Gazociągi bez których nie będzie pływającego terminala LNG w Gdańsku

Pływający terminal LNG w Kłajpedzie, źródło: Wikipedia/AB Klaipėdos Nafta (CC BY-SA 4.0)

Pływający terminal LNG w Kłajpedzie, źródło: Wikipedia/AB Klaipėdos Nafta (CC BY-SA 4.0)

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System zdobył właśnie decyzje środowiskowe dla gazociągów, których budowa jest niezbędnym warunkiem ustawienia w gdańsku pływającego terminala LNG. Bez lądowych gazociągów wprowadzających gaz do polskiego systemu cały projekt FSRU w Gdańsku pozostaje w sferze deklaratywnej.

 

 

Decyzje środowiskowe dla gazociągów łączących węzeł w Gustorzynie z Gdańskiem powinny przypominać rzecz oczywistą, ale jakby nieco zapominaną. W obietnicach można dowolnie mnożyć jednostki FSRU w polskich portach i ich zdolności regazyfikacyjne, ale to możliwości przesyłu gazu do systemu zdeterminują nie tylko wielkość, ale i moment  uruchomienia nowych terminali LNG.

Niemcy: Renesans węgla. Rząd szykuje się na niedobory gazu

Sytuacja na rynku energetycznym spowodowana wojną w Ukrainie zmienia perspektywę Niemiec.

Bez wyprowadzenia gazu ani rusz

Gaz-System właśnie dostał decyzje środowiskowe dla głównej trasy, którą gaz z planowanego w Gdańsku FSRU trafi do polskiego systemu przesyłowego. Składa się na nie gazociąg 35 km. gazociąg Gdańsk-Kolnik, dalej 86 km odcinek Kolnik-Gardeja, i wreszcie 128 km rury z Gardei do węzła gazowego i tłoczni w Gustorzynie, największego punktu przecięcia gazociągów, w tym i jamalskiego, w środkowej Polsce. Realizacja odcinka Gdańsk-Kolnik jest bardziej zaawansowana, Gaz-System jest w trakcie zdobywania pozwolenia na budowę.

Dla dwóch pozostałych odcinków kolejnym etapem będzie zdobycie przez operatora decyzji lokalizacyjnej. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej uzyskać kolejne zgody administracyjne i rozpocząć budowę – zapewnia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Gdy mniej więcej będzie już wiadomo, kiedy nowe gazociągi będą gotowe, wtedy będziemy mieli z grubsza termin możliwego uruchomienia FSRU w porcie w Gdańsku.

Sprzedaż surowców do Europy. Rosja nadal zarabia ogromne sumy

Polska, chociaż wciąż należała do największych importerów rosyjskich kopalin (4,4 mld euro od początku wojny), to jednak szybko ograniczała zakupy.

Terminy

Na razie obowiązującym terminem jest 2028. Gaz-System prowadzi procedurę Open Season dla usługi regazyfikacji od początku 2028 roku, świadczonej przez terminal FSRU o zdolności rzędu 6,1 mld m sześc. rocznie. I ten termin oraz wielkość są obecnie oficjalnie obowiązujące.

Czy może ulec przyspieszeniu? Prawdopodobnie tak. Sam prezes Stępień deklarował niedawno, że Gaz-System jest gotowy przyspieszyć prace i przedstawił rządowi możliwość zakończenia projektu FSRU nie na koniec 2027 r., ale w 2025 r. Teoretycznie, jak zauważył, można by go skończyć jeszcze szybciej, ale wymagałoby to spełnienia warunków, jakie Gaz-System przedstawił rządowi, m.in. co do wsparcia procesów inwestycyjnych. Na razie jednak nie wiadomo, co rząd na to. Poza oczywiście ogólnymi deklaracjami natury politycznej.

O budowę jakich elementów dokładnie chodzi? Jaką przepustowość ma mieć terminal? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl