Grecja: Ateny walczą z coraz wyższą temperaturą. Powołują urzędnika ds. upałów

grecja-ateny-upał-klimat-urlop-wakacje-2021-last-minute-ekologia

Partenon znajdujący się na ateńskim Akropolu / foto via unsplash [Patrick @macpukpro]

Wysokie temperatury w Grecji spowodowały, że władze w Atenach powołały nową instytucję – urzędnika (a w zasadzie urzędniczkę) ds. upałów. Stolica Grecji to pierwsze miasto w Europie, a drugie na świecie (po hrabstwie Miami – Dade na Florydzie), które zdecydowało się na taki krok.

 

 

Upały powodują, że greckie lasy co roku dotykają susze, które potęgują ryzyko wystąpienia pożarów. W lipcu 2018 r. 102 osoby zginęły w pożarze lasów na przedmieściach Aten, natomiast w tym tygodniu straż pożarna ponownie walczyła z ogniem w regionie stolicy, jak i w innych częściach kraju.

Temperatury w Grecji osiągają nawet od 40 do 45 stopni Celsjusza, co zagraża nie tylko zdrowiu, a nawet ludzkiemu życiu. Biorąc pod uwagę niewielkie zalesienie i ilość betonu, w Atenach odczuwalna temperatura może sięgnąć niebagatelnych rozmiarów.

Pod Akropolem już od początku tygodnia zorganizowano klimatyzowane przestrzenie publiczne. Doradza się mieszkańcom pozostawanie w domach w okolicach południa. Stolica Grecji wraz z Paryżem, Rotterdamem, Glasgow i Sewillą należą do europejskiej sieci miast, które współpracują w walce ze skutkami wysokich temperatur.

ECDC: Lepiej unikać niektórych greckich wysp. Właśnie uznano je za obszar wysokiego ryzyka epidemicznego / Briefing z Europy

Popularne greckie wyspy obszarem wysokiego ryzyka epidemicznego | Kontrole graniczne między Serbią, Macedonią Północną i Albanią znikną od 2023 r. | Codzienny briefing z europejskich stolic – 28 lipca.

Większa ilość terenów zielonych to broń Aten w walce z upałami

„Od dziesięcioleci mówimy o globalnym ociepleniu, a nigdy specjalnie nie zajmowano się tematem upałów”, oświadczyła, cytowana przez atlanticouncil.org urzędniczka ds. upałów w stolicy Grecji, Eleni Myriwili. „Będę dążyć do podniesienia świadomości wśród mieszkańców Aten na temat poważnych zagrożeń związanych z ekstremalnymi upałami. Jeśli nic nie zrobimy, to do 2050 r. liczba deszczowych dni spadnie o 12 proc., a temperatura wzrośnie o 2,5 stopnia”, dodała.

Burmistrz stolicy i założyciel grupy miast zwalczającej skutki wzrostu temperatur „City Champions for Heat Action”, Kostas Bakoyannis oświadczył: „Mam wizję chłodniejszych, bardziej zielonych Aten. Zmiany klimatyczne oznaczają dla naszego miasta częstsze i bardziej niebezpieczne, ekstremalnie wysokie temperatury. Odczuwają je zarówno mieszkańcy, jak i turyści, których obecność ma wielkie znaczenie dla naszej gospodarki. Niestety Ateny nie są wyjątkowe – upał jest zagrożeniem dla miast w całej Europie i na świecie”.

Anne Hidalgo, burmistrzyni Paryża, która także usiłuje uczynić z Paryża „zielone miasto” wsparła działania Bakoyannisa, dodając, że ekstremalne upały stają się nowym standardem w środowiskach miejskich i występują z wstrząsającą częstotliwością. „Niszczycielskie fale ekstremalnie wysokich temperatur usuwają wszelkie wątpliwości i udowodniają, że zmiany klimatyczne wpływają na całe nasze życie. Istnieje pilna potrzeba wzmocnienia działań podejmowanych w miastach w celu przeciwdziałania radykalnym upałom i zapobieżenia zgonom powodowanym przez tego cichego zabójcę. To jest sens mojego zaangażowania jako burmistrzyni Paryża”.

Ogromne pożary na Sardynii. Francja i Grecja pomagają ugasić ogień

W wyniku pożarów, które nawiedziły Sardynię, zniszczeniu uległy liczne gospodarstwa i okoliczna przyroda.

Upał zabija

Na stronie atlanticouncil.org można przeczytać, że w 2018 r. „co trzeci zgon związany z upałami miał miejsce wśród starszej populacji z terytorium państw UE, gdzie odnotowano 104 tys. zgonów z tej przyczyny.

Lipiec 2021 r. pobił już rekordy ciepła w całej Europie, od Niemiec, Polski, Francji i Hiszpanii po kraje położone na północy, takie jak Finlandia i Norwegia, gdzie infrastruktura nie jest dobrze przystosowana do ekstremalnych upałów. Północno-zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i Kanady również doświadczyło w tym roku fali wysokich temperatur, która zabrała życie ponad 900 osób. „Żaden kontynent nie wyszedł z globalnego ocieplenia bez szwanku, a badania pokazują, że upalne warunki będą się nasilać”, napisano.

„Ekstremalne upały zabijają więcej ludzi na całym świecie niż jakiekolwiek inne zagrożenie związane z klimatem”, stwierdziła Kathy Baughman McLeod, wiceprezes i dyrektor Arsht-Rock Resilience Center w Atlantic Council. Organizacja do 2030 r. ma dotrzeć do miliarda ludzi z rozwiązaniami łagodzącymi skutki zmian klimatu.

Grecja zamknie ostatnią elektrownię węglową w 2025 r.

Węgiel brunatny zostanie zamieniony na gaz ziemny.

W stolicy Grecji coraz goręcej

Przetaczająca się przez Grecję fala upałów jest już drugą tego lata. Miesiąc temu temperatura osiągała już 44 stopnie Celsjusza przez 11 dni. Według danych Obserwatorium Narodowego w Atenach była to piąta najdłuższa fala upałów w Grecji od 40 lat.

„Takie zjawiska klimatyczne są coraz częstsze”, stwierdził cytowany przez France24 Konstantinos Lagouvardos, dyrektor ds. badań meteorologicznych w Obserwatorium.

„Poza falami upałów najbardziej niepokojące jest to, że średnie temperatury rosną corocznie w znacznym tempie. Średnia dla Aten wynosi teraz 34-35 stopni, czyli o dwa stopnie więcej niż w poprzednich latach”, dodał i podkreślił, że to „trzecia fala upałów tego lata byłaby wydarzeniem bez precedensu”.