Od 1 maja gaz z Litwy płynie do Polski

Gazociąg, źródło: European Parliament/European Union 2018

Polska dywersyfikuje swoje źródła energii. Poza planami uruchomienia Baltic Pipe pod koniec br., wczoraj (1 maja) działalność rozpoczął gazowy interkonektor między Polską i Litwą (GIPL).

 

Europa kryzysów oczami lewicy. DEBATA Z LESZKIEM MILLEREM


 

Nowa infrastruktura, budowana od 2020 r., będzie dostarczać do naszego kraju 2 mld metrów sześciennych gazu rocznie – stanowi to 10 proc. rocznego zapotrzebowania Polski. Pełna przepustowość ma zostać osiągnięta w październiku.

Łączna długość GIPL to 508 km. Gazociąg przebiega przez trzy polskie województwa – mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Po stronie litewskiej prowadzi do tłoczni gazu Jauninai.

Budowa gazociągu była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę”. Komisja Europejska przyznała zaś inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania”.

„Zgodnie z planem od dziś gaz z Litwy płynie do Polski. 5 maja zostanie otwarta kolejna infrastruktura, która umożliwi większą transmisję. Polska jest energetycznie bezpieczna”, napisała w niedzielę (1 maja) na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Na najbliższy czwartek zaplanowana została oficjalna uroczystość oddania GIPL do użytku. Udział w niej wezmą prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, a także komisarz UE ds. energii i ministrowie energii państw bałtyckich i Polski.

„Gazociąg GIPL jest kamieniem milowym w historii rozwoju niezależności energetycznej Litwy i Polski. Dzięki możliwości importu i eksportu gazu przez interkonektor Litwa i Polska zwiększyły nie tylko własne bezpieczeństwo energetyczne, ale także krajów bałtyckich i Finlandii – skomentował Nemunas Biknius, prezes Amber Grid, głównego operatora sieci gazowej na Litwie.

W trakcie budowy jest także gazociąg łączący Polskę i Słowację – ten umożliwiłby naszym sąsiadom import skroplonego gazu ziemnego z terminalu w Świnoujściu. Zainteresowanie taką możliwością wyraziły także i Czechy. Dodatkowo w październiku otwarty ma zostać gazociąg Baltic Pipe, za sprawą którego Polska będzie sprowadzać gaz z Norwegii.

Węgry zapłacą w rublach za gaz z Rosji

Rząd Węgier zapowiedział, że zapłaci w rublach za rosyjski gaz. Komisja Europejska ostrzega, że to łamanie sankcji nałożonych na Rosję. W środę Rosja zdecydowała o odcięciu Polski i Bułgarii od dostaw gazu.

 
Europa kryzysów oczami lewicy. DEBATA Z LESZKIEM MILLEREM

 

Minister spraw …