Gazowe ultimatum Rosji wobec Ukrainy

W listopadzie Gazprom wyeksportował na Zachód 15,8 mld m sześc. gazu, aż o 11 proc. mniej niż przed rokiem

Gazprom naruszył unijne zasady ochrony konkurencji, realizując strategię podziału rynków gazu wzdłuż granic ośmiu państw członkowskich. [Shutterstock]

Za normalizację relacji gazowych Moskwa żąda od Kijowa rezygnacji ze zwycięstwa w arbitrażu w Sztokholmie. Zobowiązał on Gazprom do zapłaty prawie 2,6 mld dol. za złamanie umowy tranzytowej.

 

„Po dzisiejszym spotkaniu jestem optymistą i wierzę, że znajdziemy rozwiązanie” – powiedział wiceszef KE Maroš Šefcovic w ostatni czwartek po kolejnej rundzie rozmów Rosji, Ukrainy i KE o przyszłości tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Dotychczasowy kontrakt tranzytowy Gazpromu z ukraińskim Naftohazem upływa z końcem tego roku i brak nowej umowy tranzytowej Rosja może wykorzystać do wstrzymania w środku zimy dostaw gazu do Europy Zachodniej za pośrednictwem ukraińskich gazociągów. Moskwa uczyniła tak już 10 lat temu.

Ale zaledwie kilka dni po tym spotkaniu Rosja pokazała, że nadzieje wiceszefa KE mogą być na wyrost.

Gazprom zignorował wyrok sądu UE

Nie widać, by Gazprom zgodnie wyrokiem sądu UE ograniczył przesył gazu lądową odnogą Nord Streamu. Do wykonania wyroku wezwał Gazprom niemiecki regulator.
 
We wtorek rano sąd UE unieważnił decyzję KE z września 2016 r., która przyznała Gazpromowi prawo do monopolu w …

Oddajcie zwycięstwo

We wtorek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak powiedział dziennikarzom w Moskwie, że Rosja uzależnia uregulowanie kwestii gazowych z Ukrainą od eliminacji wzajemnych sporów finansowych – tzw. wariant zerowy – w tej dziedzinie. – Od tego zależeć będzie wykorzystanie sieci gazociągów [Ukrainy], wielkość tranzytu – podkreślił Nowak.

W praktyce oznacza to, że Rosja domaga się od Ukrainy rezygnacji ze zwycięstwa przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.

W lutym zeszłego roku ten Trybunał zobowiązał Gazprom do zapłaty ukraińskiemu koncernowi Naftohaz 2,56 mld dol. odszkodowania za łamanie dotychczasowej umowy o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Gazprom nie wykonał tego wyroku, chociaż jego zobowiązania wobec Naftohazu do połowy tego roku zwiększyły się już o 257 mln dol. karnych odsetek, czyli o 10 proc. – jak podał we wtorek ukraiński koncern.

Sztokholmski Trybunał zobowiązał też Gazprom do sprzedaży Ukrainie gazu w cenie wyznaczonej przez arbitraż. Także tego wyroku Gazprom nie wykonał. W efekcie Naftohaz ma podstawy do wystąpienia wobec rosyjskiego koncernu z kolejnym pozwem.

PGNiG traci na kontrakcie z Gazpromem

W Europie ceny gazu są najniższe od dekady, ale PGNiG nie może z tego skorzystać spętane niekorzystnym kontraktem z Gazpromem.
 
W pierwszej połowie tego roku przychody Grupy PGNiG wyniosły 22,63 mld zł, o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk operacyjny …

Gaz tylko z Rosji

Zaproponowany przez KE i Ukrainę projekt nowej umowy tranzytowej przewiduje otwarty dostęp do ukraińskich gazociągów dla wszystkich dostawców gazu, także spoza Rosji.

Moskwa się na to nie godzi, sugerując w ten sposób, że blokowałaby tranzyt przez Ukrainę np. gazu z państw Azji Środkowej.

– Mamy jedynego eksportera gazu, nie ma pod tym względem zmian i nie są one planowane. A jeśli ukraińskie prawo przewiduje [dostęp] kogoś jeszcze [do rury], to ich trzeba o to pytać – powiedział rosyjski minister energetyki, cytowany przez agencję Tass.