Gazociąg Polska – Słowacja zostanie ułożony z rosyjskich rur

Gazociąg na Słowację ma być główną drogą dla gazu płynącego południkowo, korytarzem Północ-Południe, prostopadle do tradycyjnych dróg przesyłu - ze Wschodu na Zachód.

Gazociąg na Słowację ma być główną drogą dla gazu płynącego południkowo, korytarzem Północ-Południe, prostopadle do tradycyjnych dróg przesyłu - ze Wschodu na Zachód.

Rosyjski koncern Siewierstal zarobi na dostawach rur do połączenia sieci gazociągów Polski i Słowacji. Ta inwestycja ma zmniejszyć zależność Polski i Słowacji od Gazpromu.

 

Rosyjski koncern metalurgiczny Siewierstal ogłosił, że rozpoczął dostawy rur do gazociągu interkonektora Polska – Słowacja, który ma być częścią nowego europejskiego korytarza transportu gazu „Północ – Południe”.

Siewierstal ogłosił, że w pierwszym kwartale tego roku dostarczy słowackiej firmie gazociągowej Eustream ponad 11 tys. ton rur dużej średnicy (1016 mm), które zostaną wykorzystane do budowy łącznika gazowego z Polską. Rosyjski koncern nie ujawnił wartości zlecenia od firmy Eustream, która dostała już pierwszą partię rur.

Rosyjski koncern podkreślił, że rury produkowane w jego zakładach w pobliżu Sankt Petersburga będą dostarczane na Słowację przy wykorzystaniu transportu multimodalnego, czyli przy wykorzystaniu transportu drogowego, morskiego i kolejowego.

Rumunia zaproponuje kompromis ws. Nord Stream 2?

Na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw UE ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej Rumunia ma przedstawić kompromisową propozycję ws. budowy Nord Stream 2.

W Polsce bez rosyjskich rur

Czy Siewierstal wyprodukuje rury także do naszej części gazociągu? „Wspomniana przez pana firma nie będzie dostawcą rur do polskiego odcinka interkonektora Polska – Słowacja” – odpowiedział nam Mariusz Kozłowski, rzecznik polskiej firmy gazociągowej Gaz-System.

Według naszych nieoficjalnych informacji Gaz-System nie zakończył jeszcze wyboru dostawcy rur do tej inwestycji.

Szlakiem przez Bieszczady

Szykowany od 2012 r. gazowy interkonektor Polska – Słowacja będzie miał 164 km długości, po polskiej stronie 58 km, a po słowackiej – prawie dwa razy więcej. Po polskiej stronie zostanie ułożony na terenie gmin Sanok, Bukowsko i Komańcza.

Po zakończeniu inwestycji pod koniec 2021 r. gazociągiem tym będzie można przesyłać ze Słowacji do Polski 5,7 mld m sześc. gazu rocznie, a z Polski do Słowacji – do 4,7 mld m sześc. rocznie.

Na przygotowanie inwestycji Gaz-System i Eustream dostały z unijnych funduszy już ponad 4,6 mln euro. A na budowę interkonektora polska i słowacka firma mają dostać z unijnego funduszu CEF łącznie 107,7 mln euro. To pokryje ok. 40 proc. kosztów inwestycji według szacunków z połowy obecnej dekady.

Szansa dla LNG i Gazpromu

Polska chce wykorzystać interkonektor do transportu do naszych południowych sąsiadów gazu sprowadzanego w postaci skroplonej do gazoportów w Świnoujściu i w Kłajpedzie oraz gazu z Norwegii, który od października 2022 r. ma popłynąć do Polski podmorskim gazociągiem Baltic Pipe.

Do Polski za pośrednictwem Słowacji może zaś popłynąć gaz z Węgier i nowego systemu połączeń gazowych Eastring z Bałkanami.

Gazprom zamierza natomiast wykorzystać gazociągi na Słowacji do transportu gazu dostarczanego nową bałtycką rurą Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Także Węgrzy zamierzają wysyłać na Słowację rosyjski gaz, który Gazprom będzie im dostarczać lądową odnogą czarnomorskiej rury Turkish Stream.