożałej klasy średniej. Rządy innych państw europejskich znajdują się pod coraz większą presją społeczeństw – by przywołać sukces frekwencyjny francuskiej Sprawy stulecia czy cotygodniowe marsze na rzecz środowiska w belgijskich miastach – domagających się poszanowania dla klimatu. Wydaje się jednak, że agenda klimatyczna nie zdominuje rozpoczynającej się właśnie hiszpańskiej kampanii wyborczej, która będzie się obracała najpewniej wokół kwestii katalońskiej.

Znamy datę przedterminowych wyborów w Hiszpanii

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez ogłosił dziś datę wyborów parlamentarnych. Hiszpanie wybiorą przedstawicieli do Kortezów już po raz trzeci w ostatnich czterech latach.
 
Maraton wyborczy
Przed Hiszpanami prawdziwy maraton wyborczy. W ciągu miesiąca zagłosują w wyborach parlamentarnych, autonomicznych, lokalnych i europejskich. To efekt dzisiejszego …