Gospodarze szczytu klimatycznego robią wszystko wbrew zaleceniom ekspertów

Katowice, Strefa Kultury

Wygaszanie elektrowni węglowych, rozwój OZE, ochrona lasów i redukcja emisji CO2 to cele szczytu klimatycznego w Katowicach.

Wygaszanie elektrowni węglowych, rozwój OZE, ochrona lasów i redukcja emisji CO2 to cele szczytu klimatycznego w Katowicach – wyliczali światowi politycy na poprzedzającym je spotkaniu. Ale my mamy problem: OZE stoi w miejscu, w Ostrołęce zaczyna się budowa bloku węglowego, a rocznie do węgla dopłacamy 8 mld zł

 

– Porozumienie paryskie w 2015 r. to był tylko początek dyskusji o tym, jak chronić klimat i zatrzymać wzrost średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 st. C. Teraz jego cele musimy wdrażać. I to jest zadanie szczytu klimatycznego w Katowicach – mówił  Manuel Pulgar-Vidal, przewodniczący konferencji i były minister środowiska Peru, na spotkaniu poprzedzającym COP24 w Katowicach.

Lista zadań jest jasna: wygaszanie energetyki węglowej to priorytet, do tego dochodzi ochrona lasów i terenów zielonych oraz dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii.

Polska interweniuje w Brukseli w sprawie cen CO2

Polski rząd twierdzi, że zgodnie z dyrektywą Bruksela musi działać. Zagraniczni analitycy rynku uprawnień do emisji radzą Polsce, aby odrobiła lekcje z matematyki. A wszystko dlatego, że unijna dyrektywa jest daleka od klarowności i nie wiadomo jak liczyć zmiany cen.
 

Minister …

Pulgar-Vidal przyjechał do Krakowa razem z przedstawicielami kilkudziesięciu innych krajów świata: politykami, ministrami środowiska, ekspertami ds. klimatu, przedstawicielami biznesu. Na konferencji poprzedzającej szczyt klimatyczny w Katowicach COP24 (ten odbędzie się między 2 a 14 grudnia) tzw. pre-COP pracują nad ostatecznym tekstem dokumentu implementującego porozumienie paryskie.

Radykalnie o węglu

Większość ma jasne stanowisko: – Podstawowym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Musimy nad tym pracować, bo analizy pokazują, że w 2018 r. znów dojdzie do globalnego wzrostu emisji CO2. Nie jesteśmy tak energoefektywni, jak powinniśmy. Porozumienie paryskie mówi o ograniczeniu emisji i musimy działać bardzo agresywnie, by to osiągnąć i uniknąć katastrofy klimatycznej. Musimy rozwijać OZE, nasze wysiłki powinny koncentrować się na inwestycjach w energetykę wiatrową i wodną [instalacje wykorzystujące hydroenergię] – wtórował Vidalowi Paul Simons, wiceszef Międzynarodowej Agencji Energii.

A Laurent Fabius, francuski polityk, który przewodził szczytowi klimatycznemu w Paryżu w 2015 r., gdzie doszło do podpisania porozumienia paryskiego przez wszystkie kraje świata, nie pozostawił złudzeń: – Zagrożenie dla środowiska wymaga natychmiastowych radykalnych działań. Dążymy do tego, aby rolę węgla w energetyce ograniczyć już w 2020 r. – zaznaczył.

PGNiG nie akceptuje ugody Komisji Europejskiej z Gazpromem. Zaskarży decyzję Brukseli do sądu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wystąpiło na drogę prawną przeciw Komisji Europejskiej, zaskarżając do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu jej decyzję dotyczącą ugody z Gazpromem. „Wydała ją w rażącej sprzeczności z zebranymi dowodami oraz złamała szereg przepisów proceduralnych prawa UE” – …

Rekomendacji międzynarodowych ekspertów słuchali przedstawiciele polskiego rządu: Michał Kurtyka, pełnomocnik ds. prezydencji COP24, i Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. I mają nie lada problem. – Polska polityka i działania naszego rządu są całkowicie sprzeczne z działaniami, których domagają się naukowcy celem uniknięcia katastrofy klimatycznej – podkreśla Marek Józefiak z Greenpeace’u. I wylicza: – Przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt „Polityka ekologicznej państwa 2030” nie zawiera nawet słowa na temat inwestowania w energetykę wiatrową czy słoneczną, podczas gdy są to technologie o największym potencjale produkcji czystej energii w naszym kraju.

OZE na wstrzymaniu

Zastój w sektorze OZE widać w polskich statystykach. W sektorze energii pozyskiwanej z wiatru w pierwszym półroczu 2018 r. przybyło zaledwie 46,2 MW zielonych mocy. W 2017 r. 122,8 MW. Wcześniej, w 2015 r. to było 941,4 MW, a w 2016 1445,5 MW.

Jedynym źródłem OZE opisanym w „Polityce ekologicznej państwa”, w które zamierza inwestować Polska, jest geotermia.

Nie łączy się to jednak z podstawowym celem, o jakim mówią eksperci, czyli z ograniczeniem roli węgla w energetyce. Przez ostatnie 27 lat każdy Polak dopłacał do energetyki węglowej ok. 1910 zł rocznie – wskazywał niedawno ekonomiczny think thank WiseEuropa. I podkreślał, że średnio do węgla dopłacamy 8 mld zł rocznie, a utrzymanie dominacji węgla oznacza kolejny wzrost tych kosztów co najmniej o 30 proc.

Rosja i Unia Europejska walczą o gaz z Turkmenistanu

Delegacja Turkmenistanu na czele z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych Rashidem Meredowem, spotkała się w zeszłym tygodniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosem Sefcovicem. Podczas spotkania omawiano kwestie zwiększenia współpracy Turkmenistanu z UE w sektorze energetycznym.
 

Z kolei Prezydent Turkmenistanu …

To na razie się nie zmieni. Zaledwie kilka dni temu wbito łopatę pod budowę bloku węglowego w Ostrołęce. Na inwestycji, która pochłonie 6 mld zł, suchej nitki nie pozostawiają międzynarodowi eksperci. Brytyjska organizacja Carbon Tracker podkreśla, że Ostrołęka C jest inwestycją nieopłacalną i będzie generować ujemną wartość netto przez cały okres użytkowania. Ale o nieopłacalności inwestycji węglowych mówił też w Krakowie Anthony Cox, jeden z dyrektorów OECD.

Polska „nie przestawia wajchy”

Tymczasem Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, w rozmowie z „Wyborczą” podkreśla, że polski rząd na razie słucha wszystkich stron, ale „nie przestawia wajchy” w zakresie działań środowiskowych i energetycznych.

Rosja wstrzymuje dostawy paliw na Białoruś

Do końca przyszłego roku wstrzymane zostaną dostawy między innymi benzyny i oleju napędowego na Białoruś – poinformował minister energii Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną TASS.
 

Jak wynika z oświadczenia przedstawiciela rosyjskiego rządu wstrzymanie dostaw do zachodniego sąsiada …

– Istotne jest wypracowanie takich narzędzi, które spowodują, że polska gospodarka zachowa możliwość zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Scenariusze, jak tego dokonać, są pisane w Ministerstwie Energii – mówi wiceminister Mazurek.

Na pytanie, czy widzi konieczność ograniczenia energetyki węglowej, nie odpowiada. Podkreśla jednak, że na pewno do poprawy klimatu zostaną wykorzystane lasy. – Przybywa nam lasów, zwiększamy lesistość i to jest sukces – dodaje Mazurek.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa EURACTIV.pl z Gazetą Wyborczą.