Guterres: Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterrez na klimatycznym szczycie ONZ w Nowym Jorku, źródło twitter@UNFCCC

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterrez na klimatycznym szczycie ONZ w Nowym Jorku, źródło twitter@UNFCCC

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wezwał wczoraj obecnych na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku do podjęcia natychmiastowych działań w celu zatrzymania zmian klimatu. “Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze” – uprzedzał.  Ostrzegł też, żenatura jest na nas zła” i “będzie się srogo mścić”.

 

Szczyt klimatyczny ONZ otworzyła jednak w poniedziałek (23 września) szwedzka nastolatka Greta Thunberg oskarżając światowych przywódców o wieloletnie zaniedbania w ochronie naszej planety i brak dbałości o środowisko.

W zorganizowanym w przeddzień debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ szczycie klimatycznym biorą udział przywódcy ok. 60 państw, w tym prezydent Andrzej Duda. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na sesji pojawił się wczoraj również prezydent USA, Donald Trump.

Sekretarz Generalny ONZ: Moje pokolenie przegrało walkę

Sekretarz Generalny ONZ António Guterrez przypomniał, że tegoroczne lato było najcieplejsze w historii, a zima – druga najcieplejsza w historii. “Ziemia krzyczy: stop! Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze” – alarmował. Zwrócił uwagę, że oceany kwaśnieją, koralowce wymierają, lodowce topnieją, a lasy płoną. Dodał, że huragany są coraz silniejsze i niszczą świat, a wyspy na Pacyfiku już zaczęły tonąć.

Dania: Telewizyjna zrzutka na milion drzew

Zorganizowana w duńskiej telewizji aukcja charytatywna przyniosła 2,4 mln euro. Środki te zostaną wydane na posadzenie ok. 1 miliona drzew. „Zależało nam na udowodnieniu, że w prosty sposób można zrobić „coś” dla klimatu” – przekonują organizatorzy.
 

 

Istnieją różne formy aktywności ekologicznej. …

Mimo to Guterres wyraził nadzieję, że jeszcze uda się zatrzymać te niekorzystne dla świata zmiany dzięki ludziom, którzy chcą im przeciwdziałać. “To nie szczyt klimatyczny, a szczyt walki ze zmianami. Piękne przemówienia nie dadzą nic, jeśli nie pójdą za nimi działania. Jeśli biznes nie zacznie działać i nie zacznie stosować ekologicznych rozwiązań” – ocenił.

Sekretarz Generalny ONZ przyznał, że jego pokolenie przegrało walkę ze zmianami klimatycznymi. “Kryzys klimatyczny wywołaliśmy my i to my musimy teraz z nim walczyć” – oświadczył podkreślając, że ludzkość dysponuje zarówno odpowiednią do tego technologią, jak i wiedzą. “Nauka mówi nam, że nie jest jeszcze za późno. Jeśli zatrzymamy wzrost temperatury, walka nie musi być przegrana” – dodał Guterres.

Apel Guterresa o podjęcie działań na rzecz zatrzymania niekorzystnych zmian

Przyznał też, że “to wszystko będzie kosztować, ale nie robienie niczego będzie kosztować o wiele więcej”. “Jeśli zaprzestaniemy wydobywania paliw kopalnych, będziemy w stanie zatrzymać zamiany. To zgodne ze zdrowym rozsądkiem” – ocenił sekretarz generalny ONZ. Przywołał przy tym prognozę naukowców, zgodnie z którą do końca wieku temperatura na Ziemi wzrośnie o trzy stopnie Celsjusza.

Nawet milion gatunków zagrożonych wyginięciem

Rekordowa liczba gatunków zwierząt i roślin jest obecnie zagrożona całkowitym zniknięciem z powierzchni Ziemi. Powodem jest zanieczyszczenie środowiska. Takie wnioski płyną z największą przeprowadzonego dotąd w historii badania dotyczącego bioróżnorodności na naszej planecie.
 

Opublikowany w Paryżu wstępny …

“Nie będę tego świadkiem, ale moja wnuczka już może być. Czas ucieka, ale nie jest jeszcze za późno. Wzywam wszystkich przywódców, politycznych i religijnych, a także młodych ludzi do podjęcia działania, które pozwoli zatrzymać zmiany” – zaapelował António Guterrez na zakończenie swojego wczorajszego wystąpienia na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku.

Thunberg do przywódców: Młodzi zaczynają rozumieć waszą zdradę

Greta Thunberg rozpoczęła Szczyt Klimatyczny ONZ krótkim przemówieniem skierowanym do światowych przywódców. “Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoim pustosłowiem. Jak śmieliście!” – emocjonalnie atakowała rządzących 16-latka. “Młodzi ludzie zaczynają rozumieć waszą zdradę i nie pozwolimy wam od tego uciec” – zapewniła szwedzka aktywistka.

"Protest Tysięcy Miast" w obronie klimatu

W ponad 150 państwach świata młodzież zorganizowała dziś (20 września) wielki protest przeciw zmianom klimatycznym i biernej jej zdaniem postawie wielu rządów. W Polsce protesty odbywają się w co najmniej 60 miastach.
 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką …

Jej kilkuminutowy apel był wyrazem zniecierpliwienia obietnicami i woli egzekwowania deklaracji rządzących, a także oczekiwaniem na konkretne działania. “Nadal nie jesteście zbyt dojrzali, żeby przedstawić nam wszystkie fakty i statystyki” – oceniła młoda Szwedka. “Zawodzicie nas” – wytykała obecnym Greta Thunberg.

Polska hamulcowym?

Podczas rozpoczętych w poniedziałek obrad światowi przywódcy będą debatować nt. sposobów prowadzących do osiągnięcie neutralności węglowej, przejścia na odnawialne źródła energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Mają m.in. przedstawić zebranym swoje pomysły na ograniczenie emisji i poprawę polityki proekologicznej. Będą mieli na to jedynie po trzy minuty.

W drodze na szczyt klimatyczny ONZ prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział dziennikarzom, że to Polska blokuje wspólne wysiłki Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska.