Francuski sąd: Państwo odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza

Paryż / Zdjęcie via unsplash.com @pedrokummel

Wczoraj w podparyskim Montreuil zapadł bezprecedensowy wyrok. Tamtejszy sąd administracyjny uznał winę państwa w sprawie matki i córki, cierpiących na choroby układu oddechowego wskutek zaniechań administracji centralnej w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Sąd jednak nie poparł wniosku o zasądzenie odszkodowania. Na rozpatrzenie czekają kolejne pozwy, w tym najsłynniejsza „Sprawa stulecia”.

 

 

Sprawę szeroko komentują francuskie media, zastanawiając się czy bezprecedensowy wyrok przyczyni się do uruchomienia lawiny podobnych pozwów. Wczorajszy wyrok jest historyczny, ponieważ po raz pierwszy we Francji, państwo zostało uznane winnym niewystarczających wysiłków na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Francja: Matka i córka pozywają państwo za brak walki z zanieczyszczeniem powietrza

To pierwszy taki przypadek w historii Francji, gdy państwo może zostać pociągnięte do odpowiedzialności za niewystarczające działania na rzecz walki z zanieczyszczonym powietrzem. Przyczyną pozwu są problemy z oddychaniem. W grę wchodzi odszkodowanie w wysokości 160 tys. euro.
 

Sprawa będzie toczyć …

W stolicy nie da się mieszkać

Do takiego wniosku doszły obie kobiety – dziś już 52 letnia matka i jej 16 letnia córka –  cierpiące na przewlekłe problemy z oddychaniem. Ich zdaniem główną przyczyną cierpień była kapitulacja administracji państwowej w walce z powietrzem o niskiej jakości. Kobiety przez kilka lat mieszkały na przedmieściach Paryża niedaleko obwodnicy, co w połączeniu z częstym we francuskiej stolicy fatalnym stanem powietrza znacznie pogorszyło ich stan zdrowia.

Sąd administracyjny podzielił punkt widzenia skarżących, uznając „brak zapewnienia mieszkańcom Paryża lepszego powietrza poprzez przyspieszenie działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń”. W wyroku sądu można m. in przeczytać o „niewystarczających środkach państwa na rzecz zaradzenia zbyt wysokiemu stężeniu zanieczyszczeń” w latach 2012-2016 (przed wyprowadzką obu kobiet do Orleanu) w regionie Ile-de-France.

Od dziś Unia Europejska żyje na ekologiczny kredyt

Europa zbyt szybko zużywa zasoby naturalne. Zdaniem autorów raportu „European Union Overshoot Day”, od dziś wszyscy obywatele UE żyją na ekologiczny kredyt. Oznacza to, że UE wyczerpała zasoby, które planeta może zaoferować w ciągu roku.
 

Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody …

Wyrok bez odszkodowania

Francja znajduje się na cenzurowanym Komisji Europejskiej od co najmniej kilku lat w związku z naruszaniem norm jakości powietrza. Bruksela skierowała kilkukrotnie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Już w 2017 r. francuska Rada Stanu wezwała rząd do podjęcia szybkich działań, aby położyć kres przekroczeniom – jednak bezskutecznie.

Pomimo wydania korzystnego rozstrzygnięcia sąd w Montreuil nie poparł wniosku o zasądzenie 160 tys. euro odszkodowania. W sentencji wyroku można przeczytać, że o ile wina państwa nie podlega wątpliwości, jednak związek przyczynowo skutkowy między chorobami a zanieczyszczeniem powietrza nie został wystarczająco wykazany. François Lafforgue, pełnomocnik pokrzywdzonych zapowiedział odwołanie się o tej decyzji. 

Protest "klimatyczny": Projekcja na kominie i nastolatka pod Sejmem

Napis „wstyd” po polsku i angielsku obok twarzy premiera Morawieckiego wyświetlili aktywiści z Greenpeace na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie w nocy z piątku na sobotę. W piątek protest wobec bezczynności polityków w kwestii klimatu podjęła pod Sejmem trzynastoletnia Inga.

Francja pod pręgierzem

Wyrok w sprawie, jaki zapadł wczoraj pod Paryżem to tylko wierzchołek góry lodowej. „Le Monde” twierdzi, że na rozstrzygnięcie czeka 39 podobnych spraw w całej Francji, z czego 3 w samym Paryżu. Już pojutrze dojdzie do pierwszej rozprawy nauczycielki jogi ze stolicy. Obwinia ona państwo za swoje problemy oddechowe.

Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach zwiększy się ilość tego typu spraw w związku ze wzrostem świadomości klimatycznej. Najgłośniejszym przypadkiem jest zorganizowana przez 4 organizacje pozarządowe i wsparta przez ponad 2 mln Francuzów „Sprawa stulecia”. Inicjatorzy oskarżyli państwo o niewypełnianie swoich zobowiązań w zakresie ochrony klimatu.

Zaostrzenie Porozumienia Paryskiego zablokowane

Polska, Czechy, Węgry i Estonia zablokowały wczoraj na szczycie UE w Brukseli jeden z planowanych zapisów konkluzji dotyczący planów osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Złożona 20 maja br. pełna dokumentacja wylicza wszelkie zaniedbania administracji centralnej począwszy od lat 90, dowodząc braku wdrożenia rozwiązań mogących zahamować niepożądane efekty globalnego ocieplenia. Inicjatorzy podkreślają, że „wyczekująca postawa Francji” doprowadziła do zwiększenia emisji szkodliwych gazów i zwiększyła zagrożenie środowiska i zdrowia publicznego. Celem inicjatywy jest „zmuszenie państwa do działania”.

Belgia: Protesty na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi

Już nie tylko „żółte kamizelki” maszerują, aby zamanifestować swoje postulaty. W ostatnią niedzielę w stolicy Francji naprzeciwko nich stanęły „czerwone szaliki”, ale w europejskich stolicach mobilizują się także zwolennicy wzmożonej walki z globalnym ociepleniem.
 

Protestujący na rzecz zwiększonych wysiłków w walce ze …