Grecja zamknie ostatnią elektrownię węglową w 2025 r.

Władze Grecji chcą przyspieszyć transformację energetyczną.

Władze Grecji chcą przyspieszyć transformację energetyczną. [Zdjęcie via unsplash.com/etaplus]

Greckie władze zapowiadają, że ostatnia elektrownia węglowa zostanie zamknięta w 2025 r., czyli trzy lata wcześniej niż planowano. Zanim Grecja osiągnie neutralność klimatyczną zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, planuje zwiększyć w miksie energetycznym wykorzystanie gazu, co spotyka się z krytyką organizacji ekologicznych.

 

 

Największa państwowa grecka firma energetyczna, PPC, zapowiedziała, że rezygnuje z planu, który zakładał eksploatację elektrowni Ptolemaida 5, opartej na węglu brunatnym, do 2028 r. 

Zamiast tego, w 2025 r. elektrownia ma rozpocząć działalność na bazie gazu ziemnego. Do 2023 r. zostaną też zamknięte pozostałe elektrownie węglowe w kraju.

„Żegnamy się z epoką węgla i spodziewamy się nowego okresu rozwoju dla kraju, z energią odnawialną i wysokim potencjałem konkurencyjnym”, powiedziała EURACTIV.com grecka sekretarz stanu ds. energii Alexandra Sdoukou. 

„Zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych do 2025 r., wcześniej niż początkowo zakładano, oznacza wejście Grecji do grona państw, które w pełni przyjmują zasady czystej energii i przypieczętowanie transformacji PPC w nowoczesnego gracza energetycznego w Europie”, podkreśliła Sdoukou.

Elektrownia Bełchatów największym emitentem CO2 w UE. Dwie inne polskie elektrownie w czołówce

Wśród dziesięciu największych emitentów dwutlenku węgla w UE znalazły się tylko przedsiębiorstwa z Polski, Niemiec i Austrii.

„Gaz ziemny nie jest rozwiązaniem”

W 2019 r. grecki premier Kyriakos Mitsotakis zobowiązał się do zakończenia zależności krajowej gospodarki od węgla do 2028 r. Zgodnie z deklaracjami, wszystkie elektrownie węglowe, z wyjątkiem Ptolemaida 5, miały być zamknięte do 2023 r. 

Przyspieszenie tego planu wiąże się z faktem, że firma PPC przynosiła straty sięgające miliard euro rocznie, częściowo ze względu na funkcjonowanie oparte głównie na węglu. 

„PPC wreszcie zdała sobie sprawę, że marnowała miliardy na Ptolemaidę 5 i powodowała ogromne szkody dla zdrowia ludzi i greckiej gospodarki”, mówi Mahi Sideridou z kampanii Europe Beyond Coal.

„Fakt, że trzeci największy w UE producent węgla brunatnego decyduje się na jego porzucenie świadczy o sytuacji w przemyśle. Teraz PPC musi poświęcić się ogromnemu potencjałowi kraju w zakresie odnawialnych źródeł energii”, zaznacza Sideridou.

Dimitris Tsekeris z greckiego oddziału WWF zwraca uwagę, że wzrost cen uprawnień do emisji CO2 zmusza kraje europejskie do podejmowania działań, ale zamiana węgla na gaz ziemny nie jest właściwym rozwiązaniem. „Musimy zapewnić zrównoważone alternatywy zamiast paliw kopalnych. Gaz ziemny nie może być częścią tego planu”, podkreśla.