Grecja: Fale upałów będą otrzymywać imiona?

Grecja: Fale upałów będą otrzymywać imiona?

Grecja: Fale upałów będą otrzymywać imiona? / Photo via Unsplash [Lucian Dachman]

Skutki ekstremalnych temperatur, z jakimi mierzy się w ostatnim czasie Grecja, a także niepokojące prognozy na przyszłość skłoniły greckich naukowców do rozważenia pomysłu, by nazywać i klasyfikować fale upałów w podobny sposób, jak robi się to na przykład w przypadku huraganów.

 

 

Grecja to jeden z kilku krajów, które w ostatnich tygodniach mierzyły się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Nie jest to zjawisko częste – po raz ostatni fale upałów porównywalne do tych, które nawiedziły kraj na przełomie lipca i sierpnia tego roku, zaobserwowano w 1987 r.

Tegoroczna klęska pogodowa przyczyniła się do wybuchu ogromnej liczby pożarów, które doprowadziły do ewakuacji tysięcy osób a także wielomilionowych strat. Premier kraju Kyriakos Mitsotakis określił je mianem „największej katastrofy ekologicznej, jaka miała miejsce w Grecji od dziesięcioleci”.

Niestety wiele wskazuje na to, że sytuacja ta nie poprawi się w przyszłości. Jak wynika z ostatniego raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), ocieplenie w regionie Morza Śródziemnego może być nawet o 20 proc. wyższe od średniej światowej. Ponadto Grecja już teraz notuje nowe, niepokojące rekordy – na początku sierpnia termometry na południu kraju pokazywały 47,1ºC, co stanowiło najwyższą temperaturę w historii.

Grecja: Pożary na Eubei zmusiły do ewakuacji tysiące osób

W ciągu ostatnich dni spłonęło w Grecji co najmniej 56 tys. hektarów.

Upały są niewidoczne w porównaniu do innych ekstremalnych zjawisk

Kraj podejmuje kroki ku temu, by należycie przygotować się na wzrastające ryzyko fal ciepła i pożarów. W ubiegłym miesiącu w Atenach wybrano jednego z pierwszych na świecie, a zarazem jedynego w Europie dyrektora ds. ciepła. Stanowisko to objęła Eleni Myrivili. Pojawił się także pomysł klasyfikowania i nadawania nazw własnych nawiedzającym Grecję falom upałów.

Myrivili uważa, że takie rozwiązanie wpłynęłoby korzystnie na społeczeństwo, jak i na decydentów politycznych. „Nazywanie i kategoryzowanie fal upałów pod względem dotkliwości pomogłoby ludziom lepiej rozumieć związane z nimi niebezpieczeństwo” – uważa dyrektorka. „Umożliwiłoby to również decydentom uruchomienie polityk które najlepiej chroniłyby ludność.”

Stanowisko to podziela Narodowe Obserwatorium Ateńskie: „Wierzymy, że ludzie będą bardziej przygotowani na nadchodzące zjawisko pogodowe, gdy będzie miało swoją nazwę” – powiedział dr Kostas Lagouvardos, dyrektor Obserwatorium. Podkreśla on, że upałów często „nie widać” w odróżnieniu od innych ekstremalnych zjawisk. Swoje nazwy miałyby otrzymać upały przekraczające 40ºC, utrzymujące się przez dłużej niż tydzień.

Upały to nie pierwsze zjawisko pogodowe, wobec którego Grecy chcą zastosować specjalne określenia. Już cztery lata temu greccy meteorolodzy zaczęli nadawać nazwy m.in. zimowym burzom. Stosują na ich określenie męskie oraz żeńskie imiona zaczerpnięte z greckiej historii oraz mitologii.

Grecja: Ateny walczą z coraz wyższą temperaturą. Powołują urzędnika ds. upałów

Średnia dla Aten podczas tegorocznego lata wynosi 34-35 stopni, czyli o dwa stopnie więcej niż w poprzednich latach.

Podążanie z duchem czasów?

Warto zwrócić uwagę na to, że nadawanie nazw falom upałów niewątpliwie stanowi relatywnie „nową” potrzebę, odpowiadającą czasom i warunkach w jakich się znaleźliśmy. Przypisywanie imion katastrofom naturalnym nie jest jednak zjawiskiem nowym – meteorolodzy już w XIX w. sięgali w tym celu po imiona chrześcijańskich świętych.

60 lat temu pierwszy cyklon tropikalny na Atlantyku otrzymał imię żeńskie Alicja, zaś od końca lat 70. do obiegu zdecydowanie częściej wprowadzano już imiona francuskie i hiszpańskie, tak, by odzwierciedlać tradycje kulturowe dotkniętych kataklizmami krajów.

National Hurricane Center, jeden z oddziałów US National Weather Service, podkreśla, że krótkie, a zarazem charakterystyczne nazwy stanowią szybkie i mniej podatne na błędy narzędzie komunikacji, dotyczącej zjawisk pogodowych.

Kolejne pożary na południu Europy. Z ogniem walczą m.in. Grecja, Francja, Hiszpania i Portugalia

Nowe pożary wybuchły w okolicy Aten, a gasić je będą m.in. polscy strażacy. Trwa także walka z ogniem w okolicy francuskiego kurortu Saint-Tropez.