Grecja: W związku z pożarami premier wzywa do większej troski o klimat

Kyriakos Mitsotakis, Grecja

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis / Zdjęcie: © European Union 2021 [EUCO Newsroom]

Pożary, jakie nawiedziły Grecję w ostatnich tygodniach to dzwonek alarmowy, wskazujący na potrzebę większego zaangażowania na rzecz ograniczania globalnego ocieplenia, stwierdził wczoraj w parlamencie premier Kyriakos Mitsotakis.

 

Przemawiając na wczorajszej (24 sierpnia) debacie w parlamencie szef rządu podkreślił, że przeciwdziałanie zmianie klimatu wymaga radykalnych zmian w wielu dziedzinach życia i obszarach działalności człowieka, takich jak rolnictwo, transport, energetyka czy budownictwo.

Grecki rząd krytykowany był za zbyt powolną i nieadekwatną odpowiedź na pożary. Mitsotakis publicznie przeprosił wówczas za popełnione błędy. “Musieliśmy ugasić 1279 pożarów. (…) W większości przypadków do gaszenia przystąpiono od razu, ale gdzieniegdzie doszło do zaniedbań. Nie przygotowaliśmy się odpowiednio”, przyznał wczoraj.

Stając w obronie pracy strażaków i ochrony cywilnej, wskazał, że priorytetem dla rządu było ocalenie ludzi. Mitsotakis zatwierdził opiewający na 500 mln euro fundusz pomocowy dla najbardziej poszkodowanych Eubei i Attyki. Podkreślił jednak, że to fale upałów zamieniają lasy “w beczki prochu”.

“Pożarów nie gasi się tylko z powietrza. Nie jesteśmy w stanie wysłać helikoptera do gaszenia każdego domu”, zwrócił uwagę. Zadeklarował jednak, że rząd zwiększy potencjał straży pożarnej do radzenia sobie z podobnymi katastrofami naturalnymi, jakimi są pożary na ogromną skalę.