Hiszpania ma nowe prawo klimatyczne. Do 2050 r. pozyska 100 proc. energii z odnawialnych źródeł

Hiszpania, klimat, pandemia, neutralność klimatyczna, CO2, emisje,węgiel, elektromobilność

Teresa Ribera, minister transformacji ekologicznej / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [La Moncloa - Gobierno de España]

Hiszpański parlament zatwierdził wczoraj (13 maja) prawo klimatyczne. Hiszpania chce w 2050 r. pozyskiwać 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych oraz zmusić firmy do planowania redukcji emisji CO2.

 

 

Parlament zatwierdził ustawę mającą na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 r. W ustawie zakazano m.in. sprzedaży pojazdów na paliwa kopalne do 2040 r. oraz ich ruchu do 2050 r.

„Dla planety, dla naszej przyszłości i dla następnych pokoleń. Od dziś Hiszpania posiada prawo klimatyczne, na podstawie którego można budować zieloną, zrównoważoną, sprawiedliwą przyszłość dla wszystkich”, napisał na Twitterze premier Pedro Sanchez.

Przed głosowaniem w parlamencie Teresa Ribera, minister transformacji ekologicznej przyznała w rozmowie z „El Pais”, że „Hiszpania powinna przyjąć podobną ustawę już co najmniej 10 lat temu”. Rząd przewiduje wygenerowanie co najmniej 230 tys. miejsc pracy do 2030 r. dzięki ustawie, co – jak podkreśliła polityczka współrządzącej Hiszpanią Partii Socjalistycznej (PSOE) – może okazać się pomocne w odbudowie gospodarczej kraju po pandemii koronawirusa.

Nowe przepisy wymagają od firm stworzenia pięcioletnich planów klimatycznych i określania celów redukcji emisji. W ustawie określono również krajowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 23 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Rząd zdecydował m.in. o celu pozyskiwania 74 proc. energii elektrycznej z odnawialnych źródeł do 2030 r. i 100% do 2050 r., zakazie poszukiwania nowych złóż paliw kopalnych na terytorium Hiszpanii, strategii sprawiedliwej transformacji, które będą rewidowane co 5 lat czy 39,5-proc. redukcji zużycia energii pierwotnej do 2030 r. (w stosunku do 1990 r.); zakazie wydobycia uranu i szczelinowania (frackingu) czy ustanowieniu Stref Niskiej Emisji we wszystkich gminach powyżej 50 tys. mieszkańców i w każdej powyżej 20 tys. o złej jakości powietrza. Mają powstać w 2023 r.

Aby zachęcić Hiszpanów do elektromobilności rząd zdecydował o instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych na wszystkich stacjach benzynowych, o mocy 150kW na głównych stacjach i 50kW na wszystkich pozostałych.

Ustawa zawiera również mechanizm regularnego przeglądu i zwiększania ambicji zmniejszanie emisji począwszy od 2023 r.